AS: Xavi planuje zmianę systemu?

Mateusz Doniec

29 lipca 2022, 20:00

AS

24 komentarze

Fot. Getty Images

Po dotychczasowych transferach Xavi Hernández ma do dyspozycji bardzo szeroką kadrę pozwalającą na płynne dostosowywanie systemu do meczu bądź do danej sytuacji. Zdaniem dziennika AS Katalończyk planuje grać w tym sezonie formacją 3-4-3.

Transfer Julesa Koundé, który może grać zarówno jako środkowy, jak i prawy obrońca, z pewnością pozwoli Xaviemu na elastyczność w ustawieniu linii obrony i w przydzielaniu zadań na boisku. Jak dowiedział się Javi Miguel z ASa, kataloński szkoleniowiec chciałby wypróbować w tym sezonie ustawienie z trzema obrońcami. 42-latek widzi w bloku defensywnym tercet złożony z Julesa Koundé, Ronalda Araujo i Andreasa Christensena. Francuz miałby być „półprawym” stoperem, Urugwajczyk byłby ustawiony w centrum, a Duńczyk bliżej lewej strony.

Ustawienie zespołu w formacji 3-4-3 pozwoliłoby także na „uwolnienie” Jordiego Alby, który miałby więcej swobody w ofensywie i miałby zapewnioną asekurację w obronie. Taką rolę odgrywał często jeden z celów Barcelony Marcos Alonso. Co więcej, takie ustawienie sprzyjałoby wychowankowi Dumy Katalonii Alejandro Balde, który miałby więcej okazji do prezentowania swoich umiejętności ofensywnych.

System 3-4-3 zapewniłby także przewagę liczebną w środku pola, jeśli wahadłowi schodziliby do środka, pomagając w rozegraniu. Z kolei tercet ofensywny pozostałby nienaruszony. Należy jednak podkreślić, że takie ustawienie mogłoby być płynne w zależności od sytuacji meczowej, a klasyczna formacja 4-3-3 nadal będzie prawdopodobnie jednym z często używanych systemów.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

3-4-3 w ataku, z ofensywnym Albą, 4-3-3 w obronie.

Takie pitolenie o taktyce. Papier przyjmie wszystko, a boiskowe sytuacje weryfikują "system". Dziś już nie ma czegoś takiego jak system. Najlepsze drużyny na świecie grają piłkę w zależności od sytuacji i od przeciwnika, a czy na grafice meczowej masz 343, 433, 442, 4231, to co za różnica?

Pierdo**** pierdol** ale praktycznie w każdym ostatnim meczu pod wodzą Xaviego drużyna przechodziła w ustawianie 3-4-4. Zależnie od przeciwnika i sytuacji na boisku. Bardzo dobrze mówi o tym Nagelsmann. Więc wcale nie będzie dziwne jak np zagra: Alba(mega wysoko) Pique- Araujo- Kunde. Prawa flanka: Roberto, Dest, Araujo, Kunde, po co jeszcze (Azpi) przy czym pierwsza dwójka gra w całkiem innym systemie zobaczymy. Dla mnie mamy przesyt w całej obronie z tym że lewą stronę zabezpiecza tylko Alba..

Migual z Asa hahaha

Niech on tam kombinuje, jestem ciekaw jak by to wyszło z Robertem i Aubą w ataku.

Nawet ze slabszymi zespolami grozba bedzie w postaci szybkich kontr i skrzydlowych czy pomocnikow szybko biegnacych do przodu. Znajac naszych powolnych pomocnikow oraz zostawiajac tylko 3 obroncow bedzie to jak noz na gardle. Moze z koniecznosci tak Xavi bedzie robil, ze slabym wynikiem i uciekajacym czasem, ale nie jako podstawowe ustawienie.

"Z kolei tercet ofensywny w linii ataku pozostłaby nienaruszony." - @juliacicha możesz proszę poprawić? :)

Pewnie będzie jak w meczu z Realem że Araujo był półprawym stoperem a alba na spokojnie sobie rotuje całą lewą linią. Teraz Kounde pewnie będzie takim półprawym stoperem a Alba takim wolnym ``elektronem``

Ważne, żeby znalazło się miejsce dla Roberto dla prawym wahadle :)

Mogłoby to wyglądać jak dotychczas - wyjściowo 4-3-3 a w trakcie ofensywnej części gry 3 w obronie i Alba z LO do środka, bo i tak dotychczas tak graliśmy. Do tego swoboda gry stoperów i podłączania się do ofensywy.

Wszystko fajnie tylko jedyna wadą formacji 343 jest liczba środkowych pomocników bo w tej formacji teoretycznie jak i raczej praktycznie mamy 2 środkowych pomocników a z naszą głębią (czyt. Pedri FdJ Gavi Nico Kessie Busi Torre) to będzie szansa tylko i wyłącznie na 2 z około 7 zawodników a trochę szkoda że z tak okazałej linii pomocy będzie wykorzystywany jedynie odłamek z całości, niemniej jednak zobaczymy jak Xavi to poukłada i jaki ma pomysł. Forca Barca!

Dobrze, że ta zmiana systemu to nie "laga na Roberta"...

W takiej formacji Depay i Silva mogliby grać za plecami Roberta/Auby. Jako środkowi pomocnicy wtedy graliby Kessie, Busi, Pedri, Gavi i Pjanic.

Już się bałem ze wymyśli jak Czesio ze jeden napastnik a reszta z tyłu i "obrana Częstochowa" po golu :D