Kolejny etap przygotowań do reformy statutu FC Barcelony

Dariusz Maruszczak

24 listopada 2022, 11:30

Mundo Deportivo, Sport, Cadena SER

Brak komentarzy

Fot. Getty Images

Jak relacjonują katalońskie media, wczoraj doszło do spotkania władz FC Barcelony z socios celem omówienia reformy statutu klubu, do której ma dojść w przyszłym roku. Barça przedstawiła swoje plany i zebrała opinie dotyczące ewentualnych modyfikacji.

Barça od pewnego czasu planuje przeprowadzenie reform statutu, które musiałyby zostać poddane pod głosowanie podczas zgromadzenia socios compromisarios. Kolejnym krokiem w tym zakresie było zwołanie na Camp Nou sesji informacyjnej w tej sprawie, na której stawiło się około 120 socios. Wydarzeniu przewodziła wiceprezydent ds. instytucjonalnych Elena Fort, która poinformowała uczestników, że zorganizowanie zgromadzenia socios compromisarios w temacie reform nie jest możliwe jeszcze w tym roku, ale może ono zostać zaplanowane jeszcze przed corocznym zgromadzeniem w październiku 2023 roku. Nie wyklucza się nawet, że sprawa zostanie poddana pod głosowanie w referendum.

- Reforma ma na celu uproszczenie i uczynienie bardziej zrozumiałym statutu, który można uznać za zbyt długi i skomplikowany, z trzema przesłankami, które powinny wzmacniać uczestnictwo socios i odpowiedzieć na pytania, jak się reprezentujemy, ilu z nas podejmuje decyzje i jak je podejmujemy – powiedziała Fort. Zapewniła również zgromadzonych, że niezależnie od wszystkiego klub nie zostanie spółką akcyjną.

Barcelona miała przedstawić swoje plany co do całego procesu, ale klub wysłuchiwał też propozycji socios. Omówiono wykorzystywanie karnetów, aby osiągnąć jak najlepszą frekwencję na Camp Nou, modyfikacje w celu zwiększenia uczestnictwa w zgromadzeniach socios compromisarios czy kwestie związane z przejrzystością finansową, a także poszukiwano możliwych zmian w zakresie mandatu zarządu czy unowocześnienia procesu poręczenia i podpisów w temacie wyborów. Niektórzy socios uważają nawet, że zgromadzenie compromisarios już ich nie reprezentuje, a inni wyrażali zaniepokojenie niezależnością komisji kontrolnych klubu, ponieważ ich członkowie są mianowani przez zarząd. Wątpliwości budzi też zniesienie poręczenia w kontekście możliwości lekkomyślnego zarządzania ze strony władz klubu. Ogółem podczas całego procesu zebrano już ponad 600 sugestii i propozycji.

REKLAMA

Poleć artykuł