30 utalentowanych piłkarzy, którzy opuścili La Masię

Bartosz Pluciński

28 grudnia 2022, 19:00

Relevo

6 komentarzy

Fot. Getty Images

  • La Masia zawsze była miejscem, do którego trafiali młodzi utalentowani piłkarze.
  • Niektórzy z nich osiągnęli swój cel, jakim był debiut i zadomowienie się w pierwszym zespole, inni natomiast widzieli zbyt wiele przeszkód, by go osiągnąć i postanowili wyjść ze strefy komfortu i spróbować nowej przygody z dala od najbliższych.
  • Albert Roge z Relevo postanowił przybliżyć sylwetki 30 talentów, które w pewnym momencie opuściły szkółkę Barçy. W zestawieniu znaleźli się m. in. Icardi, Xavi Simons i Onana.

Jordi Mboula (23 lata), Racing de Santander

Pierwsze odejście po latach bez odpływu talentów z La Masii. Trafił do AS Monaco, a w swojej karierze grał dla Cercle Brugge, SD Hueski, RCD Mallorki i Estorilu Praia, a obecnie jest piłkarzem Racingu Santander, na wypożyczeniu z Mallorki.

Dani Olmo (24 lata), RB Lipsk

Po siedmiu sezonach w młodzieżowej drużynie Barçy, dołączył do ojca w jego przygodzie w Dinamo Zagrzeb. W chorwackim klubie stał się kluczowym zawodnikiem, po czym podpisał kontrakt z Lipskiem. Regularnie występujący w reprezentacji Hiszpanii, jego kontrakt wygasa w 2024 roku i Barça ma go na swoim radarze.

Sergio Gómez (22 lata), Manchester City

Jedna z pozytywnych historii ostatniego lata. Strzelał na poziomie młodzieżowym dla Borussii Dortmund, skąd został wypożyczony do Hueski. W 2021 roku trafił do Anderlechtu - tam na pozycji lewego obrońcy odnalazł swoją najlepszą wersję, co zwróciło uwagę Pepa Guardioli, który sprowadził go do Manchesteru City.

Robert Navarro (20 lat), Real Sociedad

W wieku 16 lat i z wieloma ofertami na stole, wybrał AS Monaco, gdzie widział więcej szans na rozpoczęcie profesjonalnej kariery. Został najmłodszym zawodnikiem w historii monakijskiego klubu, który zadebiutował w pierwszej drużynie. Stamtąd wykupił go Real Sociedad. Obecnie Robert gra w pierwszej drużynie prowadzonej przez Imanola Alguacila. Został również powołany do reprezentacji Hiszpanii U21.

Joel López (20 lat), Cultural Leónesa

Lewa obrońa zawsze była jedną z najlepiej obsadzonych pozycji w Barcelonie. Joel w wieku 16 lat postanowił odbyć podróż do Anglii i dołączył do Arsenalu. Cztery lata później, po zakończeniu kontraktu, gra w Primera RFEF z Cultural Leónesa.

Pablo Moreno (20 lat), CS Marítimo

Najlepsza dziewiątka jaka przewinęła się przez La Masię w ostatnich latach. Szybki napastnik pobił wszelkie rekordy. W wieku 16 lat trafił do Juventusu, który po dwóch latach sprzedał go za 10 mln euro do Manchesteru City. Angielski klub wypożyczył go na dwa sezony do Girony, a tego lata Pablo trafił do CD Marítimo występującego w portugalskiej pierwszej lidze.

Eric García (21 lat), FC Barcelona

Środkowy obrońca, o którym wszyscy trenerzy myśleli, że trafi do pierwszej drużyny, odszedł w wieku 16 lat do Manchesteru City, po tym jak dyrekcja sportowa nie wykazała nim zainteresowania. U Guardioli zadomowił się w pierwszym zespole, a po zakończeniu kontraktu mógł wrócić do drużyny swojego życia, gdzie jest jednym ze środkowych obrońców Xaviego. Stały bywalec w reprezentacji Hiszpanii.

Adrià Bernabé (21 lat), Parma Calcio 1913

Rok po Ericu również Bernabé dołączył do Manchesteru City i zaliczył występy w pierwszej drużynie. Po zakończeniu kontraktu wyjechał do Włoch, do Parmy, razem z Enzo Marescą, trenerem z młodzieżowej drużyny City. Kilka miesiący później jest jedną z rewelacji włoskiego zespołu i interesuje się nim kilka drużyn.

Juan Larios (18 lat), Southampton

Kolejny lewy obrońca, któremu bardzo trudno było odnieść sukces w Barçy. Balde jest jedynie o rok starszy, co spowodowało, że Juan trafił do Manchesteru City. Tego lata przeszedł do Southampton, gdzie zadebiutował w Premier League i w ostatnich tygodniach rozegrał kilka spotkań.

