Kluczowe aspekty meczu Rayo z Barceloną według La Vanguardii

Dariusz Maruszczak

27 października 2021, 14:30

La Vanguardia

9 komentarzy

Fot. Getty Images

Analityk La Vanguardii Alex Delmas przedstawił kluczowe aspekty dzisiejszego meczu Barcelony z Rayo Vallecano. Jego zdaniem Barça musi wykorzystywać przestrzeń powstałą w środku pola i uważać na Radamela Falcao oraz lewe skrzydło gospodarzy.

Bez marginesu błędu i bez Frenkiego de Jonga

Sytuacja w ogóle nie jest komfortowa dla Barcelony, która musi natychmiastowo podnieść się po niedzielnym ciosie, aby nie uciekły jej kolejne punkty w starciu z bardzo skomplikowanym rywalem. Rayo było nie do pokonania jako gospodarz, ale Blaugrana przyjeżdża bez marginesu błędu. I bez Frenkiego de Jonga, który doznał kontuzji w spotkaniu z Realem. Dodając do tej absencji brak Pedriego, w drugiej linii pozostało niewielu zawodników.

Główna niewiadoma dotyczy tego, jak zespół się przebuduje. Pierwsza możliwość dotyczy występu Sergiego Roberto lub Nico w ustawieniu 4-3-3. Trener może też zmienić taktykę na 4-2-3-1 z Coutinho w roli ofensywnego pomocnika, a niżej graliby jako piwoci Busquets z Nico lub z Roberto. Gavi mógłby wówczas przenieść się na prawą flankę.

Warianty w pressingu

Interesujące może być zastosowanie pewnych detali w zakresie pressingu. Opcje mogą być różne. Przejście do pressingu mieszanego, zorientowanie się na naciskanie skrzydła, aby potem doskoczyć indywidualnie, lub wybieranie określonych momentów, żeby nękać rywala. Zobaczymy, co postanowią Koeman i jego sztab w zakresie skupienia się na tym decydującym aspekcie gry i co wyznaczy ton obu drużyn, które pretendują do zadomowienia się na połowie rywala.

Kombinacje wewnętrzne

Rayo zwykle gra w ustawieniu 4-2-3-1 (lub 4-3-3). W każdym z nich chodzi o otwartą, odważną i bardzo wertykalną grę, zwłaszcza na Vallecas, gdzie drużyna świetnie sobie radzi z dużymi odległościami na placu gry. To przekłada się też na pojawianie się wewnętrznych przestrzeni dla rywala. Barcelona musi wykorzystać ten czynnik, aby stosować diagonalne podania do pomocników, którzy tworzyliby sporo trudności swoim rywalom. Na podstawie tego ważne będzie, żeby dwaj środkowi pomocnicy Barcelony dobrze się przemieszczali na boisku, aby otrzymać piłkę wyżej, za drugą linią Rayo.

Więcej strzałów

Oczywiste jest, że Barcelona ma trudności ze zdobywaniem bramek, a kiedy drużyna ma ograniczenia w strzelaniu goli, podstawową rzeczą, jaką trzeba zrobić, jest generowanie wielu okazji do oddania strzału. To pierwszy krok do zwiększenia mocy przy wykańczaniu akcji. Następnym będzie uzyskanie większej precyzji w tym aspekcie, a to normalne, że bez jednego nie będzie drugiego. Jednym z celów podopiecznych Koemana musi być wykonywanie dużej liczby strzałów, aby zacząć nabierać zdecydowania w tym aspekcie.

Falcao i lewe skrzydło

Uwaga na Radamela Falcao, który w wieku 35 lat wrócił do LaLigi we wspaniałym stylu. Wertykalna gra i ataki ze skrzydeł, które praktykuje Iraola, świetnie służą napastnikowi, ponieważ jego zdolność radzenia sobie w polu karnym pozostaje taka sama. Po rozegraniu zaledwie 182 minut ma na koncie już 3 gole. Wychodzi spektakularna średnia jednej bramki na 60 minut, a na Vallecas Falcao czuje się szczególnie komfortowo.

Najmocniejszy punkt Rayo znajduje się na lewej stronie z duetem García (Fran i Álvaro). Współpraca ta nie jest czymś nowym, była już jednym z filarów awansu w poprzednim sezonie. Álvaro jest we wspaniałej formie. W rozgrywkach strzelił już cztery gole, ma 45 dośrodkowań i należy do najaktywniejszych zawodników pod bramką rywala.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Czasami te analizy wygladaja jakby oni dopiero uczyli sie w pilke grac.

