Dyrektor ds. komercyjnych Spotify: Chcemy być czymś więcej niż tylko sponsorem

Mateusz Doniec

2 lipca 2022, 11:00

Mundo Deportivo

5 komentarzy

Fot. Getty Images

Dyrektor ds. komercyjnych Spotify Alex Norstrom stwierdził w wywiadzie dla Mundo Deportivo, że firma chce być czymś więcej dla Barçy niż tylko sponsorem. Szwed skomentował także korzyści ze współpracy, jakie zyska zarówno Spotify, jak i FC Barcelona.

MD: Jak oceniasz porozumienie z FC Barceloną?

Alex Norstrom: Sport jest bardzo ważną częścią kultury, a futbol jest największym ze sportów. Barça z kolei jest jednym z największych klubów na świecie z prawie miliardem fanów. To porozumienie pozwala nam się do nich zbliżyć. Są bardzo duże rynki jak np. Indie, Indonezja, Meksyk, Brazylia i inne, w których chcemy się rozwijać. Ta współpraca będzie wspaniała, ponieważ łączymy muzykę z futbolem. Nie chodzi tylko o nadruk sponsora na koszulce. To porozumienie da twórcom i muzykom miejsce do wyrażania siebie. To coś unikalnego. Właśnie dlatego chcieliśmy zawrzeć tę umowę. Jestem bardzo szczęśliwy z przyjęcia. Tyle osób robiło zdjęcia i nagrywało filmy przed Camp Nou. To było fantastyczne.

Jakie korzyści zyskuje Spotify z tego porozumienia?

Spotify ma wiele umów sponsorskich, ale zaledwie kilka na taką skalę. Większość potencjalnych rynków, na których chcemy się rozwijać, to kraje, w których jest mnóstwo kibiców Barçy. To dla nas niewiarygodne. Co więcej, możliwość łączenia artystów z piłkarzami może być kreatywne i działa na wyobraźnię. To będzie bardzo korzystne dla wszystkich.

Jak rozpoczęły się negocjacje z Barceloną?

Nie mogę ujawniać szczegółów, ale Spotify zawsze jest otwarte na interesujące umowy sponsorskie. Od pewnego czasu szukaliśmy takiej możliwości w świecie sportu. Barça szukała z kolei nowego sponsora. To było przeznaczenie. Było też trochę szczęścia, ale to marzenie, które się spełniło.

Porozumienie zawarto na cztery sezony. Jest możliwość przedłużenia współpracy?

Chcemy iść dalej, jeśli chodzi o sponsoring na koszulce. Stworzyliśmy wiele sponsoringów w Spotify i są dwa czynniki, które odróżniają dobry od świetnego. Pierwszym z nich jest kompatybilność w zespołach i sposób pracy w różnych firmach. Tu widzę oznaki, które mówią mi, że będzie świetnie. Drugi to taki, że nie załatwiamy interesów na kilka miesięcy. Fakt, że jest to umowa długoterminowa, sprawia, że to partnerstwo jest świetne. Chcemy być kimś więcej niż sponsorem.

Sponsorujecie też drużynę kobiet. Jaki widzicie potencjał w tej sekcji?

Grają fantastycznie. Miałem okazję udać się na kilka meczów, które wygrywały 6:1 czy 7:1. To świetna drużyna. To historyczne porozumienie, bo sponsorujemy nie tylko drużynę mężczyzn. Nikt tego wcześniej nie zrobił. Mieszanka sportowców, artystów, stadionu i tego wszystkiego co wiąże się z Barçą sprawia, że będzie to coś magicznego. Obu stronom bardzo zależy na współpracy.

Barcelona nie ujawniła szczegółów umowy na waszą prośbę. Dlaczego nie chcieliście, aby liczby ujrzały światło dzienne?

To typowy zabieg, który stosujemy w negocjacjach. Nie ujawniamy szczegółów porozumienia. Chodzi o to, aby trzymać się naszego stanowiska i chronić inne porozumienia. Najważniejsze jest to, że umowa została zatwierdzona przez zgromadzenie socios. Dla nas to niesamowite porozumienie, ale musieliśmy być wierni swojej polityce.

Teraz, gdy kontrakt już jest podpisany i wszedł w życie, możesz podać szczegóły?

