Wirus FIFA zbiera swoje żniwo już pierwszego dnia przerwy reprezentacyjnej [Aktualizacja 21:24]

Dariusz Maruszczak

23 września 2022, 15:05

AS, Mundo Deportivo

71 komentarzy

Fot. Getty Images

Słynny „wirus FIFA” już pierwszego dnia występów piłkarzy Barcelony podczas wrześniowej przerwy reprezentacyjnej dał o sobie znać w katalońskim klubie. Kontuzji doznali Jules Koundé i Memphis Depay, a pewne dolegliwości odczuwali też Ousmane Dembélé i Frenkie de Jong.

Najgorzej wygląda sytuacja pierwszego z wymienionych. W meczu Francji z Austrią Koundé musiał opuścić boisko już w 23. minucie. Jak podaje AS, pierwsze prognozy wskazują na naderwanie mięśnia dwugłowego uda, co zwykle oznacza około 3-4 tygodni absencji, w zależności od stopnia urazu. Koundé wróci do Barcelony i jutro rano ma przejść szczegółowe badania. Sprawa wygląda kiepsko, ponieważ piłkarz miał nawet przyznać sztabowi medycznemu Blaugrany, że odczuwał w nocy duży ból mimo podania mu środków przeciwbólowych. Brak Koundé będzie ogromną stratą dla Xaviego podczas intensywnego października, w którym Barça ma do rozegrania dziewięć meczów. W przypadku miesięcznej absencji 23-latek nie zagra w dwóch spotkaniach z Interem i w El Clásico, a jego obecność w konfrontacjach z Athletikiem w LaLidze czy Bayernem w Lidze Mistrzów będzie niepewna. Kłopoty są tym większe, że Koundé mógł nie tylko zabezpieczyć prawą stronę obrony, ale też wejść na pozycję stopera.

Do klubu ma wrócić również Memphis Depay, który musiał przedwcześnie zakończyć pojedynek z Polską. Holender także przejdzie badania w sobotę, ale wiele wskazuje na kontuzję mięśnia uda. W przerwie tego starcia boisko opuścił też Frenkie de Jong, jednak w jego przypadku mówi się, że doszło do tego tylko na wszelki wypadek. Pomocnik powinien być do dyspozycji Louisa van Gaala, w przeciwieństwie do Depaya. Pewne dolegliwości odczuwał też Ousmane Dembélé, ale prawdopodobnie będzie mógł zagrać w kolejnym spotkaniu, ponieważ według Sportu czuje się już dobrze.

Xavi wraz ze swoim sztabem wykonał dużą pracę, aby piłkarze byli gotowi do intensywnych zmagań na poziomie fizycznym. Udało się odwrócić sytuację z poprzedniego sezonu, gdy Barcelona musiała się liczyć z blisko pięcioma absencjami na mecz. W obecnych rozgrywkach takich problemów nie było, a ostatnio z dolegliwościami zmagał się tylko Sergi Roberto. Przerwa reprezentacyjna już dostarcza jednak kontuzji, a to dopiero jej początek. Dziś zawodników Blaugrany czekają kolejne wyzwania.

Aktualizacja

16:34 Helena Condis z COPE podaje, że doniesienia z Francji wskazują na 2-3 tygodniową absencję Koundé.

17:23 Jules Koundé przyleciał już do Barcelony. Zawodnik powiedział, że czuje się dobrze.

17:44 Jak donosi Javi Miguel, Depay będzie poza grą przez miesiąc z powodu naderwania mięśnia dwugłowego uda.

18:27 Araujo doznał urazu w meczu Urugwaju z Iranem. Z kolei Depay i De Jong opuszczają zgrupowanie reprezentacji Holandii i wracają do Barcelony. 

19:32 Javi Miguel z ASa informuje, że badania medyczne kontuzjowanych piłkarzy ostatecznie odbędą się w poniedziałek. W przypadku Frenkiego de Jonga wszystko wskazuje na naciągnięcie, a nie na naderwanie, więc czas absencji pomocnika powinien wynieść od jednego do dwóch tygodni.

21:12 Oficjalnie: Reprezentacja Urugwaju informuje, że Araujo wkrótce opuści zgrupowanie i wróci do Barcelony.

21:24 Javi Miguel: W przypadku Frenkiego de Jonga wykluczono naderwanie mięśnia, a Holendra czeka tydzień absencji.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Mam pytanie do lepiej zorientowanych. Co w takim przypadku? Czy zawodnik jako reprezentant kraju jest ubezpieczony przez Fifa? Kto podczas rekonwalescencji płaci pensje zawodnikowi kontuzjowanemu? Czy poszkodowany klub może liczyć na jakieś pieniądze z tytułu absencji swojego zawodnika?

@kamzar dobre pytanie w sumie XDD

@kamzar klub dostaje odszkodowanie od Fify i jest wzór na podstawie którego wyliczają kwotę...

@kamzar oczywiście, że zawodnik jest ubezpieczony. Dodatkowo Fifa/Uefa w zależności od rozgrywek wypłaca odszkodowanie. Dodatkowo zapewne w ustalonym zakresie partycypuje w kosztach leczenia (jeśli nie jest pokrywane z ubezpieczenia)

@kamzar jeśli zawodnik pauzuje więcej niż 30 dni to dopiero FIFA płaci odszkodowanie. ale te odszkodowanie to ani trochę nie pokrywa się z % od kontraktu, ogólnie klub na tym mocniej traci a FIFA to rzuci groszem na pocieszenie (jakieś 50-100 tysięcy € to chyba max).

« Powrót do wszystkich komentarzy