Kto po Luisie? Analiza potencjalnych następców Suáreza

ViscaBarca123

22 stycznia 2019, 16:30

111 komentarzy

Za niecały miesiąc Luis Suárez będzie obchodził 32. urodziny. Jego następcę będzie trzeba sprowadzić już niebawem. Kandydatów można wymieniać wielu, jednak jeśli spojrzymy na ich dokładną charakterystykę, możemy dojść do wniosku, że zastąpienie Urugwajczyka nie będzie takie proste.

Przede wszystkim umiejętności rozgrywania Luisito są na niesamowicie wysokim poziomie. Imponuje jego liczba asyst, ale nie tylko. Liczba kluczowych zagrań, prostopadłych podań, długich piłek i ciągły udział w grze zespołu. Wszystko to sprawia, że Luis wydaje się idealnym środkowym napastnikiem dla Barcelony. Tylko nieliczni zbliżają się lub dorównują mu chociaż w kilku statystykach. Dlatego pod tym względem trudno znaleźć dobrego następcę Suáreza.

Jest wielu napastników, strzelających mnóstwo bramek, ale mam nadzieję, że poniżej przedstawione statystyki pokażą, że gole nie zawsze są gwarantem odniesienia sukcesu w Barcelonie. Można jednak znaleźć kilku zawodników, których należy brać pod uwagę.

Postanowiłem porównać statystyki Urugwajczyka od 2015 roku do ostatniego meczu, jaki rozegrał w 2018. Pod uwagę wziąłem wielu młodych graczy, którzy byli i są wymieniani jako jego potencjalni następcy. Dodałem także kilku innych piłkarzy, niekoniecznie łączonych z Barceloną, by bliżej nakreślić charakterystykę kandydatów do transferu. Porównane zostały statystyki klasowych napastników, jak np. Icardi, Lukaku czy Harry Kane.

Na pierwszy ogień porównanie osiągnięć Suáreza od 2015 do końca 2018 roku ze średnimi statystykami zawodników, którzy zaraz będą do niego porównywani.

graf. @paleszhurts_

Jak już wspomniałem, umiejętności rozgrywania Luisa są wybitne. Ogromna liczba asyst: w tym sezonie 6, a w całej karierze w Barcelonie 88 w 219 spotkaniach, co daje nam asystę średnio co 214 minut. Świetne wyniki jak na środkowego napastnika. Do tego bardzo duża liczba długich piłek, prostopadłych zagrań, a także podań otrzymywanych od kolegów z zespołu. Imponujące.

Zaczniemy od analizy młodych zawodników, którzy mogą stać się potencjalnymi następcami El Pistolero.

1. Abel Ruiz, Barça B, sezon 2018/19

graf. @paleszhurts_

Niestety Abel nie zachwyca w Barcelonie B. Często po prostu jest niewidoczny, nie bierze dużego udziału w rozegraniu i wiele razy przechodził obok meczu. Rzuca się w oczy, że w rezerwach prawie nie notuje asyst, nie oddaje wielu strzałów i nie ma zbyt wielu kontaktów z piłką w polu karnym. Na początku sezonu wyglądało to bardzo słabo. Jest dobry w dryblingu, wygrywaniu pojedynków zarówno w ofensywie, jak i defensywie, rzadko traci piłki. Często schodzi do skrzydła i tam drybluje. Myślę, że z czasem zacznie prezentować odpowiedni poziom w drużynie Garcíi Pimienty, ale w tej chwili nie pokazuje odpowiedniego potencjału. A przynajmniej tak mają się sprawy w klubie. Dlatego warto pokazać jego statystyki w reprezentacji, gdzie jest zupełnie innym zawodnikiem.

