UEFA wprowadza nowe zasady kontroli finansów klubów

Łukasz Lewtak

8 kwietnia 2022, 10:00

UEFA.com

27 komentarzy

Fot. Getty Images

Komitet Wykonawczy UEFA zatwierdził w czwartek na posiedzeniu w Nyonie nowe przepisy dotyczące licencjonowania klubów i stabilności finansowej. Jest to pierwsza poważna reforma przepisów finansowych UEFA od czasu ich wprowadzenia w 2010 roku.

Prezydent UEFA Aleksander Čeferin powiedział: - pierwsze regulacje finansowe UEFA, wprowadzone w 2010 roku, spełniły swój podstawowy cel. Pomogły one wyciągnąć finanse europejskiej piłki nożnej z zapaści i zrewolucjonizowały sposób zarządzania europejskimi klubami piłkarskimi. Jednak ewolucja branży piłkarskiej, a także nieuniknione skutki finansowe pandemii, pokazały, że konieczna jest całościowa reforma i nowe regulacje dotyczące stabilności finansowej. UEFA współpracowała ze swoimi interesariuszami z całej europejskiej piłki nożnej, aby opracować nowe środki, które pomogą klubom sprostać nowym wyzwaniom. Przepisy te pomogą nam chronić grę i przygotować ją na ewentualne przyszłe wstrząsy, jednocześnie zachęcając do racjonalnych inwestycji i budowania bardziej zrównoważonej przyszłości dla futbolu.

Kluczowym celem wdrażania nowych przepisów jest osiągnięcie stabilności finansowej klubów. Cel ten zostanie osiągnięty za pomocą trzech głównych filarów: wypłacalności, stabilności i kontroli kosztów.

Jeśli chodzi o wypłacalność, nowa zasada braku zaległych zobowiązań (wobec klubów piłkarskich, pracowników, władz społecznych/podatkowych i UEFA) zapewni lepszą ochronę wierzycieli. Kontrole będą przeprowadzane co kwartał, a tolerancja wobec spóźnionych płatników będzie mniejsza.

Wartość netto klubów musi być dodatnia na dzień 31 grudnia poprzedniego sezonu lub wzrosnąć o 10% w porównaniu z 31 grudnia poprzedniego roku, co stanowi zmianę, zbliżającą kontrolę UEFA do tej prowadzonej przez LaLigę. Jest to kontrola a priori, a nie a posteriori, jak ma to miejsce obecnie.

Nowe wymogi dotyczące zysków z działalności piłkarskiej stanowią rozwinięcie dotychczasowych wymogów dotyczących progu rentowności i zapewnią większą stabilność finansów klubowych. Aby ułatwić klubom wdrożenie nowych wymogów, sposób obliczania przychodów z działalności piłkarskiej jest podobny do sposobu obliczania wyniku na progu rentowności. Chociaż dopuszczalne odchylenie wzrosło z 30 mln euro w ciągu trzech lat do 60 mln euro w ciągu trzech lat, znacznie zaostrzono wymogi dotyczące zapewnienia uczciwej wartości transakcji, poprawy bilansu klubów oraz zmniejszenia zadłużenia.

Największą nowością w nowych przepisach będzie wprowadzenie zasady kosztów składu, która zapewni lepszą kontrolę nad płacami zawodników i kosztami transferów. Regulacja ta ogranicza wydatki na płace, transfery i opłaty agentów do 70% przychodów klubu. W pierwszym roku stosowania nowych przepisów limit wyniesie 90%, w następnym 80%, a w trzecim roku i kolejnych 70%. Oceny będą dokonywane w odpowiednim czasie, a naruszenia będą skutkować określonymi karami finansowymi i sportowymi.

Nowe przepisy wejdą w życie w czerwcu 2022 roku. Będą one wprowadzane stopniowo w ciągu trzech lat, aby dać klubom czas na dostosowanie się do nich. Mówi się, że mają na celu szczególnie monitorować kluby państwowe, ale ostatecznie wszystko będzie zależało od skali sankcjonowania i ustawiania poprzeczki. Głównym problemem jest kontrolowanie ukrytych przychodów, które w ostatnich latach kluby wykorzystywały wedle własnego uznania. Przychody liczone powyżej wartości rynkowej będą traktowane jako wkłady kapitałowe przekraczające wartość rynkową, tj. przesadny sponsoring.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Właściciele PSG, się śmieją z jakichkolwiek zasad i robią co chcą.
« Powrót do wszystkich komentarzy