Fèlix Sánchez Bas - kataloński trener Kataru

Krystian Cichocki

20 listopada 2022, 13:00

Mundo Deportivo

1 komentarz

Fot. Getty Images

Na Mistrzostwach Świata w Katarze, które rozpoczną się już dziś, trzy drużyny będą miały hiszpańskiego trenera: Hiszpania, Belgia i Katar. Najbardziej znani są oczywiście dwaj pierwsi selekcjonerzy, czyli Luis Enrique i Roberto Martínez, ale na mundialu pojawi się również Fèlix Sánchez Bas. Katalończyk jest trenerem gospodarza turnieju od 2017 roku.

Fèlix Sánchez Bas ma 46 lat i od 17 mieszka w Doha. Po dziesięciu sezonach pracy w akademii młodzieżowej Barcelony jako trener piłkarski, w 2005 roku wyjechał do Kataru, aby założyć ambitny projekt Aspire Academy. Josep Colomer, były szef akademii młodzieżowej Dumy Katalonii zagrał go do Doha, aby spróbować stworzyć model piłkarski La Masii w Katarze. Podczas pracy w Aspire Academy Bas rozwijał się jako trener, a także został selekcjonerem młodzieżowej reprezentacji Kataru.

Kiedy zaczynał pracę z reprezentacją do lat 16, w kraju o niewielkich tradycjach piłkarskich prawie nie było zawodników w tym wieku. Z czasem dzięki pracy wykonywanej w Aspire Academy, a także piłkarzom z innych krajów, poziom Kataru wzrósł, a Fèlix Sánchez Bas zakończył rozgrywki zdobyciem Pucharu Azji do lat 19, co było bezprecedensowym sukcesem.

Po przepracowaniu drogi przez wszystkie szeregi młodzieżowej drużyny narodowej został mianowany trenerem głównej reprezentacji w 2017 roku. Dwa lata później był architektem największego sukcesu w historii katarskiego futbolu – zdobycia Pucharu Azji. Katar zadziwił Azję swoim żywym, efektowym futbolem, pokonując drużyny, które na papierze były znacznie silniejsze takie jak na przykład Korea Południowa czy Japonia. Bas wygrał wtedy z trenerami takimi jak Paulo Bento, Alberto Zaccheroni czy Juan Antonio Pizzi.

Ten sukces katapultował go na Mistrzostwa Świata, mimo że wielu w Katarze spodziewało się, że reprezentacja będzie miała trenera medialnego. Fèlix Sánchez Bas podczas pobytu w Doha pracował z Raúlem Gonzálezem, wygrał Puchar Azji z Sergio Alegre jako asystentem, który teraz pomaga Xaviemu w Barcelonie. Trener Blaugrany szkolił się u boku Fèlixa Sáncheza Basa, pracując z reprezentacją Kataru. Jak pisze Mundo Deportivo, obaj panowie nadal się przyjaźnią i podzielają tę samą filozofię piłkarską.

Jego brat Fran, asystent

Po odejściu Sergio Alegre do sztabu trenerskiego Xaviego Fèlix Bas zaprosił do pomocy swojego brata Frana, byłego trenera drużyny kobiet Barcelony, a także mającego długi staż pracy w młodzieżowych sekcjach Barçy.

Katar Fèlixa Sáncheza Basa zagra w meczu otwarcia mistrzostw świata. Rozegrają mecz z Ekwadorem, a grupa, do której trafili, nie będzie łatwa. Gospodarze turnieju zmierzą się też z mistrzem Afryki, Senegalem i Holandią Van Gaala. Jak donosi Mundo Deportivo, skład Kataru jest praktycznie taki sam jak ten, który wygrał Puchar Azji w 2019 roku. Zespół Basa zdaje sobie sprawę z trudności swojej grupy i awansu z niej, ale chcą sprawić niespodziankę.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

To już wiemy kto po Xavim.