graf. @paleszhurts_

Abel w młodzieżowej kadrze to bestia. Strzela gola za golem, angażuje się w kreację, przez cały czas pokazuje się do gry. Niesamowite, że w reprezentacji zachodzi tak duża zmiana. Wykres z prawej strony jest niemal kopią statystyk Suáreza. Biorąc pod uwagę młody wiek Hiszpana, musimy podkreślić, że jego statystyki są naprawdę imponujące oraz obiecujące. Można mieć nadzieję, że za kilka lat mógłby wejść na bardzo wysoki poziom. Jednak by tak się stało, musi zacząć podobnie grać w Barcelonie. Nie wiadomo, w czym tkwi problem. Niektórzy twierdzą, że w klubie nie ma wystarczającej pewności siebie. Miejmy nadzieję, że niedługo jej nabierze, bo niewątpliwie ma potencjał i umiejętności na zastąpienie Suáreza.

*Na drugim wykresie statystyki Suáreza są nieco zmienione, bo został on stworzony trochę wcześniej, jednak zmiany są nienaczne.

2. André Silva, Sevilla, sezon 2018/19

graf. @paleszhurts_

Wygląda nieźle. Rzuca się w oczy to, że chłopak dość często jest łapany na spalonym i nie notuje zbyt wielu asyst. Rzadko zagrywa długie piłki. Z pewnością te dwie statystyki są do poprawy. Często jednak notuje podanie przed asystą innego zawodnika. Po prawej stronie widać trochę podobieństw do Suáreza, jednak Silva nieco odstaje od Urugwajczyka pod względem wygranych pojedynków w defensywie i liczby kontaktów z piłką w polu karnym. Moim zdaniem, aby brać go pod uwagę jako następcę Luisa, Portugalczyk musiałby zakończyć ten sezon z dobrymi statystykami (w tej chwili ma na koncie 8 bramek w La Lidze) i najlepiej powtórzyć to w kolejnym roku rozgrywkowym. Dodatkowo niektóre aspekty jego gry są do poprawy – szczególnie niewielka liczba asyst i długich zagrań. W tej chwili jego profil nie pasuje mi zbytnio do roli napastnika w Barcelonie.

3. Memphis Depay, Lyon, sezon 2018/19

graf. @paleszhurts_

Statystyki prezentują się przyzwoicie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że Holender w wielu meczach zagrał jako skrzydłowy, cofnięty napastnik lub nawet ofensywny pomocnik i dlatego liczba asyst, długich podań czy prostopadłych zagrań jest wysoka. W tym sezonie na środku ataku zagrał w 13 meczach i strzelił 3 gole oraz zanotował 5 asyst. Mało imponujące statystyki. Udział w grze ma jednak bardzo duży – uzbierał sporo długich podań, prostopadłych piłek, asyst i otrzymywanych podań od kolegów z drużyny. Niestety bardzo często łapany jest na spalonym i w polu karnym nie ma zbyt wielu kontaktów. Z tego, co czytałem, jest nieregularny. Podobno potrafi zagrać trzy dobre mecze, a potem trzy słabe. Mówi się też, że często nie angażuje się zbytnio w spotkanie. Aby to potwierdzić, trzeba regularnie oglądać Lyon. Ja tego nie robię, jednak takich opinii o Holendrze słyszałem już kilka.

4. Kasper Dolberg, Ajax, sezon 2018/19

graf. @paleszhurts_

Duńczyk wydawał mi się ciekawą opcją, jednak jego udział w rozegraniu nie jest zbyt duży. Prawie nie notuje asyst i prostopadłych zagrań, a liczba jego długich piłek także nie jest wysoka. Do tego często znajduje się na spalonym. W innych statystykach prezentuje się naprawdę nieźle, jednak sądziłem, że będzie lepiej. Mało drybluje (średnio 0,6 dryblingu na mecz), w polu karnym nie ma wielu kontaktów z piłką. Dwa lata temu wyglądał naprawdę świetnie i był jedną z sensacji, potem zgasł (słaba forma, problemy z urazami). Teraz znowu gra nieźle. Dobrze byłoby, gdyby formę utrzymał przez co najmniej dwa sezony. Zobaczymy, jak będzie się prezentował w dalszej części kampanii. Duńczyk lubi cofać się do rozegrania i grać między liniami. Potrafi także uderzyć z dystansu. Dwa sezony temu liczba jego asyst (8) była już dość wysoka, a dryblingów (1,5 na mecz) i kluczowych podań (0,9) także na dobrym poziomie. Warto mieć go na oku.

