Un Toc de La Rambla #91: Czy Joan Laporta uratuje finanse Barcelony?

Rafał Kowalczyk

31 maja 2022, 10:00

3 komentarze

Zapraszamy na 91. odcinek Un Toc de La Rambla – podcastu FCBarca.com, w którym poruszamy najświeższe i najgorętsze tematy. W tym odcinku postaraliśmy się wyjaśnić kwestie związane ze źródłem problemów finansowych Barcelony i szansach oraz metodach ich rozwiązania.

Kiedy w 2021 roku świat obiegła informacja o umowie z CVC, większość kibiców rozpatrywała podpisanie jej wyłącznie jako drogę do zatrzymania w drużynie Lionela Messiego. Niespełna 12 miesięcy później temat powrócił i stał się potężnym narzedzięm w rękach Joana Laporty do uzdrowienia kondycji finansowej Barcelony.  Jeśli dodamy do tego potencjał drzemiący w sprzedaży 49% udziałów w Barça Studios i Barça Licensing & Merchandising, to otrzymujemy sumę niespełna miliarda euro zasilającą klubowe kasy. Czy dźwignie finansowe rzeczywiście są oparte o tak proste mechanizmy i trzy transakcje wzmocnione sprzedażą zawodników pozwolą odbić się od ekonomcznego dna, na które sprowadził Barcelonę Josep Maria Bartomeu? I czy naprawdę rola Javiera Tebasa jest tak znacząca jak donoszą hiszpańskie media?

  • Dlaczego Joan Laporta jest pod ścianą i czy będzie musiał podpisać umowę z CVC?
  • Na czym polega cicha wojna z Javierem Tebasem, którego działania hamują rozwój ligi hiszpańskiej?
  • Z jakiego powodu 30 czerwca jest kluczowym dniem w kontekście ruchów finansowych?
  • Czym właściwie są Barça Studios i BLM oraz dlaczego ich funkcjonowanie w obecnej formie jest pozbawione sensu?
  • Jakie czynniki warunkują szanse na zakontraktowanie Roberta Lewandowskiego?
  • Frenkie de Jong, Sergi Roberto, Ousmane Dembélé - jaką rolę odegrają ich kontrakty w dźwigniach finansowych?

Odpowiedzi na te i jeszcze więcej kwestii znajdziecie w dzisiejszym podcaście. Zachęcamy do podzielenia się Waszymi opiniami w komentarzach pod podcastem. Pamiętajcie o używaniu hashtagu #utdlarambla w komentarzach pod tym artykułem, w La Rambla, na Twitterze i YouTube.

Un Toc de La Rambla możecie znaleźć na platformie YouTube, a także Spotify, Anchor i wielu innych.

Zapraszamy do odsłuchu! Koniecznie zostawcie komentarz, łapkę w górę pod filmem, podzielcie się odcinkiem ze znajomymi i motywujcie nas, subskrybując kanał. Zapraszamy również na platformę Patronite, gdzie każdy z Was może dołożyć cegiełkę do rozwoju Waszego ulubionego serwisu dotyczącego Barcelony!

Prowadzący: Rafał Kowalczyk (@rkowalczyk7)

Gość: Błażej Gwozdowski (@blazeq)

Wszystkie odcinki podcastu znajdziecie także na platformach:

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ale to jest świetne! Gorąco polecam! Jutro przesłucham sobie jeszcze raz.

A czy gdyby Laporta zdecydował się sprzedać prawa, o których była mowa i w całości poświęcić je na spłatę długu Barcy ponieważ za 2-3 lata może grozić nam prawdziwe bankructwo jeżeli dalej będziemy kombinować a nie znajdzie się mocne źródło dochodu na przyszłość. To czy cała kwota wtedy poszła by na spłatę długu albo Tebas, również mógłby sam decydować, że część na spłatę a część na coś innego... Działalność przedstawicieli La Ligi można porównać do tej Uefy-mafia.

No i fajnie. @blazeq miałeś racje że o wiele bardziej ten temat jest przejrzysty jak o tym opowiadasz a nie jak piszesz. Dużo ciekawych rzeczy można się dowiedzieć. Niektóre niepokoją ale za to jestem spokojniejszy o sprzedaż BLM i Barca Studios, bo spodziewałem się że to nie będzie zbyt korzystne dla Barcy w dłuższej perspektywie a jednak takie może być.