Anoeta: Od przeklętego stadionu po wygodny teren dla Barcelony

Dariusz Maruszczak

18 sierpnia 2022, 10:20

Sport

3 komentarze

Fot. Getty Images

  • Barcelona w najbliższą niedzielę zmierzy się z Realem Sociedad na Anoecie
  • Stadion Txuri-Urdin jeszcze do niedawna był dla Blaugrany prawdziwym przekleństwem
  • Barça od pewnego czasu notuje jednak bardzo dobre wyniki na tym obiekcie

Barcelona przez długi czas miała ogromne problemy na stadionie Realu Sociedad. Katalończycy notowali nawet serię 10 lat bez zwycięstwa na tym obiekcie. Wynika to też z kilkuletniej nieobecności baskijskiego klubu w Primera División, ale bilans trzech remisów i pięciu porażek po powrocie tego zespołu do elity musi robić wrażenie, zwłaszcza że Barça zdobywała w tym okresie wiele trofeów. Najbardziej pamiętna porażka miała miejsce w styczniu 2015 roku. Zachwiała ona posadą Luisa Enrique, a katalońska drużyna sprawiała wrażenie pogrążonej w kryzysie i skłóconej. Potem jednak Barcelona się odbudowała, a klub zakończył sezon z trypletem.

Mimo różnych sukcesów Duma Katalonii zdołała odczarować Anoetę dopiero w styczniu 2017 roku. W pierwszym meczu ćwierćfinałowym Pucharu Króla Barça pokonała Real 1:0 dzięki trafieniu Neymara z rzutu karnego. Barcelona czekała na ten triumf od maja 2007 roku, gdy zwyciężyła z ekipą Txuri-Urdin 2:0. Gole strzelali wówczas Andrés Iniesta i Samuel Eto’o. Od czasu wygranej z 2017 roku Barcelona wygrała na stadionie Realu cztery spotkania i tylko jeden zakończył się utratą punktów, a konkretnie remisem.

Ze stadionu przeklętego dla Blaugrany Anoeta stała się dość wygodnym terenem. Barcelona wygrała z Realem 4:2 i 2:1 w 2018 roku, a w 2019 roku zremisowała 2:2. Ukoronowaniem poprawy na obiekcie baskijskiego zespołu był popis drużyny Ronalda Koemana na Anoecie w sezonie 2020/2021, gdy Barça rozgromiła rywala 6:1. Być może był to również najlepszy występ katalońskiego zespołu pod wodzą Holendra. W poprzednich rozgrywkach, już z Xavim na ławce trenerskiej, Duma Katalonii zwyciężyła 1:0 dzięki bramce Pierre’a-Emericka Aubameyanga. Nie był to jednak łatwy pojedynek, ponieważ Real w drugiej połowie miał przewagę, ale Barcelonie udało się utrzymać prowadzenie. Zobaczymy, jak ekipa Xaviego spisze się w niedzielę, gdy potrzebuje poprawy po słabej inauguracji sezonu.  

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Real Sociedad będzie nadawać ton wydarzeniom na boisku, to oni będą dominować i prowadzić grę, spychając nas głęboko pod własne pole karne. Musimy być gotowi do gry w 2/3 czasu biegając za piłką i w sposób zorganizowany się bronić, wyprowadzając kontry Dembele i Raphinhią

Jestem dziwnie spokojny zarówno o wynik na naszą korzyść jak i efektowną grę w niedzielę. Oby maszyna ruszyła i rozpędziła się na dobre. VeB!

"Ukoronowaniem poprawy na obiekcie baskijskiego zespołu był popis drużyny Ronalda Koemana na Anoecie w sezonie 2020/2021, gdy Barça rozgromiła rywala 6:1. Być może był to również najlepszy występ katalońskiego zespołu pod wodzą Holendra."
Był to też najlepszy mecz Desta, który strzelił dwa gole.