5. Gabriel Jesús, Manchester City, sezon 2018/19

graf. @paleszhurts_

Nie spodziewałem się, że statystyki piłkarza City są aż tak dobre. Zaangażowanie w rozegraniu na niezłym poziomie – asysty, sporo podań od kolegów z drużyny, wysoka liczba asyst drugiego stopnia, a także sporo kontaktów z piłką w polu karnym. Wreszcie ktoś, kto nie jest zbyt często łapany na spalonym. Mimo wszystko w tym sezonie nie jest rewelacyjny i jego dobre mecze można policzyć na palcach jednej ręki. 7 goli i 2 asysty w 23 spotkaniach. Mógłby być ciekawą opcją, jednak raczej nie jest do wyjęcia z City. Trzeba było kupić go bezpośrednio z Palmeiras, teraz jest już raczej za późno.

Warto spojrzeć także na statystyki Brazylijczyka od 2015 roku do 27 grudnia 2018 roku.

graf. @paleszhurts_

Zaangażowanie w kreację wygląda jeszcze lepiej, a do tego można pochwalić go za pracę w defensywie.

6. Luka Jović, Eintracht Frankfurt, sezon 2018/19

graf. @paleszhurts_

Wygląda świetnie. Bardzo dobrze czuje się w polu karnym, dużo drybluje (i to z niezłą skutecznością), notuje sporo kontaktów z piłką w polu karnym, oddaje dużo strzałów na bramkę, nieźle pracuje w obronie. W Eintrachcie gra w ataku razem z Hallerem, o którym wspomnę na końcu. Jović często cofa się do rozegrania, zagrywa prostopadłe i długie piłki. Chwali się jego waleczność, a także to, że dobrze czuje się pod presją rywala i ma świetny pierwszy kontakt z piłką: ponad połowę bramek w tym sezonie zdobył po strzale oddanym po pierwszym kontakcie. Ceni się również jego dobrą grę głową, świetne obie nogi oraz technikę. Prawa strona wykresu wygląda rewelacyjnie, w niektórych momentach nawet lepiej niż w przypadku Luisa. Jego zaangażowanie w rozegranie jest na bardzo dobrym poziomie. W obecnym sezonie w 23 meczach strzelił 17 goli i zanotował 3 asysty (udział w bramce co 64 minuty). Od dłuższego czasu jestem fanem jego talentu i myślę, że mógłby do nas dobrze pasować. Zawodnik, którego trzeba obserwować.

7. Anthony Martial, Manchester United, sezon 2018/19

graf. @paleszhurts_

Martial, podobnie jak Depay, jest bardziej skrzydłowym, ale występował już wielokrotnie na pozycji "dziewiątki". Na lewym i prawym skrzydle rozegrał łącznie 117 spotkań, a jako środkowy napastnik wystąpił w 81 meczach. W tym sezonie na środku ataku rozegrał tylko dwa spotkania. Tradycyjnie Francuz dużo drybluje, wygrywa sporo pojedynków w ofensywie, ale otrzymuje także wiele podań od kolegów z drużyny. Liczba jego prostopadłych zagrań jest na niezłym poziomie, jednak w obecnym sezonie Martial ma na swoim koncie zero asyst, przy 9 bramkach. Pochwalić można go jeszcze za małą liczbę strat i wysoką celność podań, a także za sporo asyst drugiego stopnia. Może stanowić ciekawą opcję. Dodatkowo warto wspomnieć że niedługo kończy mu się kontrakt.

