Co Luuk de Jong może dać dziś Barcelonie?

Mateusz Doniec

12 grudnia 2021, 15:05

Sport

32 komentarze

Fot. Getty Images

Luuk de Jong wyjdzie w pierwszym składzie na mecz z Osasuną. Już wkrótce przekonamy się, jaki pomysł ma Xavi na holenderskiego napastnika, który do tej pory zdobył tylko jedną bramkę w sezonie.

Gdyby Luuk de Jong nie znalazł się dziś w wyjściowym składzie, można byłoby już całkowicie wykreślić Holendra z planów Xaviego, który po kontuzji Memphisa Depaya nie ma już do wyboru innego środkowego napastnika. Jego obecność w jedenastce Blaugrany rodzi szereg niewiadomych, które zostaną ujawnione już za chwilę na El Sadar. Barça potrzebuje bramek, a Luuk strzelił w tym sezonie tylko jednego gola. Mimo to, 31-letni napastnik jest ostatnią deską ratunku dla Xaviego.

To jasne, że Luuk de Jong został sprowadzony na prośbą poprzedniego trenera Barcelony Ronalda Koemana, lecz wraz z przybyciem Xaviego zmieniła się wizja, do której Holender nie pasuje. Napastnik wypożyczony z Sevilli jest alternatywą na mecze, w których przeciwnik bardzo szczelnie zamyka się pod własnym polem karnym. W tym momencie Luuk jest jednak jedyną „dziewiątką” Barçy i będzie nią jeszcze przez jakiś czas. Xavi będzie musiał dostosować styl gry Barcelony tak, aby De Jong mógł się odnaleźć w polu karnym przeciwnika. Sam napastnik także będzie musiał dać sporo od siebie. Do tej pory rozegrał w barwach Blaugrany 406 minut i zdobył tylko jedną bramkę 26 września w meczu przeciwko Levante.

Jeśli Holender odnajdzie swoje miejsce na boisku, będzie mógł korzystać z gry skrzydłowych, choć Dembélé i Abde nie dośrodkowują zbyt często w pole karne. Ważna będzie także gra Luuka de Jonga tyłem do bramki i współpraca z pomocnikami. Xavi z pewnością pracował nad tym w ostatnich dniach, przygotowując taktykę, na której napastnik skorzysta najbardziej.

Z drugiej strony powszechnie wiadome jest, że Luuk jest zawodnikiem, któremu pod względem technicznym i fizycznym trudno będzie wbiegać na dużej szybkości w pole karne czy grać kombinacyjnie. Xavi doskonale wie jednak, że Holender jest jedynym środkowym napastnikiem Barçy i w związku z tym musi go dobrze wykorzystać.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Wchodzę tu praktycznie po meczu i stwierdzam, że nic.

@JohnBarça to on grał ?
« Powrót do wszystkich komentarzy