Kto może zastąpić Ronalda Koemana na stanowisku trenera Barcelony?

Dariusz Maruszczak

22 września 2021, 17:30

Sport, Marca, AS, MD, Eurosport

76 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Po dzisiejszej „konferencji prasowej” Ronalda Koemana jego przyszłość wciąż wisi na włosku
  • Media od kilku dni wymieniają głównych kandydatów do zastąpienia Holendra
  • Blaugranie nie będzie jednak łatwo znaleźć ewentualnego następcę trenera

Jako pierwszy listę kandydatów do roli szkoleniowca Barcelony przedstawił dziennikarz Gerard Romero, tuż po konfrontacji z Granadą. Znaleźli się na niej Andréa Pirlo, Xavi, Antonio Conte, Phillip Cocu czy Joachim Löw. Z kolei Sport podkreślał też nazwiska Roberto Martíneza, Erika ten Haga i Jordiego Cruyffa. Wiele mediów informowało w ostatnich dniach, że Barça jest już w trakcie szukania potencjalnego następcy Koemana, a niektóre uznały, że odejście Holendra jest przesądzone. Były też jednak bardziej umiarkowane głosy, że Joan Laporta czeka na to, co wydarzy się w kolejnym spotkaniu Blaugrany z Cádizem. Pewne jest jednak, że posada Koemana chwieje się na włosku i obecnie nie można niczego wykluczyć.

Wiceprezydent ds. finansowych Eduard Romeu potwierdzał już zresztą, że ewentualne odszkodowanie dla Holendra (szacowane przez media na około 13 milionów euro) nie stanowiłoby problemu, choć dodawał wówczas, że nie było jeszcze tematu zwolnienia szkoleniowca. Mimo to karuzela nazwisk ruszyła.

Katalończyk z reprezentacji Belgii

Media bardzo dużo piszą na temat Roberto Martíneza. Sport uważa go wręcz za faworyta do zastąpienia Koemana. Wynika to z poparcia Laporty (Mundo Deportivo dodaje, że również Jordiego Cruyffa), który miał kontaktować się z selekcjonerem reprezentacji Belgii już latem, gdy przyszłość obecnego trenera Barcelony była niepewna. Martínez nie chciał jednak podejmować decyzji w przeddzień mistrzostw Europy. Kontrakt 48-latka z belgijską federacją obowiązuje do 30 czerwca 2022 roku, ale jego klauzula odejścia nie jest wysoka, a zdaniem mediów opiewa na 1,8 miliona euro. Według Sportu opłacenie tej kwoty nie byłoby problemem dla Blaugrany, choć musiałaby ona zmierzyć się nie tylko z odszkodowaniem dla Koemana, ale i wcześniejszymi roszczeniami Quique Setiena.

Marca jest pewna, że Martínez nie dołączyłby do Barcelony przed finałowym turniejem Ligi Narodów, który zostanie rozegrany od 6 do 10 października. Można mieć zresztą wątpliwości, czy chciałby on porzucić projekt w Belgii i zrezygnować z udziału w mistrzostwach świata, które odbędą się w przyszłym roku. Barça mogłaby skusić szkoleniowca, że byłaby to dla niego ostatnia szansa na przybycie do klubu w perspektywie średnioterminowej, ponieważ zdaniem Sportu Katalończycy chcą zatrudnić następnego trenera na dłuższy okres. Sam Martínez w rozmowie z Eurosportem nie chciał jednak odpowiadać na pytanie o Barcelonę, uznając temat za plotkę.

Powrót legendy

Sport podaje, że drugim głównym kandydatem jest Xavi, który cieszy się poparciem zarządu. Przekonany co do byłego pomocnika nie jest za to Laporta. Prezydent już wcześniej uważał, że naturalną drogą dla Xaviego byłoby najpierw poprowadzenie Barcelony B. Ponadto zdaniem dziennika Laporcie mogą ciążyć ścisłe relacje legendarnego zawodnika z Víctorem Fontem. Zatrudnienie Xaviego byłoby znakomitym posunięciem dla klubu pod względem wizerunkowym, ale nie ma pewności, czy sam zainteresowany chciałby odejść z Al-Sadd w połowie sezonu, a także, czy rzeczywiście mógłby rozwiązać umowę z obecnym pracodawcą (w tej sprawie pojawiają się sprzeczne doniesienia). W przypadku braku porozumienia z Xavim lub Martínezem, Barça spróbuje zatrudnić kogoś innego.

Pozostali kandydaci

Sport pisał też o Jordim Cruyffie, ale Holender nie chce przejmować drużyny po Koemanie. Sukcesy Erika ten Haga w Ajaksie i atrakcyjny styl gry jego drużyny również z tego Holendra robią kandydata do roli trenera Barcelony. Holender wypowiadał się jednak w podobnym tonie do Martíneza, a jego umowa z obecnym zespołem obowiązuje do 2023 roku. Łatwiej byłoby zatrudnić Antonio Conte, który nie ma kontraktu z żadnym klubem. Włoch ma na koncie liczne sukcesy, jest doświadczonym i charyzmatycznym szkoleniowcem, który mógłby tchnąć w drużynę nowego ducha, ale nie pasuje zbytnio do filozofii Dumy Katalonii. Jeszcze bardziej egzotyczne wydają się kandydatury Andréi Pirlo (Romero uważa go wręcz za faworyta Laporty) oraz Cocu, którzy również są obecnie bezrobotni. Włoch nie sprawdził się w Juventusie, a Holender po dobrej pracy w PSV był krytykowany za okres spędzony w Fenerbahçe i Derby. Ciekawą kandydaturą byłby Joachim Löw, który jest jednak znany głównie z pracy w reprezentacji Niemiec, gdzie nie miał ostatnio najlepszych notowań.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Moim skromnym zdaniem żaden nowy trener nie zbawi tej drużyny od zaraz. Tu potrzeba czasu,chociaż jeżeli mamy brnąć w marazm z Koumanem i co NAJWAŻNIEJSZE gubić seryjnie punkty no to przed Laportą poważna decyzja.... Tak czy inaczej o LM zapomnijmy (osobiście myślę że nie wyjdziemy z grupy ale może.....) La liga to w tym momencie priorytet żeby na koniec być w TOP 4. KTOŚ powie: pojebało Cię typie - na tą chwilę jak każdy widzę dramat.... ale jestem optymistą i wierzę że może być lepiej. Pozdrawiam Serdecznie wszystkich pozytywnie nastawionych kibiców FCB! Niech Żyje Barca!!!!!!!!!!

@PIOTR76BARCA Odrobinę obiektywizmu. Nie widzę powodu z jakiego mielibyśmy nie wyjść z grupy CL.

@kaczorra86 Jeśli będziemy grać jak z Granadą to jak chcesz wygrać mecze z Benficą?
« Powrót do wszystkich komentarzy