Derby Barcelony naznaczone wychowankami w debiucie Xaviego

Dariusz Maruszczak

21 listopada 2021, 18:30

AS, Sport, FCBarcelona.es

2 komentarze

Fot. Getty Images

  • Xavi w swoim debiucie trenerskim w Barcelonie posłał do gry wielu młodych zawodników, w dużej mierze wyszkolonych w La Masii
  • Średnia wieku wyjściowej jedenastki wyniosła zaledwie 24,9 roku
  • Pierwszym debiutantem ery Xaviego został Ilias Akhomach

Xavi Hernández już w pierwszym meczu w roli trenera Barcelony jasno pokazał swoje zamiary względem zawodników wyszkolonych w La Masii. W wyjściowej jedenastce Blaugrany znalazło się ośmiu piłkarzy, którzy w przeszłości kształcili się w szkółce Dumy Katalonii: Gerard Piqué, Éric García, Oscar Mingueza, Jordi Alba, Sergio Busquets, Gavi, Nico González i Ilias Akhomach. Pod tym względem jest to najlepszy wynik w tym sezonie. Jak na razie potwierdziło się, że Xavi zapewni młodym graczom ciągłość szans, choć powrót do gry kontuzjowanych zawodników może dać prawdziwą odpowiedź, na kogo będzie stawiał nowy szkoleniowiec. Obecnie trener Barcelony nie ma zbyt dużego wyboru, choć warto zauważyć, że starsi Sergi Roberto i Luuk de Jong w ogóle nie pojawili się na boisku, a Philippe Coutinho wszedł na murawę jedynie z ławki.

Łącznie na placu gry w derbach pojawiło się dziewięciu piłkarzy wyszkolonych w La Masii. U boku doświadczonych zawodników wystąpili Akhomach (17 lat), Gavi (17), Nico (19), García (20), Puig (22) i Mingueza (22). Szansę występu otrzymali też kolejni młodzi gracze: Abde (19), Ronald Araujo (22) i Demir (18). Średnia wieku wyjściowej jedenastki wynosiła zaledwie 24,9 roku. Warto zauważyć dużą różnicę między gronem młodych piłkarzy i takimi weteranami jak Piqué (34), Alba (32) czy Busquets (33). W zespole mało jest zawodników, którzy teoretycznie powinni być w najlepszym momencie swojej kariery, przez co zespół ma problemy w końcówkach spotkań i przy reagowaniu na przejęcie dominacji przez rywala.

Pierwszym debiutantem ery Xaviego został Ilias Akhomach, który być może już wcześniej zaliczyłby premierowy występ, ale na drodze stawały mu kontuzje. Xavi wpisał się pod tym względem w stały trend trenerów Barcelony. Jak podaje Sport, z ostatnich dziewięciu szkoleniowców tylko Quique Setien nie dał nikomu zadebiutować w swoim pierwszym meczu, choć przybył on do klubu w połowie sezonu. Specyficznym debiutantem był też Gerard Deulofeu w erze Ernesto Valverde, ponieważ wrócił on na Camp Nou po kilku latach.

Akhomach strzelił w tym sezonie po dwa gole dla juvenilu A i Barcelony B, a mimo przeciętnego debiutanckiego występu w pierwszej drużynie może w kolejnych tygodniach otrzymać następne szanse. Niewykluczone, że w kadrze pojawią się też inni potencjalni debiutanci, ponieważ Xavi podczas przerwy reprezentacyjnej dużo pracował z młodymi piłkarzami zespołów młodzieżowych.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

prawda jest taka że nasze najwieksze sukcesy osiągneli wychowankowie , i uważam że tylko oni i nauki cryuffa udoskonalone i dostosowane do dzisiejszej piłki mogą nam dać te same wyniki...

Bardzo mnie cieszy, ze Xavi stawia oraz przede wszystkim odkrywa nowych wychowanków… Oby tak dalej.
Komentarz usunięty przez użytkownika