Kluczowe aspekty meczu Barcelony z Dynamem według La Vanguardii

Dariusz Maruszczak

20 października 2021, 13:30

La Vanguardia

4 komentarze

Fot. Getty Images

Alex Delmas z dziennika La Vanguardia przedstawił kluczowe aspekty dzisiejszego meczu Barcelony z Dynamem Kijów. Jego zdaniem Barça musi szukać szybkich ataków i podejmować ryzyko, ponieważ rywale bronią się w dwóch liniach.

Utrzymanie formuły

Po tym, jak Barça bardzo dobrze funkcjonowała w spotkaniu z Valencią, gdy grała z szeroko ustawionymi skrzydłowymi na obu flankach (Fatim i Destem), Koeman najprawdopodobniej powtórzy tę formułę. Delmas uważa, że byłaby to dobra decyzja. Mimo że w pojedynku z Los Che Barcelona nie grała fantastycznie, przewagi pozycyjne związane z szeroką grą w ostatniej linii spowodowały, że akcje były płynne, bez konieczności bycia bardzo dokładnym w grze zespołowej. Spodziewane jest tylko pojawienie się Lengleta za zawieszonego Garcíę. Mimo to zawsze trzeba pozostawić drobną możliwość, że trener wprowadzi jakąś zmianę.

Atakowanie drugich piłek

Podczas wielu fragmentów spotkania będzie można zobaczyć Barcelonę grającą przed polem karnym rywala, krążącą przed skumulowanymi zawodnikami Dynama ustawionymi w dwóch liniach, zamykających środek. Tak więc duża liczba prób zdobycia bramki musi pochodzić ze skrzydeł w postaci uwolnienia się spod krycia lub z dośrodkowań. A kiedy dojdzie do takiego zagrania, Barça musi być gotowa do oddania strzału z drugiej piłki, ponieważ obrona ma przewagę liczebną i pozycyjną, aby za pierwszym razem wybić futbolówkę. Takie wybicie często daje drużynie atakującej możliwość oddania uderzenia. Będą to bardzo ważne akcje, które Blaugrana musi wykorzystać.

Ryzykowne podania

W starciu z rywalem, który prawdopodobnie będzie reakcyjny, Barcelona musi podnieść bardzo wysoko poprzeczkę ryzyka podczas ataków. Nie tylko w kontekście piłkarzy w wysuniętej części boiska, ale u wszystkich zawodników, ponieważ jeszcze ważniejsze będzie, aby podejmowali je środkowi obrońcy i defensywny pomocnik. Tylko przy założeniu tego ryzyka można będzie tworzyć częste okazje.

Szybki atak

Innym sposobem, w jaki Barcelona może tworzyć niebezpieczne akcje, jest uruchomienie szybkiej akcji, gdy Dynamo ma piłkę, a Barça ją odzyska. Takich okazji nie będzie wiele (przynajmniej do momentu strzelenia gola przez Blaugranę), ale za każdym razem, gdy do tego dojdzie, Barça musi to wykorzystać. Bayern wyrządził w ten sposób dużą szkodę zespołowi z Kijowa.

Szaparenko i Cyhankow

Dwaj najgroźniejsi zawodnicy ukraińskiego zespołu. Szaparenko to ofensywny pomocnik o największej zdolności do współpracy. W zauważalny sposób koncentruje się też na bramce rywala, ponieważ ze średnią 1,5 strzału na mecz jest zawodnikiem, który oddaje najwięcej uderzeń w zespole Dynama. Na prawym skrzydle w ustawieniu 4-4-2 lub 4-1-4-1 mecze najczęściej zaczyna Cyhankow. 23-latek potrafi stwarzać zagrożenie i dysponuje bardzo niebezpiecznym strzałem. W ostatniej edycji Ligi Mistrzów pokazał już swoją zdolność do wpływania na mecze, zdobywając dwa gole podczas 426 minut gry.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Use the force, Ron

Ryzykowne podania? Roberto nie lubi tego.