Specjaliści komentują decyzję Ansu Fatiego

Mateusz Doniec

26 stycznia 2022, 14:20

Sport, Cope, El Larguero

13 komentarzy

Fot. Getty Images

FC Barcelona ogłosiła we wtorek w oficjalnym komunikacie, że Ansu Fati będzie poddany leczeniu zachowawczemu w celu powrotu do zdrowia po odnowieniu kontuzji lewego uda. Specjaliści w kwestii urazów sportowców wypowiedzieli się na temat decyzji 19-latka, który wolał uniknąć poddania się operacji.

Według doktora Jordiego Marcosa, specjalisty z barcelońskiej kliniki, który wypowiedział się na łamach dziennika Sport, urazy mięśni i ścięgien w pobliżu kolana są powszechne u bardzo szybkich sportowców. Dotyczy to w szczególności sprinterów i niektórych piłkarzy. Głównym celem leczenia jest osiągnięcie optymalnej dyspozycji z możliwie minimalnym ryzykiem.

- Aby to się udało, niezbędna jest maksymalnie wiarygodna diagnoza, którą obecnie można uzyskać dzięki zaawansowanym technikom obrazowania, takim jak rezonans magnetyczny. Po postawieniu diagnozy planuje się leczenie, które zazwyczaj jest zachowawcze, tzn. nie wymaga leczenia chirurgicznego - wyjaśnia dr Marcos.

Czasami uraz mięśnia wpływa na tkankę ścięgna. Gdy ścięgno jest całkowicie zerwane, konieczna może być operacja. W przypadkach, gdy ścięgno jest uszkodzone tylko częściowo, można zdecydować się na leczenie zachowawcze, które wiąże się z regularnym monitorowaniem urazu. - To pozwala nam sprawdzić, czy rekonwalescencja przebiega dobrze albo czy uraz nie postępuje do całkowitego zerwania - podkreśla lekarz. Niektórzy specjaliści preferują leczenie chirurgiczne częściowych urazów ścięgien, ale wśród ortopedów sportowych nie ma co do tego całkowitej zgody.

Zalety i wady leczenia zachowawczego

Zaletą leczenia chirurgicznego jest to, że miejsce urazu operuje się w celu zapewnienia anatomicznego gojenia, ale należy wziąć pod uwagę ryzyko związane z każdą interwencją chirurgiczną. Z drugiej strony leczenie zachowawcze może zapewnić takie same, a nawet lepsze wyniki, ale wymaga bardzo wyczerpującego i natychmiastowego monitorowania w celu jak najszybszego wykrycia wszelkich powikłań. Zaletą leczenia zachowawczego jest też to, że jeśli nie jest wystarczające, zawsze można zdecydować się później na leczenie chirurgiczne.

Według dr Marcosa w przypadku tych urazów bardzo ważny jest proces rehabilitacji, który powinien zakończyć się w momencie stuprocentowej gotowości do gry. W tym celu należy wyeliminować czynniki ryzyka, które doprowadziły do kontuzji, i pracować nad siłą mięśniową. Analiza biomechaniczna jest natomiast niezbędna do usprawnienia poruszania się sportowca.

Doktor podkreśla, że w obliczu kontuzji uda powinno się zaufać osobistemu fizjoterapeucie, który pomoże podjąć najlepszą decyzję uzależnioną od konkretnych okoliczności i warunków fizycznych sportowca.

Doktor Pedro Luis Ripoll (Cadena COPE): Ansu Fati doznał kontuzji 6 listopada i po 66 dniach leczenia zachowawczego uraz się odnowił. Prawda jest taka, że wśród lekarzy nie ma konsensusu co do tego, czy sportowiec powinien poddać się operacji, czy może zdecydować się na leczenie zachowawcze. Im więcej włókien mięśniowych zostało zerwanych, tym bardziej zaleca się operację. Bardzo ważne jest miejsce kontuzji. Jeśli zawodnik doznał urazu w pobliżu wcześniejszej kontuzji, również doradza się interwencję chirurgiczną. Leczenie zachowawcze daje mniejszą kontrolę nad urazem. Ważna jest też kwestia mentalna. Kariera Ansu Fatiego nie jest w niebezpieczeństwie przez kontuzję, a przez presję, jaką sam na siebie nakłada. W wieku 19 lat nie jest jeszcze gotowy fizycznie. Osobiście zalecam wyjątkową ochronę dla tego typu zawodników.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

W dużej mierze odpowiadają też za to katalońskie dzienniki, wystarczy przypomnieć okładkę z Fatim Zbawcą przed meczem z Bayernem.

Ja bym sie zastanowił nad przyczyną takiego stanu.
Najważniejszym jest aby poznać odpowiedź na pytanie jak musi zmienić sie dieta i treningi Fatiego, aby wzmocnić organizm i uodpornić się na większe obciążenia.
To jak leczyć, po doznanej kontuzji to jedno, ale wiedzieć dlaczego sie tak dzieje to drugie i najwazniejsze.
Może Fati potrzebuje więcej siłki na nogi ??? trzymam kciuki.


Według mnie na decyzję Ansu wpłynęło jego złe doświadczenie związane z operacjami. Przecież ta operacja łąkotki nie zakończyła się powodzeniem i wykluczyła go z gry na dłuższy czas. Nie dziwię mu się, że teraz woli leczyć uraz zachowawczo, choć nie wiem czy to dobra decyzja. Na pewno jest młody i organizm ma dużą zdolność do regeneracji. Co do odnowienia urazu, to wydaje mi się, że nie był gotowy na tyle czasu gry zarówno z Realem jak i Atlethiciem (wszystko pokrzyżowały dogrywki w tych meczach).
konto usunięte

To już jest bez znaczenia. Z tej mąki chleba nie będzie. A już napewno nasz projekt sportowy nie powinien być oparty na Ansu. Trzeba go już traktować jedynie jako wartość dodatnią.

Jacy specjaliści ja się pytam? Skoro wszyscy siedzą na la bambli...

Tytuł na wyrost, dr Marcos w ogóle nie odniósł się do decyzji Fatiego, tylko przedstawił jakiś czysto teoretyczny wywód o hipotetycznym anonimowym przypadku medycznym. Chociaż nawet ciekawy.

Nie chcę być czarnowidzem , ale coś czuję, że po leczeniu zachowawczym uraz się odnowi i straci cały okres przygotowawczy i znowu będzie lipa