Xavi zaprezentowany w roli nowego trenera Barcelony!

Dariusz Maruszczak

8 listopada 2021, 12:30

72 komentarze

Fot. Getty Images

Xavi został dziś oficjalnie zaprezentowany w roli trenera Barcelony. Poniżej znajduje się zapis relacji na żywo z tego wydarzenia.

Konferencja prasowa dobiegła końca, jeszcze dziś przedstawimy jej szerszy zapis. Dziękujemy, że byliście z nami.

Xavi: Na początku trzeba ustalić zasady w zespole. Potem porozmawiamy o stylu gry, ale najważniejsze jest ustalenie zasad. Guardiola jest pod tym względem mistrzem.

Xavi o młodych graczach: Mamy spektakularne pokolenie zawodników. Są jednak bardzo młodzi, a tu każdy mecz jest jak finał, więc trzeba im pomóc, żeby czuli się szczęśliwi. Riqui, Ansu, Nico, Gavi, Mingueza… Musimy sprawić, żeby cieszyli się treningami i dawali z siebie maksimum.

Xavi o ustawieniu: Pomysł na grę jest ważniejszy od ustawienia. Chodzi o to, by wysoko naciskać, tworzyć więcej okazji niż rywal, nie spekulować. W Al-Sadd graliśmy 3-4-3, ponieważ bardzo dominowaliśmy, tu możemy zacząć od 4-3-3, potem przejść do 3-4-3 lub nawet 3-5-2.

Laporta o powrocie Daniego Alvesa: Byli piłkarze już pomagają na różne sposoby. Relacje z Danim są bardzo otwarte, zaoferował się, a z Puyolem istnieje bardzo bezpośredni związek. Mogą pomóc, jeśli Xavi będzie ich potrzebował.

Xavi: Kapitanowie muszą pomóc nam i młodym graczom. Mogą być chwile, w których będzie nam trudno i muszą pokazać to duchowe przywództwo.

Xavi o przywództwie: Musi ono wychodzić ze sztabu, każdy musi wnieść coś swojego. Są różne typy przywództwa. Leo był wspaniałym liderem na boisku, ale był nieśmiały poza nim, tak jak Andrés. Puyol był liderem na boisku i poza nim.

Xavi: Mam tę przewagę, że znam klub i zawodników. Barça jest najtrudniejszym klubem na świecie, bo trzeba nie tylko wygrać, ale i grać dobrze. Nie wystarczy zwyciężać 1:0. Mam nadzieję, że znajdę się w tej grupie byłych piłkarzy co Zidane czy Pep.

Xavi o początku pracy: Mamy już wszystko zaplanowane aż do meczu z Espanyolem.

Xavi o sytuacji Lengleta i Umtitiego: Nie wiem, co zdecyduję, muszę ich zobaczyć. Na tym polega nasza praca, wszyscy zaczynają od zera. Liczę na wszystkich, a potem zobaczymy.

Xavi o zostaniu asystentem Tite w reprezentacji Brazylii: Tak, to prawda, że miałem taką ofertę. Najpierw miałem zostać asystentem, a po mundialu przejąć reprezentację, ale marzyłem o przybyciu do Barcelony.

Xavi: Musimy pomóc zawodnikom we wszystkim, ale musi się to opierać na DNA Barçy. Najlepszym sposobem na wygraną jest dobra gra i dominacja nad rywalem. Wygrałem wszystko z Barceloną i reprezentacją z DNA Barçy i możemy znów to zrobić.

Xavi o weteranach: Plan jest taki, jak w przypadku pozostałych graczy. Od tych, których znam, będę wymagał najwięcej. Znam ich i wiem, że muszą ciągnąć ten wózek. Wszyscy zaczynają od zera.