Marc Jurado (18 lat), Manchester United

W wieku 16 lat odszedł do czerwonej części Manchesteru. Kilka dni temu zadebiutował w pierwszym zespole w towarzyskim meczu z Cádiz. Prawy obrońca pokazał swój instynkt strzelecki i jest już stałym bywalcem na treningach drużyny Ten Haga.

Héctor Bellerín (27 lat), FC Barcelona

Po latach bez większych odejść z La Masii, Bellerín rozpoczął kolejny wielki odpływ talentów. Dołączył do Arsenalu i pod wodzą Wengera stał się podstawowym zawodnikiem na prawej stronie. Po grze na wypożyczeniu w Realu Betis w zeszłym sezonie, trafił do Barcelony, która jednak związała się z nim na zaledwie jeden sezon.

Jon Toral (27 lat), OFI Kreta

Podobnie jak Bellerín, on również podpisał kontrakt z Arsenalem, choć nie osiągnął takiego sukcesu. Grał na wypożyczeniu w Brentford, Birmingham, Granadzie i Rangersach. W 2017 roku Hull City uiściło za niego opłatę transferową, a Jon nosił jego koszulkę przez trzy sezony, po czym wrócił do Birmingham. Od lata 2021 roku związany jest z OFI Kreta i gra w greckiej Superlidze.

Julio Pleguezuelo (25 lat), FC Twente

Trzeci canterano w tym zestawieniu, który podpisał kontrakt z Arsenalem. Grał na wypożyczeniu w Mallorce i Nàsticu de Tarragona. W 2019 roku dołączył do Twente. W tym sezonie zaliczył osiem występów w Eredivisie. Jego kontrakt wygasa latem.

Sergi Canós (25 lat), Brentford

W 2013 roku zamienił Barcelonę na Liverpool. Zagrał dwa sezony w The Reds, po czym odszedł na wypożyczenie do Brentford. Później z jego usług korzystało także Norwich. W następnym sezonie trafił do Brentford, gdzie gra do teraz. Zaliczył cztery występy w Premier League w tym sezonie.

Xavi Simons (19), PSV Eindhoven

Jedno z najbardziej głośnych odejść w historii. Niewyróżniający się zawodnik La Masii opuścił Barçę, by podpisać kontrakt z PSG. Gdy jego kontrakt zbliżał się do końca, postanowił przyjąć propozycję PSV i wrócić do ojczyzny. Wybór nie mógł okazać się dla niego lepszy - Simons to jedno z objawień Eredivisie. Van Gaal powołał go nawet na Mistrzostwa Świata w Katarze, gdzie rozegrał kilka minut.

Iker Bravo (17 lat), Real Madryt Castilla

Gdy był wiodąca postacią w drużynie Cadete A, Barça zaproponowała mu awans do Juvenilu B. Napastnik, który chciał trafić od razu do Juvenilu A, odrzucił propozycję i przeniósł się do Bayeru Leverkusen, gdzie zadebiutował w pierwszej drużynie. Tego lata odszedł na wypożyczenie do Realu Madryt Castilla. Zespół ze stolicy Hiszpanii ma opcję jego kupna.

Adam Aznou (16 lat), Bayern Monachium

Ostatnie odejście z La Masii. Tego lata, po ukończeniu 16 lat, wolał podpisać swój pierwszy profesjonalny kontrakt z Bayernem Monachium. Kolejny lewy obrońca, który opuścił akademię młodzieżową Barçy.

Cesc Fàbregas (35 lat), Como 1907

Jeden z pierwszych piłkarzy, który zdecydował się na przeprowadzkę do Premier League. W 2003 roku Wenger ściągnął go do Arsenalu. Z The Gunners stał się jednym z najlepszych zawodników na świecie. W reprezentacji Hiszpanii zdobył mistrzostwo świata, a potem podpisał kontrakt z Barceloną, gdzie nie odniósł jednak oczekiwanego sukcesu. Następnie był zawodnikiem Chelsea, AS Monaco, a od niedawna gra dla włoskiego Como 1907.

Keita Baldé (27 lat), FC Spartak Moskwa

Z młodzieżowej akademii Barçy przeniósł się do Lazio, które po sześciu sezonach sprzedało go za 30 milionów euro do Monaco. Jego przygoda w Ligue 1 nie przebiegła zgodnie z oczekiwaniami i piłkarz został wypożyczony do Interu, a potem do Sampdorii. Później podpisał umowę z Cagliari, a obecnie przebywa w Rosji jako piłkarz Spartaka Moskwa.

Josimar Quintero (25 lat), bez klubu

Ekwadorczyk trafił do młodzieżowych zespołów Barcelony i pozostał tam do 16 roku życia, kiedy to podpisał kontrakt z Chelsea. Grał na wypożyczeniach w Rostowie, Betisie Deportivo i Lleidzie Esportiu. Następnie dołączył do Espanyolu B, a jego ostatnim zespołem był Real Monarchs z MLS Next Pro.