8. Lautaro Martínez, Inter, sezon 2018/19

graf. @paleszhurts_

W Argentynie grał bardzo dobrze, wielokrotnie zachwycał i szczerze przyznam, że już wtedy myślałem o nim jako o następcy Luisa. W pierwszym sezonie w Europie gra przyzwoicie. Notuje sporo kontaktów w polu karnym, lubi dryblować, dobrze radzi sobie w pojedynkach ofensywnych, ale jego zaangażowanie w rozegranie zespołu jest na dość niskim poziomie. Wprawdzie otrzymuje sporo podań od kolegów z drużyny, ale notuje mało asyst, niemal nie zagrywa prostopadłych piłek i nie posyła zbyt wielu długich podań. Dodatkowo często znajduje się na spalonym. W tej chwili nie jest idealnym kandydatem na następcę Luisa. W obecnym sezonie rozegrał tylko 494 minuty, podczas których strzelił trzy gole i zanotował jedną asystę. Do Barcelony nie przyjdzie w tej chwili ktoś, kto jest zmiennikiem, nie gra wiele i nie ma zbyt mocnej pozycji w klubie. Jeśli Lautaro miałby pewne miejsce w pierwszym składzie Interu i "wykręcałby" lepsze statystyki, wtedy mógłby być jakąkolwiek opcją dla Barçy.

9. Nicolas Pepe, Lille, sezon 2018/19

graf. @paleszhurts_

Iworyjczyk był wymieniany jako możliwy następca Luisa Suáreza w Barcelonie, jednak w roli środkowego napastnika zagrał tylko w kilku meczach w karierze (16), w których strzelił zaledwie cztery bramki. Zdecydowanie lepiej radzi sobie na skrzydle, co widać po liczbie udanych dryblingów czy wygranych pojedynków ofensywnych. Jego udział w rozegraniu to głównie bardzo wysoka liczba asyst drugiego stopnia. W polu karnym notuje raczej mało kontaktów z piłką, również bardzo często łapany jest na spalonym. Prawe skrzydło to dla niego najlepsza pozycja. Kompletnie nie pasuje na następcę Urugwajczyka.

10. Maxi Gómez, Celta Vigo, sezon 2018/19

graf. @paleszhurts_

Jeden z faworytów do zastąpienia Suáreza. Jego statystyki wyglądają świetnie. Prawa strona wykresu to niemal kopia statystyk Luisa. Zaangażowanie w rozegranie drużyny wygląda dobrze, biorąc pod uwagę młody wiek Urugwajczyka i styl gry Celty. Zagrywa sporo długich piłek, ma wysoką celność podań, notuje mało strat. W oczy rzuca się jedynie zerowa liczba asyst drugiego stopnia i niezbyt dużo kontaktów w polu karnym. W trwającym sezonie ligowym Maxi strzelił osiem goli i dołożył do tego cztery asysty. Klauzula młodego Urugwajczyka wynosi 50 milionów euro, co nie jest wygórowaną kwotą za młodego zawodnika, rozgrywającego drugi dobry sezon w La Lidze. Maxi Gómez ma świetną technikę, znakomicie kontroluje piłkę, dobrze gra głową, potrafi strzelać bramki obiema nogami. Jest jednak bardziej statyczny w polu karnym od Luisa i oczywiście mniej angażuje się w kreację. W wielu momentach przypomina Suáreza, ale będzie musiał popracować nad kilkoma aspektami. Z pewnością jeden z bardziej obiecujących kandydatów do zastąpienia swojego rodaka w Barcelonie.

Można również porównać statystyki Luisa od 2015 do 2019 do liczb Maxiego od 2015 roku do 2018.

graf. @paleszhurts_

Liczba asyst drugiego stopnia jest większa, a cały wykres wygląda naprawdę przyzwoicie. Potencjał na zastąpienie Luisa jest ewidentny.