Laporta: Xavi dobrze to wyjaśnił. Nasze relacje osobiste są bardzo dobre. Zawsze mówiłem, że będzie trenerem Barcelony, ale nie wiedziałem kiedy. Mieliśmy też trenera, który zasługiwał na szacunek. Daliśmy mu kredyt zaufania do momentu, dopóki było to możliwe. Xavi zawsze szanował Ronalda, dziękuję mu za to. Chciałbym zaoferować Xaviemu klub i drużynę, w którym byłoby mu łatwiej funkcjonować. Wszyscy musimy pracować, żeby wszystko poszło dobrze. Xavi będzie miał nasze wsparcie.

Xavi zapytany, czemu nie przybył wcześniej do Barcelony: Barça zgłosiła się w styczniu 2020, nie czuliśmy tego, zarówno na poziomie rodzinnym, jak i ja sam. Potrzebowałem więcej czasu. Potem było lato, mówiło się o wyborach, było dużo niepewności, to nie był dobry moment. Teraz zadzwonił do mnie Joan, o którym zawsze mówiłem, że jest najlepszym prezydentem w historii Barcelony, i to był odpowiedni moment.

Xavi o zdrowiu Dembélé: Kontuzje będą się zdarzać, tak się dzieje w życiu. Trzeba jednak dobrze trenować, żeby ich unikać. Będziemy tego wymagać od zawodników.

Xavi o Dembélé: Moim zdaniem może być najlepszym piłkarzem na świecie na swojej pozycji. Trzeba jednak z nim pracować i od niego wymagać. Wydajność Ousmane’a zależy od niego samego i jego mentalności, a także od tego, żeby miał niewiele kontuzji. Uważam, że przedłużenie z nim kontraktu jest priorytetem.

Laporta: Awans do 1/8 finału jest konieczny ze względu na nasz prestiż. Musimy próbować wygrać rozgrywki, w których bierzemy udział. Jeśli odzyskamy rytm w LaLidze, też możemy wrócić do rywalizacji, jak w sezonie 2003/2004.

Xavi: Wiemy, że jesteśmy w Barcelonie i trzeba tu od siebie wymagać. Ja byłem uczony, że nie można zremisować lub przegrać. Nie można. Musimy wiedzieć, w którym miejscu jesteśmy, ale też ciężko pracować, wiedząc, że kadra jest dobra.

Laporta o finansach: LaLiga szczegółowo się wszystkiemu przygląda. Nie mamy dużo miejsca w budżecie płacowym, ale nadal go mamy. Mamy nadzieję, że LaLiga widzi to tak jak my.

Xavi o diagnozie co do sytuacji zespołu: Nie mogę mówić o sytuacji, której nie byłem świadkiem. Jednak kiedy mieliśmy zasady i wymagania, szło nam dobrze. To oczywiste, że musimy ustalić zasady i będziemy mieć wymagania.

Laporta: Mamy całkowite zaufanie do Xaviego. Będzie miał trudną sytuację, bo to zespół, który jeszcze nie powstał. Przekonał mnie, ponieważ powiedział mi, że może wiele wydobyć z tej drużyny. Rijkaard też miał takie trudności, ponieważ nie było jeszcze zespołu, Pep miał łatwiej, ponieważ były podstawy, choć też musiał zrobić swoje. Z wiedzą i chęciami Xaviego pójdziemy do przodu. Chciałbym podziękować też jego całej rodzinie i agentom.

Laporta: Osiągnęliśmy porozumienie ws. klauzuli odejścia z Al-Sadd. Obie strony zrobiły wszystko, żeby doszło do ugody.

Xavi: Rozmawiamy o wielu kwestiach, jedną z nich jest zimowe okienko. Mamy wiele kontuzji, musimy odzyskać zawodników. Chcę grać z otwartymi skrzydłami. Musimy tworzyć warianty, aby używać różnych systemów.

Xavi: Messi życzył mi wszystkiego najlepszego, także Eto’o czy Ronaldinho. Leo jest najlepszym piłkarzem w historii klubu, ale już w nim nie jest, mamy takich piłkarzy, jakich mamy, i musimy z nimi pracować.

