Umtiti może odejść za darmo, jeśli nie wystąpi w przynajmniej 10% meczów

Łukasz Lewtak

13 października 2021, 10:30

Mundo Deportivo

21 komentarzy

Fot. Getty Images

Mundo Deportivo informuje, że Samuel Umtiti może odejść z Barcelony za darmo, powołując się na przepisy FIFA, jeśli nie rozegra przynajmniej 10% meczów.

FC Barcelona szuka wyjścia dla Samuela Umtitiego, aby pozbyć się Francuza i zdjąć z siebie obowiązek opłacania jego wysokiej pensji w obecnej trudnej sytuacji finansowej. Problem tkwi w długości umowy zawodnika, która wygasa w czerwcu 2023 roku. Do tego dochodzi fakt, że piłkarz, który przeszedł do Barçy latem 2016 roku z Olympique'u Lyon, był przez długi czas kontuzjowany.

Umtiti nie rozegrał jeszcze ani jednej minuty w oficjalnym meczu Barçy w tym sezonie (został powołany na siedem spotkań ligowych i dwa Ligi Mistrzów). Jeśli nadal tak będzie, Francuz może powołać się na szczególne przepisy FIFA i odejść z Barcelony już latem 2022 roku i to nawet za darmo, pod warunkiem, że nie wystąpi w przynajmniej 10% całkowitej liczby meczów Barçy w sezonie. W ten sposób Umtiti stałby się wolnym piłkarzem, choć nie jest wykluczone, że musiałby ostatecznie wypłacić jakąś rekompensatę Barcelonie - FIFA musiałaby ją ustalić, bazując na indywidualnych okolicznościach, takich jak np. czas kontraktu zawodnika z klubem.

Jest to określone w przepisach FIFA dotyczących statusu i transferu zawodników, konkretnie w artykule 18.3, który brzmi następująco: "profesjonalny zawodnik, który w trakcie sezonu bierze udział w mniej niż 10% oficjalnych meczów rozgrywanych przez jego klub, może przedwcześnie rozwiązać swój kontrakt z powodów sportowych. Przy rozpatrywaniu takich przypadków należy odpowiednio rozważyć okoliczności, w jakich znalazł się zawodnik. Istnienie uzasadnionego powodu sportowego ustala się indywidualnie dla każdego przypadku. W takim przypadku nie nakłada się sankcji sportowych, chociaż można żądać odszkodowania. Profesjonalny zawodnik może rozwiązać swój kontrakt na tej podstawie w ciągu 15 dni od ostatniego oficjalnego meczu w sezonie z klubem, w którym jest zarejestrowany".

Umtiti może powołać się na ten przepis, jeśli jego sytuacja w dalszej części obecnego sezonu się nie zmieni. Należy zaznaczyć, że chęć skorzystania z artykułu 18.3 może zgłosić tylko piłkarz, nigdy klub.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Co to za bzdura. Przecież chcieli go oddać za darmo. To kontrakt był za duży. Lol.

Darmo to uczciwa cena xD

Dać mu szanse pokazania się i dopiero zadecydować. Z obroną nie ciekawie u nas więc czemu nie dać się wykazać Umtitiemu. Wtedy może i jakiś klub by się nim zainteresował.

Przecież jemu dobrze się siedzi za taką kasę dlaczego ma uciekać

Co z tego, że MOŻE, skoro on NIE CHCE. Od 2 lat ma otwarte drzwi i tylko szturchają go łokciami żeby się pospieszył. To że jest taki przepis FIFA nie zmienia zupełnie nic.

Czyli rozumiem, że w takiej sytuacji, nie trzeba będzie mu wypłacać pensji za kolejne lata, a on sam nam jeszcze doplaci? :)

Facet musi myśleć co dalej. Nikt go potem nie zatrudni jeśli przez 3 lata nie będzie grał

Juz to widzę jak Umtiti palci np.10 baniek barcelonie zeby ta nie musiala mu płacić 24 przez 2 lata za nic nie robienie, siedzenie i oglądanie meczów lm i la liga na żywo, na stadionachXD

Też myślę, że to nam nie grozi. Do tej pory przeszkodą było to, że żaden klub nie chciał mu tyle płacić ile płaci Barca. Nie będzie zatem rezygnował z kontraktu

za darmo ? z naszymi osatnimi biznesami to co za różnica czy go oddamy za free czy za 2 banki w raytach na 10 lat ? Ten to ma kurde zgryz. Niby płacze (dosłownie przd prezesem) że chce grać bo marnuje kariere jednak z drugiej strony taaaaka kasa. No dylemat ma chłopak.

Haha, w końcu nie będzie więziony przez niedobrą Barce :D i będzie mógł rozwinąć swój potencjał.

Zdziwiłby mnie gdyby to zrobił

Umtiti powinien grać I łapać rytm meczowy.

a to niech SPIER.. idzie sobie

Szanse oceniam na 50% - Klub chce, Umtiti nie

ale po co? Nagle zrezygnuje z dobrego kontraktu?