„Odrodzenie” Camp Nou po pandemii

Krystian Cichocki

7 października 2022, 20:30

FCBarcelona.es

3 komentarze

Fot. Getty Images

Frekwencja, sprzedaż biletów i obroty na Camp Nou wzrosły od czasu wybuchu pandemii koronawirusa na świecie. W pierwszych czterech meczach sezonu, w porównaniu do sezonu 2018/19, liczba kibiców na stadionie wzrosła o 19%, sprzedaż biletów o 46%, a zyski o 18%.

W zeszłej kampanii trybuny Camp Nou nie były pełne ze względu na wiele czynników. Począwszy od ograniczeń z powodu pandemii, przez brak turystów przyjeżdżających do Barcelony, a skończywszy na odejściu Leo Messiego i nieregularnej formie zespołu Xaviego.

Średnia frekwencja w zeszłym sezonie wyniosła 55 026 osób, natomiast najwięcej osób w poprzednim sezonie zasiadło na Camp Nou podczas meczu przeciwko Realowi Madryt 2 października 2021 roku. Tamtego dnia na trybunach znalazły się 86 442 osoby. Camp Nou zaliczyło spadek frekwencji o 28% w porównaniu do sezonu poprzedzającego pandemię, gdzie średnia liczba kibiców na stadionie wynosiła 76 747 osób.

Aby porównać różnice we frekwencji między sezonami, trzeba spojrzeć na cztery pierwsze spotkania sezonu poprzedzającego pandemię. Za kadencji Ernesto Valverde w premierowych spotkaniach kampanii 2018/19 na Camp Nou zasiadło w sumie 274 745 osób. Poniżej tabela prezentująca liczbę kibiców na stadionie Barcelony podczas poszczególnych meczów.

Przeciwnik Frekwencja (liczba osób)
Deportivo Alavés 52 336
Huesca 72 892 
Girona 76 055
PSV Eindhoven 73 462
Średnia liczba osób 68 691

Jeśli spojrzymy na obecny sezon, łączna frekwencja wyniosła 327 560 osób, co daje średnio 81 890 kibiców na mecz. Oznacza to wzrost o 19%, czyli, po szybkim przeliczeniu, na każdy mecz przychodziło średnio o 13 199 osób więcej. Poniżej tabela z liczbą osób w pierwszych czterech spotkaniach obecnej kampanii.

Przeciwnik Frekwencja (liczba osób)
Rayo Vallecano 81 104
Real Valladolid 83 972
Elche 85 073
Viktoria Pilzno 77 411
Średnia liczba osób 81 890

Nie tylko frekwencja uległa zmianie, lecz także sprzedaż biletów. W porównaniu do wspomnianego wcześniej sezonu 2018/19 liczba sprzedanych wejściówek na mecze Barcelony wzrosła o 46% (średnio 11 618 więcej biletów na mecz). Liczby te pokazują, że kibice w obecnym sezonie chętniej przychodzą na Camp Nou oglądać poczynania drużyny Xaviego. Warto jednak zwrócić uwagę również na nowe strategie sprzedaży, które między innymi gwarantują zniżki oferowane mieszkańcom Katalonii, ale także pozostałym kibicom. Wpływ na wzrost sprzedaży biletów ma też z pewnością efektywność kampanii marketingowych i kontent cyfrowy prezentowany w sieci.

Pomimo obniżek cen biletów dla kibiców chcących obejrzeć mecze Barcelony na Camp Nou, stadion w porównaniu do sezonu 2018/19 uzyskał lepszy obrót w pierwszych spotkaniach. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko trzy premierowe spotkania ligi hiszpańskiej, jest to wzrost o średnio 18%, a gdy uwzględnimy również mecze Ligi Mistrzów, zyski zwiększyły się o około 9%.

Nawet spotkania towarzyskie takie jak mecz o Puchar Joana Gampera przyniosły większe korzyści finansowe. Mecz z Pumas, który odbył się 7 sierpnia tego roku, przyczynił się do uzyskania obrotów o 4% większych niż w sezonie 2018/19, kiedy Barcelona mierzyła się z Boca Juniors.

Mecz o Puchar Gampera obejrzało w tym sezonie 83 021 osób, z większą liczbą osób mieszkających na co dzień w Katalonii niż zagranicznych fanów. Dla porównania spotkanie z Boca Juniors w kampanii poprzedzających pandemię obejrzało tylko 56 826 osób.

W poprzednich sezonach jednym z problemów przyczyniających się do niskiej frekwencji na Camp Nou byli posiadacze karnetów sezonowych, którzy nie przychodzili na mecze ani nie zwalniali swojego miejsca innym. W obecnej kampanii zanotowano wzrost frekwencji posiadaczy takich karnetów średnio o 9% (3 030 osób na mecz). O 37% zmniejszyła się również liczba osób, które posiadały karnety sezonowe, ale nie przychodziły na Camp Nou.

Warto na koniec przypomnieć, że zarząd FC Barcelony 21 czerwca podjął decyzję o wdrożeniu szeregu środków mających na celu zachęcenie posiadaczy karnetów sezonowych do przychodzenia na Camp Nou, a także unikania oszustw, aby zapobiec powtórzenia sytuacji, która miała miejsce podczas meczu Ligi Europy przeciwko Eintrachtowi Frankfurt w poprzednim sezonie.

Obecnie posiadacze karnetów na cały sezon mogą korzystać ze zniżek na bilety dla osób towarzyszących, niższych cen w usługach gastronomicznych czy też loterii na koszulki. Warunkiem jest jednak uczestnictwo na 85% meczów rozgrywanych na Camp Nou.

Jeśli sytuacja z nieobecnością na stadionie wśród osób posiadających karnety sezonowe się powtórzy, klub wystosuje konkretne działania w kierunku kibiców nieobecnych na minimum 10 meczach sezonu. Miejsce przydzielone danej osobie zostanie udostępnione innym kibicom, po wcześniejszym powiadomienia posiadacza karnetu. Jeśli taki kibic nie pojawi się na meczu, nie odda lub nie zwolni miejsca na żadne ze spotkań, straci status posiadacza karnetu sezonowego na sezon 2023/24.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Dp tego dochodzą mecze kobiet które wypełniają stadion kiedyś grały na rezewowym

Ciekawe jak dlugo to potrwa. A juz w ogole jestem ciekaw jak wplynie ewentualne odpadniecie z LM. Chociaz liga to liga i jak bedziemy szli po mistrzaz to nie powinno byc zle. W anglii tez cenia niby bardziej wygranie premier league niz lige mistrzow.