Xavi: Chcemy być intensywni, agresywni i odzyskiwać piłkę na połowie rywala. Drużyną, która zostawi duszę na boisku, grającą w ataku pozycyjnym. DNA Barçy uczyniło ją wielką.

Xavi o byłych trenerach: Nauczyłem się od nich wielu rzeczy. Czasem podczas meczów przypominam sobie ich komentarze. Wychowało mnie wielu szkoleniowców. Mam jednak swój pomysł i chcę go przekazać.

Xavi: Myślimy już o derbach z Espanyolem, przygotowujemy się, żeby je wygrać. Musimy ciężko pracować, żeby uzyskiwać wyniki. To projekt średnio i długoterminowy.

Xavi: Chcę pomóc zawodnikom. Jest duża presja i to widać. Trudno jest być zawodnikiem Barcelony. Będziemy pracować, żeby pomóc graczom na poziomie osobistym i zawodowym, i stworzyć zespół.

Xavi o wymaganiach: Nie trzeba być ostrym, trzeba ustalić pewne zasady i je przestrzegać. Kiedy mieliśmy zasady w szatni, szła nam dobrze. Nie chodzi o dyscyplinę, tylko porządek.

Xavi o kontuzjach: Oczywiście jesteśmy zaniepokojeni. Musimy porozmawiać o wielu kwestiach z prezydentem, musimy rozwiązać ten problem. Jest wiele pracy do zrobienia, aby wszyscy zawodnicy byli dostępni w maksymalnej liczbie meczów.

Xavi: Porównania z Guardiolą już są dla mnie sukcesem ze względu na to wszystko, co dał futbolowi i Barcelonie. Moim zdaniem jest najlepszym trenerem na świecie.

Xavi: Przychodzę z bardzo jasną koncepcją dotyczącą wymagań i ciężkiej pracy, muszę przekonać zawodników, aby osiągnąć sukces. Będziemy oceniani po wynikach, ale postaramy się grać dobrze, aby pojawiły się rezultaty.

Laporta: Powrót Xaviego zapisze się w historii tego klubu, zobaczycie to. Nie widzieliśmy wcześniej takiej prezentacji trenera, ta ekscytacja, ta wiara. Kibice byli bardziej entuzjastyczni niż kiedykolwiek dzięki Xaviemu. On jest punktem odniesienia dla klubu, wygrał wszystko. To wielki dzień dla wszystkich fanów Blaugrany.

Przemowa Xaviego: Jestem bardzo wdzięczny prezydentowi za zaufanie, wróciłem do domu. Jestem bardzo podekscytowany tym, jak przyjęli mnie kibice. Bardzo chcę zacząć rozmawiać z zawodnikami. Wiem, że to trudny czas zarówno pod względem finansowym, jak i sportowym, ale mam chęci i entuzjazm, aby przywrócić nadzieje. Będę wymagający wobec zawodników, ponieważ jesteśmy Barceloną i zawsze musimy prezentować znakomitą dyspozycję.

Barcelona zaprezentowała filmik podsumowujący karierę piłkarską Xaviego.

Po podpisaniu kontraktu na Camp Nou i sesji zdjęciowej, również z udziałem bliskich Xaviego, odbędzie się konferencja prasowa.

Xavi i Laporta śpiewają wraz z kibicami.

Joan Laporta: Xavi, witaj w domu. Ten dzień zapisze się w historii tego klubu.

Xavi: Kibice są spektakularni. Potrzebujemy was bardziej niż kiedykolwiek.

Xavi podpisał kontrakt do 2024 roku.

Xavi: Bardzo dziękuję. Jestem bardzo wdzięczny klubowi i wszystkim fanom, to niesamowite. Chcę powiedzieć jedno – jesteśmy najlepszym klubem na świecie, będziemy pracować, żeby zdobyć wiele trofeów. Nie możemy remisować lub przegrywać, musimy wygrywać każde spotkanie. To dla mnie bardzo emocjonujący moment. Visca el Barca, Visca Catalunya!