11. Timo Werner, RB Lipsk, sezon 2018/19

graf. @paleszhurts_

Werner z pewnością będzie brany pod uwagę jako możliwy następca Luisa Suáreza i już kilkukrotnie łączono go z Barceloną. To zawodnik, który często schodzi do skrzydła i nie będzie miał problemów z grą na tej pozycji. Jest graczem notującym sporo kontaktów z piłką: dużo drybluje, często oddaje strzały na bramkę, rzadko łapany jest na spalonym. Jego główną siłą jest jednak gra z kontrataku. W Bundeslidze w trwającym sezonie radzi sobie dobrze – strzelił 11 goli i zanotował 2 asysty w 17 spotkaniach, co daje udział w bramce średnio co 107 minut. Wygląda to nieźle, jednak w tym sezonie Werner nie ma na koncie zbyt wielu asyst (ta statystyka wyglądała lepiej w poprzedniej kampanii). Dodatkowo nie ma prawie żadnych asyst drugiego stopnia. Nie przekonują również słabe w jego wykonaniu mistrzostwa świata, a w wielu spotkaniach kadry również nie zachwycał. Odnośnie ceny mówi się teraz o około 40-50 mln, ponieważ kontrakt Wernera kończy się w 2020 roku. Mimo wszystko trudno uwierzyć w taką kwotę i myślę, że Lipsk będzie chciał za niego o wiele więcej. W tej chwili kandydatura Wernera średnio mnie przekonuje.

12. Krzysztof Piątek, Genoa, sezon 2018/19

graf. @paleszhurts_

Piątek to zawodnik ze świetnym wykończeniem, który potrafi znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie, jednak raczej nie jest dobrym kandydatem, by w najbliższej przyszłości zastąpić Suáreza. To typowy lis pola karnego, który często gra na linii spalonego, potrafi dryblować i notuje sporo kontaktów z piłką w polu karnym, jednak jego udział w kreacji zespołu jest niemal zerowy. Brak choćby jednej asysty w tym sezonie, bardzo mała liczba asyst drugiego stopnia, prostopadłych zagrań czy długich piłek. Także statystyka podań otrzymanych od kolegów z drużyny wygląda bardzo słabo. Większość analizowanych napastników nie dorównuje Suárezowi pod względem udziału w rozegraniu, ale i tak miała dużo większą liczbę otrzymanych piłek niż Piątek. Pod tym względem Polak prezentuje się bardzo słabo. Mały jest również jego udział w grze w obronie.

To nie koniec. W drugiej części przedstawimy kolejnych zawodników, którzy mogą zostać następcami Luisa Suáreza: zarówno tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na murawie, jak i doświadczonych snajperów. Zapraszamy!


* statystyki na wykresach w przeliczeniu na 90 minut
** wykorzystane źródła - Transfermarkt, WhoScored, Twitter; infografiki - @Paleszhurts
*** statystyki goli, asyst, dryblingów i kluczowych podań: stan na 30 grudnia 2018 roku

Fot. Granada / CC BY-SA 4.0

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.
Komentarz usunięty przez użytkownika

A griezmman???????? Były już plany barcy w jego kierunku. Brak tego nazwiska jest dziwny. Gra w tej samej lidze, jest bardzo doswiadczony na swojej pozycji oraz wpasowal by sie w defensywne aspekty naszej 9. Jakosciowy pilkarz ktory po kolejnej porazce w lidze mistrzow moze pokusil by sie na transferek

W obecnej formie Suareza (kilka m-cy)to powinno być łatwo znależć zmiennika.A serio to jak mamy kupić "byle co" to lepiej czekać rok.Szkoda ,że Frankie nie gra na środku bo byłby odjazd.@drugą linię mamy odjazdową i młodzieżowa,jeszcze jak dojdzie Ruig P. to przepych.Ale atak w środku nędza,Dembele nie ma zastępstwa i jak złapie uraz to znowu leżymy,już nie wspomnę o Messim.Suarez zrobił swoje i czas powiesic buty na kołku albo grać część meczów tak jak Iniesta w ostatnim sezonie. Szkoda ale to koniec,jest słaby chociaż chęci ma duże,to samo z Bussim (coraz więcej błędów)i Rakietą.Wiek robi swoje.Tylko genialny Messi daje radę.

