Bilans finansowy klubów LaLigi według Marki

Mateusz Doniec

29 czerwca 2022, 18:30

Marca

6 komentarzy

Fot. Getty Images

W ostatnich dniach pojawiają się w mediach informacje o kolejnych klubach LaLigi, które mają kłopoty z korzystnym zamknięciem roku finansowego 2021/22. Surowe zasady narzucone przez władze rozgrywek dotykają wielu klubów Primera División. Dziennik Marca przygotował zatem zestawienie wszystkich klubów LaLigi z podsumowaniem ich sytuację finansową.

Patrząc na czołówkę, najwięcej problemów ma oczywiście FC Barcelona, lecz są one bliskie zażegnania. Straty Blaugrany szacuje się na około 160 milionów euro, ale sprzedaż 10% praw telewizyjnych za nieco ponad 200 milionów euro zniweluje je i pozwoli na zamknięcie roku finansowego z niewielkim zyskiem. Kłopoty ma także Atlético Madryt. Aby Los Colchoneros mogli wyrównać rachunki finansowe, muszą dokonać sprzedaży za minimum 45 milionów euro. Władze Atlético chcieliby tego dokonać bez naruszania „kręgosłupa” drużyny, więc głównymi kandydatami do odejścia są obecnie Mario Hermoso i Thomas Lemar.

W nieco lepszej sytuacji jest Sevilla, która sprzedała kilka tygodni temu Diego Carlosa do Aston Villi za 33 miliony euro + 2 miliony euro zmiennych. Pomimo to klub odnotuje na koniec roku finansowego niewielkie straty. Sevilla zanotowała jednak drugi najlepszy wskaźnik wynagrodzeń w poprzednim roku finansowym, a Monchi planuje dokonać tego lata rewolucji w kadrze. Najlepiej ma się oczywiście Real Madryt. W bilansie finansowym klubu wystąpi nadwyżka, co udało się już osiągnąć w poprzednim sezonie. Klub będzie sprzedawał niektóre aktywa, ale bez pośpiechu. Nad Realem nie ciąży termin 30 czerwca.

Jeśli chodzi o pozostałe kluby, to rzuca się w oczy sytuacja Valencii, która zdaniem Marki stoi pod ścianą. Klub z Mestalla musi przed 30 czerwca dokonać sprzedaży za 35 milionów euro, ale nie po to, aby wyrównać bilans, ale żeby wykazać straty nie większe niż 35 milionów euro. Wiele wskazuje jednak na to, że klub nie zdąży zredukować 70 milionów euro strat do końca miesiąca, co wpłynie także na finansowe fair play.

W nie najgorszej kondycji są zdaniem Marki: Almería, Cádiz, Celta, Elche, Getafe, Girona, Mallorca, Rayo, Real Sociedad, Real Valladolid i Villarreal. Niektóre z tych klubów zanotują niewielką stratę, ale nie będą miały przez to problemów, a jeszcze inne będą musiały zająć się wynagrodzeniami zawodników.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ok, na początku wymienione 4 kluby z Barca na czele, później ciągiem kolejnych 11, które będą mieć straty. Łącznie 15 z 20 drużyn LL.

To będzie rzeź. LL za chwilę straci cała konkurencyjność względem PL.

Jakiś rok temu czytałem że generalnie najbardziej zadłużoną ligą jest liga angielska.Tam na te sprawy nikt nie zwraca uwagi jest to tykająca bomba.Kluby hiszpańskiego na tym tle się poprawiły choć mają problemy.Ciekaw jestem jaikie byłoby porównanie wzajemnie długów czołowych lig w Europie.

Liga hiszpańska niestety ale będzie spadać w hierarchii lig europejskich. Władze LaLiga muszą się obudzić.

Hiszpania biednieje to i kluby podupadają.