Co Luuk de Jong może dać dziś Barcelonie?

Mateusz Doniec

12 grudnia 2021, 15:05

Sport

32 komentarze

Fot. Getty Images

Luuk de Jong wyjdzie w pierwszym składzie na mecz z Osasuną. Już wkrótce przekonamy się, jaki pomysł ma Xavi na holenderskiego napastnika, który do tej pory zdobył tylko jedną bramkę w sezonie.

Gdyby Luuk de Jong nie znalazł się dziś w wyjściowym składzie, można byłoby już całkowicie wykreślić Holendra z planów Xaviego, który po kontuzji Memphisa Depaya nie ma już do wyboru innego środkowego napastnika. Jego obecność w jedenastce Blaugrany rodzi szereg niewiadomych, które zostaną ujawnione już za chwilę na El Sadar. Barça potrzebuje bramek, a Luuk strzelił w tym sezonie tylko jednego gola. Mimo to, 31-letni napastnik jest ostatnią deską ratunku dla Xaviego.

To jasne, że Luuk de Jong został sprowadzony na prośbą poprzedniego trenera Barcelony Ronalda Koemana, lecz wraz z przybyciem Xaviego zmieniła się wizja, do której Holender nie pasuje. Napastnik wypożyczony z Sevilli jest alternatywą na mecze, w których przeciwnik bardzo szczelnie zamyka się pod własnym polem karnym. W tym momencie Luuk jest jednak jedyną „dziewiątką” Barçy i będzie nią jeszcze przez jakiś czas. Xavi będzie musiał dostosować styl gry Barcelony tak, aby De Jong mógł się odnaleźć w polu karnym przeciwnika. Sam napastnik także będzie musiał dać sporo od siebie. Do tej pory rozegrał w barwach Blaugrany 406 minut i zdobył tylko jedną bramkę 26 września w meczu przeciwko Levante.

Jeśli Holender odnajdzie swoje miejsce na boisku, będzie mógł korzystać z gry skrzydłowych, choć Dembélé i Abde nie dośrodkowują zbyt często w pole karne. Ważna będzie także gra Luuka de Jonga tyłem do bramki i współpraca z pomocnikami. Xavi z pewnością pracował nad tym w ostatnich dniach, przygotowując taktykę, na której napastnik skorzysta najbardziej.

Z drugiej strony powszechnie wiadome jest, że Luuk jest zawodnikiem, któremu pod względem technicznym i fizycznym trudno będzie wbiegać na dużej szybkości w pole karne czy grać kombinacyjnie. Xavi doskonale wie jednak, że Holender jest jedynym środkowym napastnikiem Barçy i w związku z tym musi go dobrze wykorzystać.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Nam nic nie da ale da Osasunie, że od początku meczu będą grali przeciwko 10 zawodnikom Barcy
« Powrót do wszystkich komentarzy