Niestety nie możemy. Dopiero zaczynamy. Czuję już ogromny entuzjazm i chcę, aby ta współpraca okazała się sukcesem.

Mieliście wątpliwości co do współpracy po tym, jak Leo Messi odszedł z Barcelony?

Prawdę mówiąc nie. Klub ma za sobą ponad 120 lat historii, a stadion 65. Barça jest jednym z najbardziej ikonicznych klubów świata i zawsze miała świetnych zawodników. Od Maradony, przez Ronaldinho, Iniestę czy Messiego aż po Pedriego czy Alexię. Mam ogromne zaufanie do tego klubu. Odkąd zaczęliśmy rozmawiać, drużyna zaczęła znów wygrywać! Przyszłość zapowiada się na pełną sukcesów.

Podczas zgromadzenia socios Joan Laporta poprosił o brawa dla Darrena Deina. Jaka była jego rola w negocjacjach?

Darren Dein był bardzo dobrym wspólnikiem zarówno dla Barçy, jak i dla Spotify. Bez Darrena nie osiągnęlibyśmy porozumienia w taki sposób. Wiele ludzi przyczyniło się do tego, aby ta współpraca była możliwa, ale Darren odegrał bardzo ważną rolę.

Wiadomo, czy otrzymał za to prowizję? Zapłaciła Barça czy Spotify?

Nie mogę ujawnić szczegółów.

Wiceprezydent Barcelony Juli Guiu powiedział, że będą akcje promocyjne dla socios. Wiadomo już, jak to będzie wyglądało?

Będą promocje i zniżki dla socios, ale jeszcze trzeba ten temat dogadać.

Obawialiście się, że to porozumienie może odepchnąć od was kibiców innych drużyn?

Myśleliśmy tylko o tym, że Barça ma ogromną masę społeczną. Dla mnie to było najważniejsze. To wiele mówi o atrakcyjnej potędze Barçy. Nie możemy zadowolić całego świata, ale to, czego dokonamy, dotrze do ludzi z każdego zakątka.

Inną kwestią umowy są prawa tytularne do Camp Nou. Co znaczy dla Spotify być na fasadzie tak emblematycznego budynku?

Przez 65 lat nie zmieniono nazwy Camp Nou. To dla nas coś wyjątkowego móc dołączyć naszą nazwę do nazwy stadionu. Udałem się parę razy pod Camp Nou i wygląda to znakomicie. To coś pięknego, że nasze logo widnieje w tak wyjątkowym miejscu. Barça ma globalny wpływ i oczekujemy, że nasza firma będzie miała wielkie korzyści z tego porozumienia.

Mówiło się też, że Spotify może odsprzedać miejsce reklamowe innym firmom. To prawda?

Przepraszam, ale nie mogę o tym mówić.

Również była mowa o możliwości organizacji koncertów przez Spotify…

Mogę tylko powiedzieć, że widziałem wielki entuzjazm w klubie, wśród zawodników i artystów. Jestem przekonany, że zrobimy coś specjalnego. Prezydent Laporta pokazał mi, jak odczuwa się hałas 90 tysięcy kibiców na stadionie i to było coś spektakularnego. Jestem pewny, że kreatywność odpowiedzialnych zespołów sprawi, że ten projekt będzie fruwał.

Inną opcją jest zmiana loga Spotify na koszulce, aby promować artystów i ich albumy…

Kluczowy dla tego porozumienia jest fakt, że omawiano umieszczenie nie tylko loga Spotify na koszulce. Priorytetem była dla nas kreatywność w związku ze wszystkimi miejscami w Espai Barça i na koszulkach. Chcemy, aby powstała platforma do promowania artystów. Jeszcze nie rozmawialiśmy o tym, czy chodzi tylko o koszulki meczowe czy treningowe.  

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

"Chcemy być kimś więcej niż sponsorem."

Spotify. Mes que un sponsor

no to wykupcie 49% BLM

Chcą być alfonsem :)

Jak chcą dać coś więcej to niech wykupią lewego z Bayernu.

Fajnie jakby i inne sekcję miały sponsorów aby nie były deficytowe kiedyś był taki pomysł ciekaw jestem czy udało się zrealizować ale jeśli już to w jakiejś zakresie