Żaden z tych kandydatów nie jest nawet bliski poziomu Luisa. Tyle w tym temacie. Czekamy na kolejne kandydatury.. :)

Dziękuję.
Mam nadzieję, że Barca ma takiego analityka jak Ty.
To jak mogę skromnie poprosić to poproszę o analizę Kane'a, Lozano, Moussa'e Dembele.
To na początek. :)

Świetna analiza. Z podanych nazwisk najbardziej przemawia do mnie Maxi Gomez. Można pomyśleć o sprowadzeniu urugwajczyka już podczas letniego okienka, mógłby przecież na tą chwilę pełnić funkcję zmiennika Luisa Suareza a po jego odejściu stać się podstawowym napastnikiem. Najlepszym wyjściem jednak byłby według mnie Antoine Griezmann, który idealnie nadaje się do tej roli, ale o sprowadzenie francuza będzie bardzo trudno.

Moim zdaniem Barcelona mogła by powalczyć o Inakiego Williamsa ale dobrym ruchem było by sprowadzenie martiala albo martineza albo gabriela jesusa albo timo wernera albo santi miny z valenci

G.Jesus był by dla mnie idealny :)

Bardzo fajna analiza, poparta pewnymi "dowodami". Czekam na kolejną

Mnie na miejsce Suareza pasuje Icardi

Cóż mogę napisać? Uchylam czapki przed Autorem tekstu. Widać, że się postarałeś i rzetelnie podszedłeś do tematu. Dzięki również dla Eoren za korekty oraz wkład w hodowanie narybku. Ciekawy i nowatorski z Was tandem :) Czekam na więcej!

Świetna robota. Gratuluję. Powinieneś robić takie analizy dla jakiś klubów lub mediów.

Z tych co dałeś obecnie to jovic i maxi wydają się najlepszymi kandydatami, i widzę że nie tylko ja nie jestem przekonany co do pepe

Dajcie dla porownania Benzeme. Nie tylko ten sezon, ale od kiedy Suarez gra u nas.
Porownamy jak bardzo pomagał Ronaldo.

Fajnie byloby zobaczyc takie porownanie Suareza z Messim. Wydaje mi sie, że w niektorych statystykach az tak bardzo by nie odstawal od Leo, pomimo tego, że gra na 9 a Leo jako falszywy-rozgrywajaco-skrzydlowy.
konto usunięte

Autorze - kawał roboty, dobrej roboty. Ciekawy wniosek się nasuwa, że żaden z wymienionych nie ma nawet podejścia do Luisa jeśli chodzi o długie i prostopadłe podania oraz asysty. Widać jak ważny dla gry Barcy jest El Pistolero nawet jeśli czasem irytuje w prostych sytuacjach. Jović z Eintrachtu wygląda zaskakująco dobrze w świetle statystyk. Ciekawy chłopak.

Szkoda sprzedaży Paco, ale z chęcią zobaczyłbym kogoś z dwójki Falcao-Sturidge na serio na ławę jak znalazł.

Jaka szkoda ze Barca nie wziela Jesusa za, jak sie okazalo, smieszne trzydziesci kilka mln €. Wedlug mnie nie ma obecnie lepszego napastnika dla Barcelony, przy jego umiejetnosciach technicznych i odgrywania pilki. No, ale teraz to juz nie na nasza kieszen. A z tych realistycznych to Piatek albo Jovic.

Wczoraj pisałem, że chętnie zobaczyłbym taki artykuł, ale teraz widzę że był on w planach.
Dobra robota, fajnie się go czyta, dużo pracy i czasu musiałeś w to włożyć. Szanuje :)

Widzę, że Hallera będziesz opisywał. Ja z chęcią umieściłbym w tym gronie jeszcze Rashforda i może Stefana Bergwijna z PSV.

Wow jestem pod wrażeniem, świetna analiza!

