Kim jest Marc Casadó - awaryjny prawy obrońca na mecz z Mallorcą?

Piotr Guziński

29 września 2022, 20:45

5 komentarzy

Fot. Getty Images

Według informacji, które podał Albert Roge z Relevo, Marc Casado trenował dzisiaj z pierwszym zespołem i to właśnie Hiszpan został wybrany awaryjnym prawym obrońcą, który ma zagrać tej pozycji w sobotnim pojedynku z Mallorcą. Marc od dłuższego czasu jest jednym z najbardziej utalentowanych graczy w La Masii, a jego profil jest ceniony przez wielu trenerów.

Casado urodził się 14 września 2003 roku i do Barcelony dołączył do drużyny infantilu A z Damm. Od najmłodszych sekcji wyróżniał się swoim charakterem, dzięki któremu aktualnie jest jednym z kapitanów drużyny rezerw. Marc to piłkarz grający na wysokiej intensywności, bardzo dobry w bezpośrednich pojedynkach, imponujący zadziornością, zaangażowaniem i solidnością w defensywie. 19-latek jest naturalnym defensywnym pomocnikiem, jednak jego wszechstronność stale się zwiększa od kilkunastu miesięcy. Casado już w presezonie w juvenilu B wystąpił na prawej obronie, a kolejne, choć sporadyczne występy, notował w poprzedniej kampanii w juvenilu A. Kilkanaście minut rozegrał też na środku defensywy.

Poprzedni sezon należał do jednego z jego najlepszych w La Masii. Pomocnik poprowadził swój zespół po tytuł ligowy i Copa de Campeones. Marc znany jest również z dobrego przerzutu, a długie dogrania z dużą dokładnością często posyła niemal ze stojącej piłki. W mijaniu rywali pomaga mu nisko położony środek ciężkości, zdolność prowadzenia futbolówki blisko stopy i umiejętność zmian tempa. Casado znakomicie kontroluje środek pola i umiejętnie potrafi przyspieszać ataki dograniami między liniami. W poprzedniej kampanii rozegrał w ekipie U-19 najwięcej minut, strzelił trzy bramki i zaliczył jedną asystę. 

Barcelona latem starała się przedłużyć z nim umowę i ostatecznie udało jej tego dokonać, dzięki czemu zatrzymała w klubie kolejnego perspektywicznego zawodnika. Warto zaznaczyć, że Casado bardzo dobrze rozpoczął sezon w Barçy Atlétic, gdzie jest obecnie jednym z najlepszych graczy. Pomimo tego, że nie zawsze notuje otwierające podania, to duże wrażenie robi jego łatwość wygrywania pojedynków w defensywie i przerywania akcji przeciwników. Ze względu na swój styl gry bywa porównywany do Joshuy Kimmicha. W niedawnym wywiadzie był chwalony przez Rafę Márqueza, który określił go mianem cichego lidera i przyznał, że Marc jest dla niego kluczowy, jeśli chodzi o zaangażowanie. Już w sobotę 19-latek będzie miał szansę na oficjalny debiut. Przypominamy, że Marc zagrał w presezonie z pierwszą drużyną i spisywał się jak najbardziej solidnie.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Cóż. Jest jak jest. Lepiej narazie nie bd.

Już jednego pomocnika mamy na prawej obronie więc myślę że drugi nam nie potrzebny

Trochę nie kumam, „jest naturalnym defensywnym pomocnikiem” to po co ma grać na prawej obronie? Nie ma w drużynie rezerw nominalnego prawego obrońcy?