Oficjalnie: Barcelona sfinalizowała porozumienie z UNHCR

Dariusz Maruszczak

14 czerwca 2022, 15:15

FCBarcelona.es

14 komentarzy

Fot. Getty Images

  • FC Barcelona poinformowała o zawarciu porozumienia z agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców (UNHCR)
  • Logo tego organu będzie znajdowało się na koszulkach pierwszego zespołu Blaugrany
  • Laporta wypowiedział się na temat tej umowy, Superligi czy ostatnich słów Sergio Busquetsa

Prezydent FC Barcelony Joan Laporta był dziś w Genewie wraz z wiceprezydent Eleną Fort i dyrektorką Fundacji Martą Segu, aby uczestniczyć w doprecyzowaniu warunków kooperacji i w prezentacji umowy z UNHCR. Klub już 24 marca ogłosił nawiązanie współpracy z tym organem ONZ w walce o prawa dzieci i młodzieży będących uchodźcami. Barça i jej Fundacja będą działać razem z UNHCR, inwestując 400 tysięcy euro rocznie na cztery projekty w Kolumbii, Turcji, Ugandzie i Malezji. Porozumienie zakłada też, że logo agencji znajdzie się na tylnej części koszulek pierwszej drużyny męskiej i żeńskiej oraz ekipy Fundacji Barcelony na najbliższe cztery sezony. Laporta i wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców Filippo Grandi zaprezentowali nowe stroje Blaugrany, z których tym samym znika marka UNICEF, gdzie była obecny od 2006 roku.

Laporta podsumował zawarte porozumienie. – Umowa wpisuje się w priorytety Barcelony i jej Fundacji zdefiniowane na ten nowy etap klubu, któremu mam zaszczyt przewodzić: skupienie się na uchodźcach, co stanowi jeden z najpoważniejszych problemów przeżywanych w obecnych czasach, ze 100 milionami uchodźców lub przesiedleńców, więc trzeba na to odpowiedzieć. Ta liczba zwiększyła się przez kryzys na Ukrainie. Poprzez tę umowę przyjmujemy na siebie nadzwyczajne zobowiązanie wobec świata. Znów jest to najtrudniejszy mecz Barcelony. Jesteśmy gotowi, żeby go rozegrać. W naszej organizacji rozumiemy, że naszym zobowiązaniem jest to, żeby marzenia najbardziej bezbronnych chłopców i dziewczynek stały się rzeczywistością, z przekonania, że wszyscy mają prawo do takich samych szans.

Prezydent Barcelony przy okazji został zapytany przez media o sytuację z Sergio Busquetsem. Przypomnijmy, że pomocnik wyraził zdziwienie, że o koncepcji obniżki zarobków dowiaduje się z prasy. – Wszystko zostało rozwiązane, to było nieporozumienie, rozmawialiśmy już o tym.

Laporta  wypowiedział się też na temat Superligi. – Jest w toku dla stabilności futbolu w Europie. W tej chwili nie mamy formatu rozgrywek, to długi proces, ale służy uświadomieniu Europie, że są kluby-państwa, które zakłócają rozgrywki. Istnieje pełna gotowość do negocjacji z UEFA i wierzę, że ostatecznie różnice się zmniejszą i zostanie ustanowiony dialog. Jest wiele mylących wiadomości co do Superligi, proponowany model rozgrywek będzie cenił merytokrację i możliwość udziału dla wszystkich zespołów. Celem jest stworzenie najatrakcyjniejszych rozgrywek na świecie.

Prezydent skrytykował też odmienne zasady panujące w różnych ligach europejskich. – Różnice w surowości przepisów regulacji finansowych między ligą hiszpańską a francuską czy angielską utrudnia Barcelonie rywalizowanie na rynku.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Offtopujac, bawi mnie to, że prawie każdy Ukrainiec którego znam, a trochę ich jest, bo u nas z 300 w miejscowości ciągle pije jakieś piwska najtańsze XD niezależnie od płci

na jaki czas to ma być?

W międzyczasie współpracujemy z 1xBet, którego właścicielami są rosjanie, bliscy współpracownicy putina. To się nazywa hipokryzja.

Liczyłem na jakieś dochodowe porozumienie, takie powinni podpisywać "w międzyczasie"

Powinni płacić za to miejsce na koszulce. W sumie Barca jest w większej potrzebie niż Ci uchodźcy. Oni nia mają 1,5 miliarda euro długu ;)

Ciekaw jestem na ile ta organizacja pomoże krajowi, który przyjął ponad 2 mln uchodźców i wykłada na nich setki milionów, żeby im się dobrze żyło, mimo iż jest skrajnie zadłużony i ma problemy wewnętrzne.

To są te dźwignie finansowe? Hahahaha