Werner w Bayernie Piatek w Milanie , Gabriel Jesus dla mnie idealna 9 dla Barcy ale raczej nie do wyviagniecia z City

Przecież to trener danego zespołu ustala zadania zawodnika na boisku. To tak jakby ktoś napisał na bazie suchych statystyk, że Coutinho jest kiepskim skrzydłowym bo tam na siłę wciska go Valverde. Nie wiadomo, jak dany napastnik odnalazłby się w odmienionej roli przy innym trenerze

Jović to zdecydowanie najlepszy kandydat, oby to on trafił do nas latem.

Ze źródeł bliskich Ernesto Valverde wiemy, że Luisa Suareza zastąpi Ivan Rakitic ;)

Swietny artykul :) z tym, ze chocby nie wiem co to Luisa nie da sie zastapic. To jest 9 idealnie uszyta dla Barcelony. Moim zdaniem najlepszy srodkowy jakiego mielismy i w ogole jedna z najlepszych 9 w historii footballu. I nie boje sie tego napisac. Powinno sie zapamietac tego zawodnika. Uwielbialem Eto'o ale Luis jest jedyny w swoim rodzaju.

Fajnie jakby Abel dostał szansę,a jak nie podoła to z nich Jović najbardziej mi się podoba.

Bardzo fajny arty i zbiorcze opracowanie, ale nie zgodzę się kompletnie z Joviciem. Suche przedstawienie zawodnika, choć w rzeczywistości wszystko wygląda zgoła inaczej. Oglądam jego każdy mecz, także nie wypowiadam się ot tak, byle na przekór. Moim zdaniem jest zbyt topornym zawodnikiem, ale szanuję twoje zdanie i pozdrawiam.

Świetny tekst. Brawo!

Jest jeszcze taki chłopak z Valencji. Grał tam całkiem dobre zawody. Później na trochę zniknął i teraz w BvB nieźle się prezentuje. Chyba Pako mu czy coś....

Ale się napracowales, kawał dobrej roboty, powinieneś to przedstawić zarządowi FCB

Sam styl Barcy wymusza na zawodniku to, że cały czas jest pod grą i chcąc, nie chcąc co jakiś czas zanotuje asystę pierwszego czy drugiego stopnia. No ale trzeba wziąć pod uwagę, że szukamy typowej dziewiątki a nie skrzydłowego czy rozgrywającego a to oni są od kreacji i asystowania a nie środkowy napastnik. "9" jest od strzelania goli, nie od tworzenia sytuacji innym i to samo robi u nas Suarez. Czasem zanotuje asystę ale to każdy inny zawodnik na jego pozycji by robił to samo, jedynie co by ich odróżniało to charakterystyka gry. Reasumując... gdyby do nas trafił ten lis pola karnego to też by mógł z powodzeniem grać gdyż strzelanie bramek to jego główne zadanie a tego się wymaga przede wszystkim od środkowego napastnika... i od Suareza też. Gdy Urugwajczyk nie strzelał to był lament, gdy trafia jest git.

Jesus, Jović, Martial, Lautaro, Piątek, Icardi, Falcao.. Chyba najlepsi kandydaci

dobra to się wyłamię i dorzucę łyżkę dziegciu :P nie rozumiem czemu wzięto takie dane do wykresów, porównywanie średniej Suareza z kilku lat gdzie był najlepszą 9tką na świecie do średniej zawodników z jednego sezonu, co to ma pokazać? jak dla mnie to trochę manipulacja statystykami

Największa różnica między Luisem a resztą jest w asystach i ogólnie rozegraniu ale przecież to nie jest miarodajne. Gdzie gra Suarez a gdzie np. Piątek, Suarez jak podaje do kogoś w polu karnym to najczęściej do najlepszego piłkarza w historii który przyjmijmy że 4/5 dogodnych sytuacji wykorzysta czego nie zrobią jakieś bolki z Genoi, poza tym sam styl gry Barcy sprawia że każdy zawodnik musi być pod grą cały czas. Barcelona w meczu jest dłużej przy piłce a co za tym idzie tworzy więcej sytuacji niż Genoa Eintracht itp
Chciałbym zobaczyć takie porównanie Suareza z Barcy i Suareza z przed transferu do nas. To że zawsze był golleadorem to wiadomo ale chciałbym zobaczyć na ile się poprawił w rozegraniu tylko dzięki temu że gra w Barcelonie

Tylko nasz mlodzian mnie przekonuje z tej listy... Być może w Barcy B nie ma odpowiedniego poziomu dla niego...

