Sport: Dlaczego Raphinha wybrał Barcelonę?

Mateusz Doniec

16 lipca 2022, 11:32

Joaquim Piera, Sport

2 komentarze

Fot. Getty Images

Dziennikarz Joaquim Piera, który systematycznie informował o przyszłości Raphinhii, przedstawił na łamach Sportu powody, którymi Brazylijczyk kierował się, wybierając Barçę jako swój następny klub. Były zawodnik Leeds chciał m.in. grać bardziej ofensywnie z najlepszymi zawodnikami.

Raphinha spełnił swoje marzenie, dołączając do FC Barcelony, o co ciężko walczył przez ostatnie miesiące razem z Deco. 25-latek chciał pójść w ślady Ronaldinho i Neymara, tworząc dalej brazylijską historię w drużynie Dumy Katalonii, ale oczywiście kierował się także kwestiami czysto sportowymi. Joaquim Piera ze Sportu wyjaśnił, dlaczego skrzydłowy wybrał właśnie Barcelonę:

Ofensywna gra

„Heat mapy” Raphinhi jasno wskazują na to, że Raphinha w minionym sezonie Premier League w barwach Leeds częściej poruszał się w strefie obronnej, kryjąc wbiegających skrzydłem rywali, niż w ataku. Brazylijczyk jest jednak piłkarzem typowo ofensywnym, a transfer do Barçy z pewnością pomoże mu uwydatnić swoją ofensywną stronę, tym bardziej, że Xavi zdecydowanie preferuje właśnie taki styl gry.

Koniec przygody w Premier League

Zdaniem Piery Raphinha jest bardzo wdzięczny Leeds za zaufanie i pomoc w rozwoju przez ostatnie dwa sezony. Dzięki dobrym występom w Anglii skrzydłowy stał się jednym z podstawowych piłkarzy reprezentacji Brazylii i wszystko wskazuje na to, że pojedzie z kadrą Canarinhos na mundial w Katarze. Mimo to Brazylijczyk nie chciał już kontynuować swojej kariery na Wyspach. Uznał, że tylko w Barcelonie będzie mógł pokazać swoje największe atuty. Co więcej, po Portugalii (Sporting), Francji (Stade Rennais) i Anglii (Leeds) Hiszpania będzie jego czwartym przystankiem w Europie.

Nowy ekscytujący projekt

Raphinha dołączy do Dumy Katalonii w podobnej sytuacji, jak jego agent Deco w 2004 roku. Portugalczyka również sprowadzał do klubu Joan Laporta, a ówczesny trener Frank Rijkaard, podobnie jak Xavi, także przygotowywał się do swojego drugiego sezonu na Camp Nou. Faktem jest jednak, że teraz Barça przygotowuje zwycięski projekt opierający się na doświadczonych piłkarzach jak Busquets, Alba czy Lewandowski oraz na niezwykle utalentowanej młodzieży. Xavi chce przywrócić drużynie dawny blask i zrobi wszystko, aby zespół powalczył w tym sezonie o wszystkie tytuły. Jak sam powiedział kilka miesięcy temu, żaden zawodnik, z którym rozmawiał, nie odmówił przyjścia do Barçy. Nie inaczej było w przypadku Raphinhi.

Od Bielsy do Xaviego

Słynny szkoleniowiec Marcelo Bielsa pomógł Raphinhi w zaadaptowaniu się do Premier League, zwracając mu uwagę na zrozumienie taktyki oraz na grę zespołową. Również Tite w reprezentacji Brazylii znany jest ze swojego analitycznego podejścia. Z pewnością cieszy to Xaviego, który wielokrotnie podkreślał, że wielu zawodników w kadrze nie rozumie założeń taktycznych. Katalończyk będzie miał teraz do dyspozycji zawodnika, który jest szybki, świetnie wyszkolony technicznie, ale też dobrze rozumiejący taktykę.

Współpraca z zawodnikami z elity

Im lepsi są boiskowi koledzy Raphinhi, tym lepiej gra sam Brazylijczyk, co potwierdzają jego występy w kadrze Brazylii, gdzie może współpracować z Neymarem, z którym mówi tym samym piłkarskim językiem. W Barcelonie 25-latek będzie grał z Pedrim, Lewandowskim, Dembélé, Busquetsem, Gavim i wieloma innymi znakomitymi piłkarzami, z którymi z pewnością będzie chciał powalczyć o wszystkie puchary.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ważne aby tylko wrzucał mięciutkie balony za kołnierz Lewego.

Jeżeli udźwignie presję to o jego grę możemy być spokojni. Ckw tylko ile czasu będzie potrzebował na przystosowanie się do stylu gry i ogólnie na aklimatyzację. Liczę na równie duży wiatr na skrzydle jaki robi Dembele, tylko z dużo lepsza skutecznością. Pozdro