Ile Barcelona straciłaby finansowo, grając w Lidze Europy?

Julia Cicha

24 listopada 2021, 17:30

Mundo Deportivo

41 komentarzy

Fot. Getty Images

Barcelona już za dwa tygodnie zagra z Bayernem o wyjście z grupy w Lidze Mistrzów. Ewentualna porażka i gra w Lidze Europy byłaby nie tylko katastrofą sportową, lecz także finansową. Jak wylicza Mundo Deportivo, by osiągnąć przychody gwarantowane za udział w 1/8 finału Champions League, Katalończycy musieliby awansować do finału Ligi Europy.

UEFA płaci za wyjście z grupy 9,6 mln euro. Dla porównania finalista Ligi Europy otrzymuje 10,9 mln, a triumfator rozgrywek – 14,9 mln. Należy też pamiętać, że market pool obu rozgrywek jest odmienny. Trzecie miejsce w grupie Champions League to zysk jedynie 500 tysięcy euro. Katalończycy co roku zakładają w swoim budżecie awans do ćwierćfinału, a więc przychód 20,2 mln euro. Takich pieniędzy nie da się zarobić, nawet wygrywając Ligę Europy. Po raz ostatni Barça nie wyszła z grupy w 2001 roku, a jej rywalami byli wtedy Milan i Leeds United.

Do tej pory Barcelona zarobiła w sumie 56,28 mln euro: 34,11 za ranking, 15,64 za grę w fazie grupowej, 5,6 za dwie wygrane oraz 0,93 za remis. Po zakończeniu sezonu zostanie też rozdzielone market pool, którego suma środków w sezonie 2019/20 wynosiła 20,474 mln euro. W tamtej kampanii, mimo porażki 2:8 z Bayernem, Katalończycy zarobili w sumie 100,251 mln euro.

Pieniądze za grę w poszczególnej fazie Ligi Mistrzów i Ligi Europy:

1/8: 9,6 mln (Liga Mistrzów) vs 1,2 mln (Liga Europy + 0,5 mln euro za 1/16)

1/4: 10,6 mln vs 1,8 mln

Półfinał: 12,5 mln vs 2,8 mln

Finał: 15,5 mln vs 4,6 mln

Mistrz: 20 mln vs 8,6 mln

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Nie sądziłem że powrócą czasy gdy to Barca będzie grać w lidze europy. Z tego co wiem ostatnia taka sytuacja miała miejsce 20 lat temu...zgadnijcie kto za niecały miesiąc kończy 20 lat :)

Mimo wszystko trzeba poczekać na końcowe rezultaty w grupie. Wiem, że to mało prawdopodobne, aby Barcelona wyszła, ale w futbolu może zdarzyć się wszystko.

To trzeba dojść do finału i zająć 3 lub 4 miejsce w lidzevwtedy ten sezon nie będzie tak spieprzony, No ale zobaczymy za dwa tygodnie.
Komentarz usunięty przez użytkownika

Jeżeli byśmy wyszli z grupy z drugiego miejsca to 1/4 to by było chyba marzenie ściętej głowy i wątpię że zarząd na to liczył w tym sezonie. Także strata 9,6 miliona jest spokojnie do odrobienia w LE jak machina ruszy.

LE szansa do ogarnia dla młodych, jedyna szansa na puchar w tym sezonie(jednak zmieniamy się w MU)
PS. Pamiętajmy ze gdy Xavi zrobi z nich ladnie grająca drużynę to z dnia meczowego zarobimy większe pieniądze niż z 1 meczu na wiosnę. W LE szansa na wygraną bardzo duza

no to z ligi europy lepsza dla nas kasa do wyciągnięcia :) w niej możemy dojść do finału a LM pewnie odpadlibyśmy po fazie grupowej

Do czego to doszło, żeby w ogóle stworzyć taki artykuł..
dwa lata temu nie do pomyślenia

Paradoksalnie czy wygranie LE nie jest jedyną drogą do następnego sezonu LM?

Najważniejsze by zespół rozwinął się sportowo, a nawet jeśli teraz orzyjdzie grać w LE to trudno, trzeba to przełknąć, ale cały czas myśleć by wejść na właściwe tory.

Lepszy rydz, niż nic.

W artykule nie ma jednej ważnej rzeczy. Mianowicie premie dla zawodników za poszczególne fazy. Czy to nie jest tak że już kiedyś Barca zarabiała mniej z LM niż wydawała na premie?

Wiadomo Liga Mistrzow to inna ranga i kasa niż LE, niemniej patrzmy obiektywnie z taka gra LM to chyba zbyt wysokie progi. Zero do trzech z Bayernem i Benfika jasno to pokazują. Z PSG czy City tez raczej lepiej by nie było. Mamy młody perspektywiczny skład i dobrze prowadzony moze byc naprawdę mocny ale watpie czy na ten sezon. Grajmy po prostu najlepiej jak możemy i zobaczymy co to da.

Moim zdaniem ta liga Europy to wcale nie musi być takie zło. Zarobimy mniej ale mamy tu większe szanse na wygraną niż w LM. Jeżeli byśmy dorzucili jeszcze do tego puchar króla/ligę to sezon wcale by nie musiał być stracony (tak jak piszą hiszpańskie gazety). Myślę, że wygrana w tych rozgrywkach dałaby naszej młodzieży dodatkową motywację przed kolejnym sezonem. Dlatego trzeba przestać płakać, że spadamy do Ligi Europy a szukać w tym plusów. VeB

Nie policzone sa tez przychody z biletow. Dojscie do Finalu LE to o jeden mecz wiecej. Nawet przy 9pproc wiecej to kilka melonow ekstra. W LM nie przejdziemy cwiercfinalu. Nie bez 9 i Fatiego

Zarabia UEFA. Superliga bylaby i dla klubow i dla kibicow atrakcyjniejsza. No, ale to tylko moje zdanie.

Bardzo małe pieniądze patrząc ile się płaci za zawodników.
Tam jest o jedno zero za mało. Nie dziwie się że wielkie kluby chciały Superligi.

traciłaby? w lidze Europy stać nas na zwycięstwo, w LM odpadamy w 1/8. raczej zyskamy niż stracimy

To jest i tak śmieszna kasa nawet jak za LM, mafia z uefa zabiera większość dla siebie. Z Superligą te pieniądze by były jakoś 10 razy większe.