Kluczowe aspekty taktyczne przed meczem z Atlético

Mateusz Doniec

2 października 2021, 16:30

La Vanguardia

5 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Były piłkarz i aktualnie ekspert m.in. La Vanguardii Alex Delmas przeanalizował kluczowe aspekty taktyczne dzisiejszego meczu FC Barcelony z Atlético Madryt.
  • Choć to gospodarze są uznawani za faworytów tego spotkania, jest kilka elementów, w których Barcelona może zagrozić
  • Podopieczni Ronalda Koemana muszą uważać jednak szczególnie na Marcosa Llorente i współpracę Griezmanna, Correi i Suáreza

Po kolejnej kompromitacji w Lidze Mistrzów i kolejnym niespokojnym tygodniu Barcelona zmierzy się z Atlético Madryt na Wanda Metropolitano. Choć wiadomo, że nie jest to spotkanie decydujące o losach mistrzostwa, to z pewnością będzie kluczowe dla najbliższej przyszłości. Albo nastąpi powiew świeżego powietrza, albo kryzys Barcelony pogłębi się jeszcze bardziej. Oto najważniejsze aspekty taktyczne tego meczu wg eksperta La Vanguardii Alexa Delmasa:

Plan obronny Ronalda Koemana

Choć holenderski szkoleniowiec znajduje się w bardzo delikatnej sytuacji, to on decyduje cały czas o kwestiach taktycznych. Tak właśnie będzie w meczu z Atlético. Można się spodziewać, że Koeman znów zastosuje ustawienie 3-5-2, na które decydował się w każdym najważniejszym meczu Barcelony do tej pory. W żadnym z tych spotkań ten system nie zadziałał jednak tak, jak wszyscy by sobie tego życzyli. Dlatego tym bardziej interesujące jest to, czy Holender rzeczywiście pozostanie wierny swojej ulubionej formacji. Inną opcją jest klasyczne ustawienie 4-3-3, lub 4-2-3-1 z Gavim w roli fałszywego skrzydłowego.

Dezorientacja obrony Atlético

Solidność w defensywie jest znakiem rozpoznawalnym zespołu Los Colchoneros. Podopieczni Cholo Simeone nieustannie pracują w obronie, więc praktycznie niemożliwym jest znalezienie przestrzeni i przechytrzenie defensorów. Barça musi zatem poszukiwać szans przedarcia się, co chwilę zmieniając stronę prowadzenia gry. To jedyna możliwość wyprowadzenia z równowagi obrońców gospodarzy.

Wykorzystać błędy

Choć notowania defensywne Atlético nie są w tym sezonie tak dobre, jak w poprzednich kampaniach, to podopieczni Simeone wciąż są pod tym względem w czołówce. Szczególnie w meczach domowych, tracąc tylko dwie bramki w jednym meczu. Jednak mimo solidności i świetnej współpracy, zdarzają się momenty, gdy obrońcy się gubią.

Ma to miejsce najczęściej, gdy zespoły atakują z głębi i docierają do ostatniej tercji boiska. Obrońcy Atlético cofają się wtedy bardzo blisko Jana Oblaka, pozostawiając przestrzeń w okolicach 16. metra, której pomocnicy nie nadążają zaasekurować. Dla drużyny atakującej tworzy się w ten sposób okazja strzelecka z idealnej pozycji. Z tego właśnie musi skorzystać FC Barcelona, strzelając na bramkę za każdym razem, gdy dojdzie do takiej sytuacji.

Uwaga na Marcosa Llorente!

Atlético praktycznie w każdym meczu przeprowadza wytrenowaną akcję z udziałem Marcosa Llorente, która w zeszłym sezonie przyniosła drużynie Los Colchoneros mnóstwo goli. Były pomocnik Realu Madryt z dużą prędkością wbiega między bocznego a środkowego obrońcę. Drużyna ma już tak dobrze przyswojony ten manewr, że Llorente zaczyna biec od razu, gdy jego zespół odsyka piłkę. Podopieczni Cholo Simeone zapewne nieraz powtórzą ten schemat w meczu z Barceloną, penetrując środkową strefę boiska, za którą odpowiedzialny jest przede wszystkim Sergio Busquets, czy boczne strefy Alby i Desta. Bardzo ważne jest, aby zarówno półprawy środkowy pomocnik (Frenkie de Jong) oraz półprawy środkowy obrońca (Piqué lub Araujo) byli gotowi zapobiec sytuacji bramkowej przy takiej akcji.

Ángel Correa i dwóch ex-barcelonistów

Zawodnicy Blaugrany będą musieli uważać na wiele potencjalnych zagrożeń. Zawodnikiem, który zawsze sprawiał problemy Barcelonie jest Ángel Correa, który szczególnie dobrze czuje się grając przeciwko drużynom grającym otwartą piłkę, tak jak właśnie Duma Katalonii. Argentyńczyk jest bardzo dynamicznym piłkarzem, który potrafi znaleźć przestrzeń i dobrze ją wykorzystać. Z trzema bramkami na koncie Correa jest razem z Luisem Suárezem najlepszym strzelcem Atlético.

