Belgia pokonuje Danię i jest już w 1/8 finału EURO 2020

17 czerwca 2021, 20:14

6 komentarzy

W rozegranym na stadionie Parken w Kopenhadze spotkaniu drugiej kolejki grupy B piłkarskich mistrzostw Europy Dania z Martinem Braithwaite'em przegrała z Belgią 1:2.

Napastnik FC Barcelony rozpoczął dzisiejszy mecz w wyjściowej jedenastce i tworzył ofensywny tercet z Damsgaardem i Poulsenem. Ten ostatni otworzył wynik spotkania już w drugiej minucie - Höjbjerg wykorzystał poważny błąd belgijskiego środkowego obrońcy Denayera przy wyprowadzeniu piłki, szybko oddał futbolówkę Poulsenowi, a ten umieścił ją w bramce Thibaut Courtois.

W 10. minucie na stadionie Parken miała miejsce wzruszająca chwila - arbiter Bjorn Kuipers zatrzymał mecz, aby wszyscy zawodnicy, trenerzy oraz 25 tysięcy kibiców zgromadzonych na trybunach mogli zgotować owację na stojąco Christianowi Eriksenowi. Na widowni pojawił się wielki transparent z napisem "Cała Dania jest z Tobą, Christian".

Cała pierwsza połowa stała pod znakiem dominacji Danii, która ewidentnie bardzo chciała odnieść zwycięstwo i zadedykować je Christianowi Eriksenowi. Grający u siebie podopieczni trenera Kaspera Hjulmanda byli lepsi niemal w każdym aspekcie gry, a Belgowie byli ewidentnie zaskoczeni impetem swoich przeciwników. Pod koniec pierwszej połowy zawodnicy Roberto Martíneza zaczęli nieco dłużej utrzymywać się przy piłce, jednak brakowało im pomysłu na zaskoczenie Duńczyków na ostatnich kilkunastu metrach.

Druga część gry wyglądała już zdecydowanie inaczej. W 55. minucie Belgowie doprowadzili do remisu po perfekcyjnym kontrataku. Romelu Lukaku uciekł Vestergaardowi i Kjaerowi, w polu karnym wycofał do wprowadzonego w przerwie De Bruyne, a ten jeszcze przekazał piłkę Thorganowi Hazardowi, który umieścił ją w siatce z bliskiej odległości. Kwadrans później było już 2:1 dla Belgii - szybka kombinacja pomiędzy Thorganem Hazardem i Edenem Hazardem, który błyskawicznie odegrał do Kevina De Bruyne, a ten strzelił gola po uderzeniu z 16. metra lewą nogą przy krótkim słupku.

Jak się potem okazało, był to decydujący gol w tym meczu, choć jeszcze w 75. i 87. minucie bliski szczęścia był Martín Braithwaite. Najpierw jego groźny strzał obronił Courtois, a później po dośrodkowaniu Larsena napastnik Barçy trafił głową w spojenie słupka z poprzeczką. Braithwaite, który grał dziś od początku do końca, był aktywny przez znaczą część spotkania i jego występ należy zaliczyć do w miarę udanych, mimo kilku niedokładności.

Belgia dzięki dzisiejszemu zwycięstwu 2:1 oraz wcześniejszej wygranej z Rosją 3:0 zapewniła już sobie awans do 1/8 finału Mistrzostw Europy 2020. Dania poniosła drugą porażkę (w pierwszej kolejce w dramatycznych okolicznościach związanych ze stanem zdrowia Christiana Eriksena przegrała z Finlandią 0:1) i jej sytuacja w turnieju jest bardzo trudna.

Dania - Belgia 1:2

Gole: Poulsen 2' - T. Hazard 55', De Bruyne 70'.

Dania: Schmeichel, Christensen, Kjaer, Vestergaard (Skov Olsen 84'), Maehle, Wass (Stryger Larsen 61'), Höjbjerg, Delaney (Jensen 72'), Poulsen (Norgaard 61'), Damsgaard (Cornelius 72'), Braithwaite.

Belgia: Courtois, Alderweireld, Denayer, Vertonghen, Meunier, Tielemans. Dendoncker (Witsel 59'), Thorghan Hazard (Vermaelen 94'), Mertens (De Bruyne 46'), Lukaku, Carrasco (Eden Hazard 59').

To nikt nie protestował, że Dania ma niewymiarową bramkę, tzn. krótki słupek ;)

Dobry mecz Brejwharta, miejmy nadzieję, że ktoś go od nas kupi za ~20mln.