Sport: Barcelona ogłosi jutro sprzedaż 10% praw telewizyjnych

Julia Cicha

28 czerwca 2022, 10:15

Sport

17 komentarzy

Fot. Getty Images

FC Barcelona jest coraz bliżej aktywacji pierwszej dźwigni finansowej. Sport podaje, że klub doszedł do porozumienia z amerykańską firmą Sixth Street Partners ws. sprzedaży 10% praw telewizyjnych, a umowa może zostać podpisana już jutro.

Barça potrzebuje zarejestrować spory przychód przed końcem czerwca, by zamknąć rok obrachunkowy na plusie, co pozwoli jej nieco odetchnąć na przyszłość. Zostały jej więc zaledwie trzy dni i wszystko wskazuje na to, że zdąży w ostatniej chwili. O porozumieniu jako pierwsze poinformowało Deportes Cuatro, a teraz kataloński dziennik potwierdza te doniesienia. Przypomnijmy, że wcześniej zrezygnowano z CVC, Goldman Sachs i Bank of América jako innych sposobów na zarobienie sporej sumy pieniędzy.

Możliwe, że Joan Laporta weźmie również jutro udział w konferencji prasowej, by wyjaśnić szczegóły porozumienia. Sixth Street to firma założona w 2009 roku przez byłych pracowników Goldman Sachs. W trakcie swojego istnienia inwestowała m.in. w Spotify, które jest teraz głównym sponsorem Barcelony, a także w San Antonio Spurs z NBA. Warto też dodać, że w świecie piłki nożnej w maju zainwestowała 360 milionów w komercyjną eksploatację nowego Santiago Bernabéu w ciągu najbliższych 20 lat.

Pozostałe dźwignie finansowe, a więc przede wszystkim sprzedaż 49,9% praw do BLM, muszą jeszcze poczekać, choć zostały zatwierdzone przez socios. W kwestii praw telewizyjnych Barça sprzeda na razie 10%, więc w odwodzie pozostanie jej możliwość zarobienia na sprzedaży kolejnych 15%.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Muszę zmartwić tu częśc osob, ale ta "dzwignia" nie daje nam dalej mozliwosci sprowadzenia Lewego. Dalej mozemy wydac 1/3 tego co sprzedamy.

Niech w końcu ogłoszą jakieś transfery!

No takie czasy że trzeba ratować zespół a co mają zrobić

Bardzo bardzo smutny dzień w historii klubu :(((((

Nie ma to jak się cieszyć z rozprzedawania swojego kapitału za cenę 4 graczy, który idę o zakład nic pozytywnego nie wniosą - jeśli jeszcze to miałoby w całości być przeznaczone na oddanie długu, to ok

Analizując sezon do którego mamy dane 2018/2019 - Barca z tytułu praw tv zarobiła 284 mln euro, czyli 10% z tego to 28,4mln za sezon - czyli tyle oddamy w sezonie. W przeliczeniu na okres 25 lat oddajemy 710 mln za cenę 205 mln - czyli jeden podpis laporty kosztuję Barcę 0,5 miliarda euro. A teraz dodając inflację i post ęp w jaki pieniądz traci wartość , to prawdopodobnie żeby kupić Lewego i paru innych nieprzydatnych typów Barca oddaje realnie ok 1 - 1,5 miliarda przychodu jak nie więcej na przestrzeni tego okresu - nie no super - układ - dlatego od początku Perez mówi że to złodziejstwo

I od razu przelew do Monachium leci i gicior

No i pięknie po aktywowaniu tej dźwigni zaczną się spore zmiany także czekamy.

Borek coś mówił że do środy Barcelona może wyjaśnić sytuację Lewego. To może dwie pieczenie na jednym ogniu?