Co do samej lewej strony Rayo. Trzeba uważać na różne typu zagrań, underlapy, overlapy, możliwości one-two, wejścia z druigje linii, kluczowe będzie zminimalizowanie tego, ale jak już dopuszczać do czegoś, to overlapy, gdyż każde underlapy i wejścia z drugiej linii pozwalają zagrać one-two i zagrać szybko w pole karne dla Rayo, a jeżeli Eric wyjdzie w 1 składzie, to właśnie tego będzie potrzebowała drużyna gospodarzy. Wystarczy spojrzeć na ten prosty schemat, jak można nam łatwo zagrozić korzystając z tego schematu.
https://tactical-board.com/animation/b2bed41cbefe08_bfuk

"W rozgrywkach strzelił już cztery gole, ma 45 dośrodkowań"

Nowy cel transferowy Koemana. :)

'Trener może też zmienić taktykę na 4-2-3-1 z Coutinho w roli ofensywnego pomocnika, a niżej graliby jako piwoci Busquets z Nico lub z Roberto.' - NAJGORSZA DECYZJA. To jest nie uczenie się na własnych błędach. Nie mamy piłkarzy na tyle pracowitych, aby tym systemem grać.

Warianty w pressingu
Postawiłbym na pozorowany pressing, ustawił się i blokował możliwości podań,ewentualnie daleko od bramki zostawiał jedną opcję w celu późniejszego doskoku w momencie przyjęcia. Na własnej połowie przy systemie 4-2-3-1 powinni być w 7 zawodników, pozostali w 4 z przodu i byśmy mieli 1 wolnego stopera. Postawiłbym pressing na coś takiego, jak na przykładzie poniżej:
https://tactical-board.com/animation/ebb6747f488d3d_bfuk
Tym samym pozorujemy pressing i wymuszamy wybicie zamykając wszelkie opcje. Świetnie to wykonywaliśmy z Realem.

Kombinacje wewnętrzne
Kluczowe tutaj powinno być wykorzystanie ich słabej pmocy w obronie. Zejścia ze skrzydeł na klepkę na ścianę, tworzenie third man run ze środkowej linii w bocznej strefie w celu otwarcia tych klepek. Chociaż i tak specjalnie wysilać się nie powinniśmy, ponieważ Rayo regularnie popełnia te same błędy, albo pomocnicy są za nisko, albo za wysoko, w dodatku w trakcie finalizacji akcjibronią za wąsko i boki mają miejsce. Tym razem może sie to zmienić, ale nie stawiałbym na to. Rayo w fazie obronnej powinno tworzyć coś na styl 4-5-1, więc uważałbym na szybkie wyjścia z boku. Po prawej stronie bym ustawił pasywnie duet Roberto-Dest, i tak z tego nie korzystamy, więc po co grać tam ofensywnie. Wystawiłbym również Puiga, moim zdaniem jego kreatywna gra może się przydać. Świetne dogrania między formacje powinny przynieść dużo efektu. Najbardziej jednak trzeba sięskupić na odpowiednim ruchu. Piłkarze Rayo powinni się gubić w sytuacji gdzie wystąpi dużo wychodzneia na pozycję, jak to zostanie przygotowane, do przed 16 metrem powinniśmy mieć odpowiednie opcje podania, czy to po nabiegnięciu, czy to po zejściu.
https://tactical-board.com/animation/7b52042c2a0678_bfuk

Więcej strzałów
Tak jak podałem na przykładzie powyżej, kluczem jest odpowiedni ruch, jak odpowiednim ruchem stworzymy sobie pole manewru, to dzięki temu stworzymy sobie więcej strzałów. Można też stworzyć sobie miejsce w środku w celu pozwolenia zejścia skrzydłowemu i stworzenia tzwn. one-two, czy third man run. W sytuacji poniżej Dest ma 3 opcje. Tworzymy third man run z wychodzącym Albą po szybkim one-two, Alba wbiega i ma sam na sam, ruch Cou tworzy również kolejny third man run gdzie Depay w momencie otrzymania piłki możeszukać podania do właśnie Brazylijczyka, a także później dla Desta kolejną okazję na one-two, do tego ostatnia opcja, prawdopodobnie najgorsza, to wystawienie na strzał dal Nico.
https://tactical-board.com/animation/f8bd3420485aac_bfuk