Z drugiej strony będzie to wyjątkowe spotkanie zarówno dla Antoine’a Griezmanna, jak i dla Luisa Suáreza. Obaj bardzo dobrze się znają, choć prezentują zdecydowanie odmienny styl gry. Podczas gdy Griezmann cały czas szuka z pomocą Diego Simeone miejsca w systemie, którym Los Colchoneros grają od zeszłego sezonu, to Suárez już dawno się zaadaptował. Zobaczymy, czy argentyński szkoleniowiec ustawi obu napastników od początku, czy wpuści jednego z nich dopiero w drugiej połowie. Pierwsza opcja zakłada albo poświęcenie Correi, albo przydzielenie jednemu z pomocników bardziej ofensywnej roli i ustawienie Griezmanna za plecami Correi i Suáreza.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.
konto usunięte

Słaba rozkmina, jak słaby był mecz naszych...

"drużynom grającym otwartą piłkę, tak jak właśnie Duma Katalonii" szczególnie mecz z Bayernem to uwidocznił

Fajnie byłoby, gdyby siadło połączenie komórkowe na Wandzie dzisiaj...albo niech Schroeder wyłączy telefon:-)

Plan obronny Ronalda Koemana:
Tutaj powinniśmy wyjść w ustawieni 4-4-2 lub 4-3-3. Broniąc tymi formacjami możemy sobie łatwo pozwolić na odbudowanie ustawienia 4-5-1 gdzie przy ewentualnym 4-4-2 jedynie byłby problem z pracą Depay'a na skrzydle, ale to nie będzie miało wpływu wielkiego. Moim zdaniem najlepiej będzie wyjść w 4-4-2, gdyż umożliwia nam to wyjścia spod pressingów rywala tworząc różne formacja (4-4-2 w rombie, 4-4-2 z dwoma 10, czy też dość wąskie 4-3-3, gdzie De Jong, Gavi, albo np. Coutinho może robić za 10 w celu stworzenia naszego kochanego romba w środku, który pozwala szybką wymianą piłek w środku w celu minięcia pressingu rywala (jeżeli Atletico takowy nałoży)). Przy ustawieniu Atletico (od początku sezonu grając często trójką obrońców), można tym samy stworzyć sobie proste schematy w celu wyprowadzenia piłki wyżej. Napastnicy Atletico pewnie by wchodzili wyżej między stoperów, a bocznych obrońców, a jeden z pomocników doskakiwał wyżej, do Busiego, który byłby na pivocie, ale wówczas wtedy dwoma podaniami można wyprowadzić piłkę wyżej, gdyż Atleti straci w szybkiej wymianie dwóch piłkarzy (napastnicy) i można wówczas szukać innych możliwości, jak np. podejście i wyczekanie na pressing i dogranie w wolną strefę.

Dezorientacja obrony Atlético
Atletico to drużyna grająca defensywnie, nie można się oszukiwać tutaj, czasami pewnie wyjdą z pressingiem, ale jak wyjdziemy odpowiednim ustawieniem (4-3-3 lub 4-4-2 w rombie), to ich pressing będzie nie groźny. Ale przechodząc do defensywy Atletico... kluczem będzie napewno ta dezorientacja obrony, ale jaki sposób nie jest lepszy, jak szybkie granie piłką i rozciąganie gry? Kluczem tutaj będą wejścia pomocników do klepek w momencie przerzutu, jak takowy wejdzie w strefę środkowego bocznego obrońcy do klepki, to stworzy przewagę po przerzucie i kluczem będzie tutaj szybka wymiana piłki, bez holowania jej, częsta gra na ścianę.

Wykorzystać błędy
I tutaj jest kluczowa gra na ścianę. Luuk będzie musiał przez to znaleźć się w pierwszym, by odgrywać na strzał partnerom. Nie będzie można w tym meczu w takich sytuacjach wchodzić w pojedynki, tylko szukać klepek i strzału.

Uwaga na Marcosa Llorente!
Można go zatrzymać, wstawiając w tę strefę właśnie 3 stopera, ale to będzie błąd i według mnie, najlepszym sposobem będzie w miarę niska gra linii pomocy, tak, aby Busi (pivot) mógł skupić się na asekurowaniu wówczas strefy stopera wychodzącego do Llorente. Wymaga to wówczas niesamowitej pracy pomocników, bo potem jeden z pomocników (zależnie od flanki) powinien wchodzić w strefę Busiego i go asekurować, tak aby dziury nie powstawały jakoś blisko 16-20 metra i doprowadzały do strzału.

Ángel Correa i dwóch ex-barcelonistów
Kluczem będzie posiadanie Araujo tutaj. Araujo jest piekielnie szybki i to będzie potrzebne w celu powstrzymania niektórych kontr, ale jak to się nie uda, to mam andzieję, że jak Correa będzie wychodził z akcją, to ostro będzie traktowany. Trzeba pokazać gospodarzom, że nie będą mieli łatwo i ukracać ich ewentualne kontry.