Real Madryt, Barcelona i Athletic prezentują alternatywę dla umowy z CVC

Julia Cicha

3 grudnia 2021, 08:37

El Pais, LaLiga

29 komentarzy

Fot. Getty Images

  • 10 grudnia dojdzie do ostatecznego głosowania nad porozumieniem z CVC, które ma obowiązywać przez kolejne 50 lat
  • El País donosi, że Real, Barcelona i Athletic mają zamiar zaprezentować konkurencyjną ofertę na lepszych warunkach
  • LaLiga odpowiada w komunikacie, atakując kluby i broniąc promowanego przez siebie rozwiązania

Real Madryt, FC Barcelona i Athletic to jedyne kluby Primera División, które odrzuciły przyjęte przez LaLigę porozumienie z funduszem CVC. Teraz zaprezentowały alternatywną, korzystniejszą ich zdaniem ofertę, na co szybko odpowiedziała liga.

Umowa z CVC zakłada otrzymanie przez ligę ponad dwóch mld euro w zamian za 10% zysków przez kolejne 50 lat. Decydujące zgromadzenie klubów, na którym zapadnie ostateczna decyzja w sprawie tego porozumienia, odbędzie się 10 grudnia. Real, Barça i Athletic chcą ponoć, by pozostałe kluby odrzuciły tę opcję i zaakceptowały ich nową ofertę. Będzie o to trudno, ponieważ do zatwierdzenia umowy z CVC wystarczą głosy 22 z 42 klubów. Poprzednim razem „za” było aż 38 klubów.

Wspomnianą alternatywą ma być oferta Key Capital Partners wspierana m.in. przez Bank of América, JP Morgan, HSBC, BNP Paribas i Société Générale. Ma być ona oparta na emisji bonów, dzięki czemu banki nie będą ryzykować finansowo. Całą operacja jest podobna do tej, którą zastosował Florentino Pérez podczas przebudowy Santiago Bernabéu. Real, Barça i Athletic zapewniają, że ta propozycja posiada lepsze warunki i większą rentowność, a przy tym umowa obowiązywałaby o połowę krócej, a więc przez 25 lat. Odsetki miałyby wynieść 2,5-3%, a więc znacznie mniej niż w przypadku CVC. Warto też dodać, że JP Morgan był na początku roku zaangażowany w utworzenie Superligi, co może nie być bez znaczenia.

Na doniesienia o nowej ofercie finansowania szybko odpowiedziała LaLiga. W opublikowanym przez nią komunikacie czytamy, że operacja z CVC była znana od sierpnia, a tymczasem informacje o alternatywnej propozycji opublikowano na 8 dni przez zgromadzeniem. Zdaniem organu Javiera Tebasa ma to na celu zniszczenie umowy z CVC, która naraża cele indywidualne Realu, Barçy i Athleticu. Brakuje też kluczowych szczegółów, by móc ocenić jej rzetelność. Według LaLigi wiele klubów, w tym FC Barcelona, nie spełniłoby wymaganych warunków, o których jednak nie pisze szerzej. Liga broni swojej operacji oraz podkreśla, że CVC z sukcesem inwestowało już w inne sporty. Na koniec zaznacza, że zaskakuje ją, że założyciele Superligi, która byłaby zabójcza dla lig krajowych, martwią się projektem zaakceptowanym przez większość klubów LaLigi, który to projekt nie ma na nie finansowego wpływu.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Znaczy że jek. Nie wiedzą co jest w umowie :
" Brakuje też kluczowych szczegółów, by móc ocenić jej rzetelność. "

... ale mimo wszystko potrafią ocenić, że Barca nie spełnia jej wymogów:
"Według LaLigi wiele klubów, w tym FC Barcelona, nie spełniłoby wymaganych warunków, o których jednak nie pisze szerzej."

Ale mimo wszystko, to jej indywidualny cel ?
"Zdaniem organu Javiera Tebasa ma to na celu zniszczenie umowy z CVC, która naraża cele indywidualne Realu, Barçy i Athleticu."

Czy tylko ja mam wrażenie, że ktoś tu kłamie na grubo ?

Powinno być zabronione podpisywanie umów dłuższych niż max dwie kadencję na danym stanowisku. Dla mnie nieporozumieniem jest podpisanie umowy na 25 50 lat. Czyli na okres czasu w którym żaden z podpisujących nie będzie miał władzy nad instytucją w imieniu której podpisał umowę.

Ba większość nie będzie już żyła chyba że będą żyli po 120 lat i dalej będą prezesami.

To nie są prywatne firmy że ja jako prezes mogę sobie podpisać co mi pasuje i nikomu nic do tego.

O proszę, Perez i Laporta już biorą się za to jak ma być finansowana cała La Liga.
We łbach się kolesiom poprzewracało kto jest organizatorem rozgrywek a kto w nich gra.
Może niech założą własną ligę i będą mieli pełnię władzy ( w domyśle Perez) :-)

Niech zrobi drugi krok i koniec tej szopki. Może sobie wtedy siedziec w szpitalu za pieniądze Newcstle.

Co w przypadku jeżeli klub nie zgodzi się podpisać umowy? Nie rozumiem na jakiej zasadzie mają mu być zabierane 10% przchodów.

Ciekawe ile klubów i z jakim budżetem musi się zgodzić żeby podpisać taka umowę z nowym inwestorem. Nie ma póki co szczegółów zaproponowanego projektu ale dla Barcy może być zbawienne, podpisanie takiej umowy. Konkurencja finansowo mocno ucieka. Chciałbym poznać więcej szczegółów tego projektu.

Oby tylko nowego porozumienia nie prezentował Perez, bo wyjdzie mu jak z Superligą.

Ogólnie te całe CVC próbowało już tego w Serie A, Bundeslidze i nie wiem czy nie Premier League, oczywiście nigdzie to nie przeszło, jedynie w Hiszpanii takie debile.. Noo, było już mnóstwo artykułów i informacji o tym jest to poprostu jak pożyczka w banku z tym, że hmmm to tak jakbyś pożyczył zamiast w normalnym banku kasę i normalnymi odsetkami bez oszustwa, to pożyczasz u Providenta gdzie oddajesz xxx tyle.. I tyle w temacie.

To nad czym głosowali w sierpniu, gdy tych 38 klubów poparło umowę z CVC, skoro teraz mają głosować znowu? Myślałem, że już po ptokach.

Czy to cvc to jakieś złodziejstwo?