Xavi pojawił się na murawie wraz z Joanem Laportą przy akompaniamencie fanów skandujących nazwisko nowego trenera.

Czekamy na wyjście Xaviego na murawę Camp Nou.

W pierwszym rzędzie loży na Camp Nou są rodzice Xaviego i jego najbliżsi przyjaciele.

Na Camp Nou jest około 10 tysięcy kibiców.

Xavi jutro o 11:00 ma poprowadzić swój pierwszy trening w roli trenera Barcelony.

Po raz pierwszy w historii trener podpisze kontrakt na murawie Camp Nou.

Kibice czekają już na Xaviego.

Xavi: Lubię wyzwania. Wiem, że ważna będzie zmiana na poziomie fizycznym, ale jestem przygotowany. Zrobienie tego dobrze będzie jednym z celów. Będą duże wymagania podczas treningów. Dam z siebie wszystko, żeby Barca działała.

Xavi: Wiadomość dla zawodników? Jestem tu, żeby im pomóc. Moim zdaniem znajomość Busquetsa, Piqué, Alby, Roberto czy Ter Stegena jest zaletą.

Xavi: W Barcelonie jest drużyna i jest talent, postaram się przekazać zawodnikom moje doświadczenie. Barça jest w delikatnej sytuacji w historii klubu pod względem finansowym i piłkarskim, ale czuję się przygotowany. Musimy ciężko pracować i podążać w tym samym kierunku, aby Barça znów mogła aspirować do zdobywania trofeów. Moje DNA się nie zmieniło. Chodzi o dominowanie, posiadanie piłki, tworzenie okazji, o intensywną Barcelonę. Musimy odzyskać wiele kwestii, przede wszystkim, jeśli chodzi o pressing.

Xavi: Prezydent zadzwonił i powiedział, że zostałem wybrany. Było odszkodowanie, ale wszyscy zrobiliśmy swoje, aby to rozwiązać.

Xavi w wywiadzie dla BarcaTV: Marzenie stało się rzeczywistością. To był bardzo szybki powrót, zmienił nasze życie w 3-4 dni. Od 2015 roku było to moim marzeniem i teraz wracam z maksymalną odpowiedzialnością, ale też chęciami i nadziejami.

Iniesta: Co za wspaniały dzień! Bardzo się cieszę z twojego powodu, przyjacielu. Życzę ci wszystkiego najlepszego, żebyśmy dalej cieszyli się naszą Barceloną.

Klub opublikował zdjęcie Xaviego ze zdobytymi przez niego trofeami.

Xavi przybył już na Camp Nou w towarzystwie żony Nurii Cunillery.

Prezentację można oglądać na żywo na kanale Barça TV+ oraz na kanale Blaugrany na YouTube.

Według planu ceremonia rozpocznie się o 13:00 z udziałem publiczności, która gromadziła się na Camp Nou już od 11:30. Konferencja prasowa z udziałem Xaviego jest zaplanowana na 13:30.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Tak więc wszystko stało się jasne. Xavi wraca do Barcelony w roli trenera. Podczas powitania naszego byłego kapitana na mojej twarzy pojawił się uśmiech. Powiem szczerze, że poniekąd Hiszpan mi zaimponował podejmując się tak ciężkiego zadania jak trenowanie klubu ,który jest w rozsypce. Z tej uwagi nie mam wobec niego większych wymagań na ten sezon ,ponieważ potrzebuję czasu aby jakoś to wszystko zlepić w całość.
Witamy z powrotem!
Powodzenia trenerze!

Narazie Laporta spełnia obietnice wyborcza , jest Xavi , to jeszcze ten sponsor którego obiecał , i może zacznie się dziać

Jest nowa miotła w szatni, każdy piłkarz ma nadzieje, a Xavi te nadzieje przekuje w pewność, wolę walki i zwycięstwo.

