Javier Tebas i LaLiga atakują Superligę

Bartosz Pluciński

4 listopada 2022, 22:03

Twitter

6 komentarzy

Fot. Getty Images

Javier Tebas oraz konto LaLigi udostępnili na Twitterze wideo przedstawiające w negatywnym świetle koncepcję Superligi. Zarzuty stawiane inicjatorom nowych rozgrywek nadal dotyczą zamkniętego formatu i braku równych szans, ale też sugeruje się brak poszanowania woli kibiców, a nawet tworzenie fake newsów.

LaLiga nie po raz pierwszy postanowiła uderzyć w Superligę, której działania nabrały ostatnio rozpędu. Javier Tebas opublikował na Twitterze materiał wideo stworzony przez swoją organizację i stwierdził: "promotorzy Superligi przygotowują teraz podobny model do tego zaplanowanego w 2019 roku, który wciąż pozostaje zamknięty lub prawie zamknięty, który zniszczy ligi krajowe i został odrzucony przez kluby oraz ligi w Europie". Poniżej prezentujemy treść filmu.

Europejska Superliga została oficjalnie zaprezentowana w kwietniu 2021 roku. Piłka nożna w Europie nie zaaprobowała proponowanego modelu, który jest zamknięty, egoistyczny i elitystyczny. Teraz promotorzy Superligi starają się dokonać „makijażu” modelu, twierdząc, że przedstawiona wersja nie jest ostateczna, a rozgrywki będą otwarte.

My wiemy jednak, że to kłamstwo i że przygotowują teraz model półotwarty, podobny do tego z 2019 roku, który został odrzucony przez kluby oraz ligi europejskie. Ów model opiera się na awansach i spadkach pomiędzy dywizjami, a sukcesy w ligach krajowych nie dają bezpośredniego dostępu do najwyższej dywizji. Wręcz przeciwnie - uprzywilejowana mniejszość ma zapewniony udział w tych rozgrywkach, nawet jeśli osiąga słabe wyniki w swoich ligach. Powiedzmy to sobie jasno – każdy format inny od tego, w którym miejsce w najwyższej dywizji zdobywa się dzięki sukcesowi w lidze krajowej, pozostanie modelem zamkniętym lub półzamkniętym.

Słyszeliśmy również, że Superliga pretenduje do bycia „zbawicielem futbolu”, ze względu na to, że obecny system nie zachęca młodych. To FAKE NEWS.

Dane wskazują, że oglądalność La Liga w Hiszpanii wśród osób w wieku poniżej 24 lat wzrosła o ponad 22% w ciągu ostatnich 4 sezonów. Z kolei z raportu międzynarodowej agencji GlobalWebIndex wynika, że liczba fanów piłki nożnej w wieku 16-19 lat zwiększyła się globalnie o 3,4%. Ponadto, według oficjalnych statystyk portalu społecznościowego, z którego korzystają przede wszystkim młodzi, czyli TikToka, 60% jego użytkowników interesuje się piłką nożną i jest to najczęściej oglądany content sportowy.

Superliga zakłada stworzenie bardziej ekscytującej rywalizacji, podczas gdy to, co oferuje, to ciągłe starcia między tymi samymi drużynami i zamienianie nadzwyczajności w zwyczajność, z mniejszą liczbą atrakcji niż obecne rozgrywki europejskie z niesamowitymi niespodziankami i wyjątkowymi emocjami. Nie mówiąc o tym, że Superliga nie daje możliwości przekształcania marzeń w rzeczywistość, czego przykładami są wielkie wyczyny w Lidze Mistrzów takich klubów, jak: Porto, Leicester, Villarreal, Monaco, Roma, Leeds, Borussia i wiele innych.

Promotorzy Superligi muszą uszanować wolę kibiców i obywateli UE, w sytuacji, gdy Rada Europy zajęła już stanowisko przeciwko niej, a Parlament Europejski bronił otwartego modelu demokratycznego opartego na merytokracji.

#EarnItOnThePitch

 

Doczekaliśmy się także odpowiedzi Superligi poprzez profil firmy A22 Sports, która zajmuje się organizacją nowych rozgrywek:

Dzień dobry La Liga! To, co mówicie, jest błędne. Nasze podejście polega na otwartym dialogu na temat europejskiej piłki nożnej, także z krytycznymi opiniami. Jesteśmy przekonani, że europejski futbol potrzebuje otwartej i nieskrępowanej debaty.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Oby ten supersyf nigdy nie powstał

Niech ten rak i wrzód na dupie zajmie się lepiej tym żeby la liga nie upadła w lidze mistrzów, bo póki co bardzo o nią walczy {LM} ale cosik mu nie wychodzi. Niech tyle sił co wkłada w walke z superligą włoży ratowanie la ligi. Ale tu nie widzi problemu...