Gerard Piqué (35 lat), koniec kariery

Jeden z klejnotów La Masii trafił do Manchesteru, by grać w młodzieżowej drużynie United. Do pierwszej drużyny trafił za czasów Fergusona, występował też na wypożyczeniu w Realu Saragossa. Barcelona zapłaciła za jego powrót, a to, co się stało potem, to już historia sportu. Wygrał wszystko, zarówno z Barçą, jak i z reprezentacją Hiszpanii. W listopadzie postanowił przejść na piłkarską emeryturę.

Bobby Adekanye (23 lata), Go Ahead Eagles Deventer

Bobby trafił do La Masii z Ajaxu. Dotknięty zakazem FIFA kataloński klub wypożyczył go do PSV, aby piłkarz mógł grać. Następnie Bobby udał się do Liverpoolu. Z Anglii trafił do Włoch, a konkretnie do Lazio, które wypożyczało go do Cádiz, ADO Den Haag i Crotone. Obecnie gra dla Go Ahead Eagles w Eredivisie.

Dani Pacheco (31 lat), Górnik Zabrze

Grał w bardzo wielu klubach. Po pobycie w Barçy trafił do Liverpoolu. Następnie był zawodnikiem: Norwich, Atlético, Rayo, Hueski, Alcorcónu, Betisu, Alavés, Getafe, Málagi, Logroñés i Arisu Limassol. Obecnie kopie piłkę w Górniku Zabrze.

Fran Mérida (32 lata), Tianjin Jinmen Tiger

Jeden z najbardziej utalentowanych piłkarzy jakich widziała La Masia. Trafił do Arsenalu, a potem do Realu Sociedad, Atlético, Bragi, Hérculésa, Atlético PR, Hueski, Espanyolu i Tianjin Jinmen Tiger w lidze chińskiej, gdzie gra do teraz. Na tę chwilę zaliczył tam 18 występów.

André Onana (26 lat), Inter Mediolan

Fundacja Eto'o otworzyła mu drzwi do Barçy, ale Onanie nie udało się osiągnąć celu, jakim było dotarcie do pierwszej drużyny. Trafił do Ajaxu, gdzie zadomowił się w bramce i grał w Lidze Mistrzów. Po zakończeniu kontraktu podpisał umowę z Interem Mediolan. Reprezentował Kamerun na Mistrzostwach Świata w Katarze.

Antonio Sanabria (26 lat), Torino FC

Wybuch jego talentu w akademii młodzieżowej Barçy, gdzie zdobył wiele bramek, przyciągnął uwagę Sassuolo, które uiściło opłatę za transfer. Następnie trafił do Romy, Sportingu Gijón, Betisu i Genoi. W 2021 roku Betis sprzedał go do Torino. W tym sezonie zdobył dwie bramki w Serie A.

Mauro Icardi (29 lat), Galatasaray

Choć wielu tego nie pamięta, Icardi grał w młodzieżowej akademii Barçy. Trafił do Sampdorii, ale eksplodował w Interze Mediolan. Odszedł na wypożyczenie do PSG, które w kolejnym sezonie zapłaciło za niego 60 milionów euro. Tego lata francuski klub wypożyczył Argentyńczyka do Galatasaray.

Raúl Moro (20 lat), Ternana Calcio

Barça sprowadziła go z młodzieżowej akademii Espanyolu. Nie wytrzymał jednak długo w Blaugranie, gdyż przyjął propozycję Lazio, z którym zadebiutował w Serie A. Tego lata został wypożyczony do Ternany grającej w Serie B.

Carlos Blanco (26 lat), UE Cornellà

Imponujący środkowy obrońca, w wieku młodzieżowym zamienił Barcelonę na Turyn. W Juventusie nie miał szans i odszedł na wypożyczenie do Lausanne-Sport. Następnie stał się własnością Nàsticu de Tarragona i grał na wypożyczeniu w Betisie Deportivo. Szansę dał mu Villarreal B, ale potem trafił do Marbelli i Alcoyano. W tym sezonie podpisał umowę z Cornellą i występuje w Primera RFEF.

Adama Traoré (26 lat), Wolverhampton

Aston Villa wykupiła z Barçy za 10 milionów euro ówczesnego młodzieżowca. Następnie za 8 milionów piłkarz trafił do Middlesbrough, które z kolei sprzedało go za 20 milionów do Wolves. Barça, chcąc uratować sezon, wypożyczyła go ostatnio na sześć miesięcy. Blaugrana nie zdecydowała się na skorzystanie z opcji jego zakupu i Adama wrócił do Premier League, gdzie gra w drużynie Wilków, prowadzonej obecnie przez Lopeteguiego.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

bez szału te nazwiska niestety;/ daleko nam do szkółki ajaxu chyba

Onana prędzej, czy później powinien się tu z powrotem znaleźć.

Idac tak daleko jak do sylvetek Fabsa czy Pique to zacna przesada. Chyba szedl po nazwiska i zainteresowanie. Powinien byl zatrzymac sie na wieku 22-23lat i tyle, aby zaprezentowac jak jest sytuacja ostatnich lat...

To "utalentowany" mocno na wyrost w przypadku co niektorych