Najlepsze co może zrobić na początek to na Espanyol wyjść z Umtitim, Puigiem, Coutinho w składzie i posadzić choćby takiego Busquetsa.
Z jednej strony sygnał, że każdy jest ważny, każdy ma czystą kartę, z drugiej, że nie ma świętych krów i każdy musi walczyć o miejsce w składzie. Z punktu widzenia psychologicznego byłoby to bezcenne posunięcie.

No to do 21.11 mamy fieste i wszyscy szczesliwi, a pozniej pewnie zonk :-)

Chciałabym zobaczyć radość z gry. Piłkarzem zostaje się,bo to się lubi i chciałabym żeby chłopaki robili to z radością

Patrząc na to jak grał jego katarski klub to na prawdę spodziewam się dobrego. Wiadomo, że nie od razu zrobi maszynę jak za czasów Guardioli, ale można spodziewać się dużych zmian i widocznych od razu efektów. Czekam na pierwszy mecz i VeB!

Witamy w domu i mam nadzieję, że uda Ci się coś wyciągnąć z najlepszych naszych zawodników, bo bez wątpienia mamy jakąś jakość, nie można mówić, że jej totalnie brak, ale potrzeba jeszcze kogoś z pomysłem i pozbyć się chwastów grających tylko dla kasy lub w ogóle nie grających.

Jeszcze żeby miał kim grać... Klasowi Gracze do nas nie przyjda opłacajac sobie na połowe klauzule z klubem. Do czego to doszło

Xaviemu życzę tylko jednej rzeczy. Żeby jego drużyna grała w takim stylu i osiągała takie wyniki, żeby sam Messi żałował, że go nie ma tej drużynie:)

Bufer na 5 spotkan i pozniej bedzie taka sama gra. ( i nie, nie najblizsze 5 spotkan).

Kiedy kibice go witali to się trochę wzruszyłem, ten Gość to czysty ekstrakt z Barcelony, Panteon legend Camp Nou, nie wiem czy będę w stanie się na niego wkurzyć :D Mam nadzieję, że choć ludzie są nakręceni, to nie stracą rozsądku i okażą mu cierpliwość. Skoro Barjuan potrafił sprawić żeby coś drgnęło, to tym bardziej Xavi powinien dać radę.
Trzymam kciuki i mam nadzieję, że zrobi to o czym mówił, bo mam wrażenie że też ma wątpliwości co do przygotowań zespołu do meczów.

Nie przyszedł do klubu w styczniu 2020, bo prezydentem był Bartomeu. Wiedział jaki to człowiek i nie chciał mieć z nim do czynienia i w jakikolwiek sposób być z nim utożsamiany. Super by było jakby jeszcze powrócili do klubu Puyol i Iniesta.

Nareszcie, Xavi wieżę w ciebie że podniesiesz Barcelonę. Byłeś najlepszym piłkarzem i mam nadzieję że będziesz wielkim trenerem!
Vamos! Visca el barca!

Szkoda że Leo nie było na prezentacji...

Jeszcze czarne włosy ....
konto usunięte

To ja moze uprzedze zdarzenia z przyszlego miesiaca:
Xavi Out!!

:)

Witamy Generale!!!

Teraz do roboty Generale, przełóż tą atmosferę i wiarę na zespół.
konto usunięte

Kibice pięknie nakręcili atmosferę. Bardzo entuzjastyczne przyjęcie.
Wielu piłkarzy nie ma takiego przywitania...

jedno życzenie, obyś był lepszy niż się zapowiada :)

tutaj są tylko dwie opcje: albo to wypali na maksa albo będzie wtopa. Nie ma tutaj miejsca i nie będzie czegoś pośredniego. Oczywiście jako wieloletni wielki fan Barcy mocno wierze w powodzenie pierwszego scenariusza i trzymam kciuki!
kto jak nie Xavi?

