Ricardo Serna: Jules Koundé jest gwarantem jakości

Maciej Łoś

30 lipca 2022, 18:00

Mundo Deportivo

1 komentarz

Fot. Getty Images

Ricardo Senna grał w przeszłości w Barcelonie i Sevilli. Został poproszony przez Mundo Deportivo o skomentowanie transferu Julesa Koundé i opisanie jego najsilniejszych stron.

Gdy byłeś zawodnikiem, Johan Cruyff eksperymentował ze swoim stylem gry. Jak wyglądał wtedy ten system?

Był to zwrot o 180 stopni. W tamtej epoce obrońcy grali głęboko z tyłu, a Johan przesunął nas do środka pola. Pamiętam, gdy graliśmy w linii złożonej z trzech graczy, po lewej grał Eusebio, a po prawej Goiko lubi Txiki. Bronienie odbywało się na każdej pozycji. To był duży skok taktyczny w tamtych czasach.

Czy styl gry obronnej obecnej Sevilli jest podobny do tego w Barcelonie?

Jest trochę inny. Sevilla wzmacnia środek pola dwójką piwotów, dzięki czemu stoperzy czują się zabezpieczeni. W Barcelonie wygląda to inaczej. Pozostaje znacznie więcej miejsca z tyłu, dlatego koncentracja musi być na jak najwyższym poziomie. Do tego musi zaadaptować się Koundé. Ale zrobi to, ponieważ ma duże umiejętności i jest bardzo szybki. Sevilla często gra z kontry w ustawieniu 4-2-3-1. Barça cały czas chce grać piłką do przodu.

Myślisz, że Koundé zatriumfuje w Barcelonie?

Ma do tego predyspozycje. Jego transfer to gwarancja jakości. To świetny piłkarz, nie tylko jako stoper. Jest świetny w obronie, dobrze atakuje, umie grać głową i jest bardzo szybki. Do tego zna już ligę hiszpańską, co jest na pewno atutem.

Co jeszcze możesz o nim powiedzieć?

Jedną z jego zalet jest tworzenie zagrożenia na połowie rywala, zawsze gdy podłącza się do ataku. Musi zaadaptować się do stylu Barcelony, ale ma do tego odpowiednie umiejętności.

Kibice Barcelony mają wielkie nadzieje.

Koundé ma wiele zalet pod względem taktycznym i technicznym, rzadko łapie kontuzje i zawsze zalicza bardzo dużo meczów w trakcie sezonu. Dodatkowo ma na horyzoncie mundial, dlatego będzie chciał się pokazać z jak najlepszej strony w Barcelonie. To typ zawodnika, który ciężko pracuje na treningach.

Przypomina ci kogoś, na przykład Puyola?

Każdy piłkarz ma swoje własne cechy, ciężko robić takie porównania.

Na jakich pozycjach może grać?

W Sevilli grał często w trójce stoperów po prawej stronie. W ostatnim Klasyku tę rolę przejął Araujo w ustawieniu z czwórką obrońców. Koundé również może tak grać, da Xaviemu wiele rozwiązań.

Przyjście obrońcy z Sevilli często gwarantowało Barcelonie sukces w przeszłości.

To prawda, w Barcelonie Cruyffa świetnie radzili sobie Gallego i Nando. Nawet Lenglet miał na początku dwa dobre sezony. Grali tu także Alves, Keita, Adriano, wcześniej Rubio. Do Realu przeszedł Sergio Ramos. Sevilla to klub z dużą renomą na świecie, grający często w Lidze Mistrzów, dlatego przeskok z tego zespołu do światowej czołówki nie jest duży. Koundé gra już na tym poziomie.

Sevilla straciła w tym sezonie Koundé i Diego Carlosa. Czy uda się ich zastąpić?

Obaj dali tej drużynie bardzo dużo, ale Sevilla często już wzmacniała się bardzo małym kosztem w ostatnich latach. Na pewno uda jej się sprowadzić kogoś ciekawego tego lata.

Jak Xavi poradzi sobie z tak szeroką kadrą w tym sezonie?

LaLiga jest bardzo długa i w tym roku dochodzi jeszcze nietypowy mundial. Nie jest on zbyt wygodny dla klubów, które muszą odpowiednio zarządzać zasobami ludzkimi. Xavi robi to bardzo dobrze i musi przekonać swoich piłkarzy, że każdy rywal będzie wymagający, dlatego to będzie trudny sezon. Zawodnicy będą eksploatowani i będą musieli dawać z siebie wszystko. Na pewno każdy będzie miał szansę na grę.

Czy Barça jest faworytem we wszystkich rozgrywkach?

Barça zawsze jest jednym z faworytów, a co dopiero z takimi wzmocnieniami. Na pewno wróci do walki o wszystko. Dyrekcja sportowa wykonała wielką pracę i spełniła znaczną większość próśb Xaviego. Otrzymał on bardzo silną kadrę, z dwoma zawodnikami na każdą pozycję. Przyjście Koundé zaspokaja potrzebny defensywy.

Na uwagę zwraca jeszcze jeden fakt.

Tak, wszyscy stoperzy są prawonożni: Christensen, Araujo, Éric, Piqué oraz Koundé. To ma swój cel. Kiedyś trenerzy mieli obsesję na temat sprowadzania stoperów lewonożnych, teraz się to zmieniło i widocznie ma to swój powód.

Opisz po krótce każdego ze stoperów Barçy.

Éric García – młodość. Gerard Piqué – doświadczenie na najwyższym poziomie. Andreas Christensen – uznanie na arenie międzynarodowej. Ronald Araujo i Jules Koundé – bezpieczeństwo i gwarancja poziomu.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Wstrzymać konie, narazie to on nic nie pokazuje bo po kontuzji, zagra może w Pucharze Gampera, z ocenami to można po co najmniej połowie sezonu a może i całym wystawić. Wiadomo każdy chce by grał jak najlepiej a nasza dziurawa obrana była w końcu nie do przejścia.