Więcej DNA, Barcelona wytrzyma
konto usunięte

proszę jak się ściskają - pewnie wszystko pod publiczkę, a w rzeczywistości się nienawidzą, bo Xavi będzie pracował tylko dla Fonta xdd no i czekam na pojazdy na Xaviego, że Laporta to najlepszy prezydent w historii Barcy - na 200 procent ma plakaty Lapcia nad łóżkiem, w toalecie i w samochodzie :)

no no, coraz bardziej mi się to podoba. oby to była prawda a nie czcze gadanie na dzień dobry.
"Xavi o weteranach: Plan jest taki, jak w przypadku pozostałych graczy. Od tych, których znam, będę wymagał najwięcej. Znam ich i wiem, że muszą ciągnąć ten wózek. Wszyscy zaczynają od zera."

Na ostatnim meczu u siebie z Alaves było 37 tys kibiców

Na prezentacji Xaviego było 10 tys kibiców. No nieźle :)

Na treningach trener będzie najlepszym zawodnikiem środka pola

Podoba mi się to: "Nie mogę mówić o sytuacji, której nie byłem świadkiem. Jednak kiedy mieliśmy zasady i wymagania, szło nam dobrze. To oczywiste, że musimy ustalić zasady i będziemy mieć wymagania."
Nie wiem tylko czy Dembele się przystosuje bo np. z zegarkiem od dawna miał problemy ;)

Wybitni pilkarze maja to do siebie ze lezka sie w oku kreci gdy odchodza ale takze jak wracaja.. Piekna chwila oby to byl strzal w 10..
Witamy w domu Prowadz nas Generale ! Vamos Xavi !

Niech bierze telefon i dzwoni do Messiego... Leo za namową Xaviego zrywa kontrakt z Shakem ;) (chyba go na to stać) i spektakularne wraca do Barcy!!

Bardzo mi się podoba, że od początku podkreśla ciężką pracę, wymagania wobec zawodników oraz przygotowanie fizyczne. Oby się tego realnie trzymał. Miałem zły w oczach oglądając konferencję kilka lat temu, gdy odchodził. Teraz mam ogromną nadzieję. VeB!

Xavi dobrze zrobi jak wywali Ter Stegena z drużyny on prostej pilki lapać nie umie
konto usunięte

Trzymamy kciuki za Xaviego!

To już chyba mamy ten balonik wystarczająco napompowany.
Z Ronaldem też było miło na początku, fajne szczere konferencje nowa taktyka itp.
Trzymam kciuki i życzę powodzenia.
Wszyscy potrzebujemy w końcu usłyszeć dobre wiadomości i zobaczyć lepsza grę.

Aż przypominają się momenty ludzi skandujących Messi. Chyba dawno nie było tak skandujących kibiców na trenera.
Piękny moment dla Xaviego i klubu, powodzenia!

Hehe a śmiał się z Fonta że Xavi, Xavi, Xavi :p

i od razu plus - podczas prezentacji nikt nie odniósł kontuzji mięśniowej ;)

Są bardzo duże oczekiwania względem niego. Najważniejsze aby udało mu się wyzwolić mentalnie głowy zawodników oraz poprawić o 360 stopni przygotowanie fizyczne bo bez tego nawet najlepsza taktyka i technika nic nie zdziała. I to jest najważniejsze
zadanie Xaviego

Kurde, boję się, że jeśli Xavi potknie się przy wejściu o źle przyciętą trawę to natychmiast wróci do Kataru...

Żeby tylko nie osiwiał jak Pep czy Lucho ;)

Gęba się cieszy jak cholera , kiedy go widzę znowu w klubie , tylko w innej roli , trenera :)
Powodzenia legendo ... trzymam mocno kciuki za Ciebie :)
Visca el Barca !!
Visca el Xavi :)

Nie wiem czemu ale czuje jakiś dziwny entuzjazm z przybycia Xaviego jako nowego trenera. Proszę o zrozumienie co do mojej naiwności ;)

Do twej czarnej czupryny zanosim błagania.
Xavi zatrzymaj tych umęczonych kibiców bluzgania.

Trzeba zapomnieć o PSG, Liverpoolu, Romie i Bayernie i ruszyć do przodu. Niech to będzie nareszcie przełom i znów wrócimy na piłkarskie salony!