Jak dla mnie z tych kandydatur to Jovic. Świetnie gra też w lidze europejskiej. Perspektywiczny gracz

Ostatnio Piątek był łączony z tak wieloma zespołami że nie zdziwiłbym się gdyby wystąpił w "Ich Troje"

Genialne zestawienie. Bardzo szanuję włożoną pracę nie tylko w wykresiki, ale w ich analizę. Czapka z głów, bo naprawdę solidna robota! :)

Jovic albo Maxi, choć myślę że równie dobrze spisalby się u nas Werner, I jeżeli mialby przyjść za te 40-50mln jestem zdecydowanie na tak, nawet jakby się nie sprawdził u nas można na nim zarobić niezłe kokosy.

Poproszę Jesusa lub Mbappe na Nkę.

Jović tylko I wyłącznie

Świetny artykuł, masa statystyk i włożonego serca do opracowania tego. Ja osobiście widzę dwóch kandydatów Jovic i Maxi, mam wrażenie że obaj idealnie by pasowali, nie pogardzę tez którymś z napastników Interu. Przed zarządem trudne zadanie bo cholernie ciężko znaleźć zawodnika o podobnym profilu do Luisa, napastnik kompletny.

Ze statystyk wskazałbym Gabriela Jesusa, Depay, Wernera i Jovicia. Ten pierwszy jest nie do wyciągnięcia. Drugi nie jest jak dla mnie typową 9'ką. Werner wydaje mi się, że kosztowałby sporo, więc Jović wydaje się być najlepszą opcją. Na myśl przychodzi mi jeszcze ktoś kogo nie lubię za bardzo - Icardi, lecz jego wyciągnięcie też graniczyłoby z cudem.

Fantastyczna analiza ! I pewnie uświadomi to niektórym, że Luis jest nie tylko od strzelania bramek :)

Warto było czekać :)
Komentarz usunięty przez użytkownika

Poproszę o małą ankietę dla Barcelońskich fanatyków w tym temacie. Mój skromny głos poleci na Jovicia. Kolejny artykuł bardzo wysokich lotów. Ocena 11/10

Fajna praca teoretyczna znanych graczy. Tylko prawdopodobnie będzie ktoś nam nieznany. Dlatego masa czyta i pisze a jednostki rządzą. Nie ma sensu spekulować.

bardzo dobry artykuł, z tego co widać po kompilacjach to zdecydowanie maxi gomez oraz jovic, obaj wyglądają bardzo solidnie

Do naszego stylu gry pasują Jović i Maxi Gomez no i ewentualnie Depay tyle że jest on bardziej skrzydłowym. Icardi też byłby spoko opcją ze względu na jego styl oraz umiejętności.

Wow, trzeba było się napracować przy takim artykule. Gratuluje redakcji a przede wszystkim ViscaBarca123. Świetnie się czyta i fajnie spojrzeć na takie statystyki. Kawał dobrej roboty!!!

Luka Jović albo Maxi Gomez to świetne opcje. Reszty nawet nie warto brać pod uwagę.

A ile jadu było tutaj na początku sezonu. Jaki to Luis jest już stary, ze wypalony i ciagle nieskuteczny. Na horyzoncie nie widać choćby jednego piłkarza który by z marszu mógł zastąpić Suareza.

Cieszą mnie pozytywne komentarze odnośnie artykułu. Dzięki! :)

Chciałbym podziękować także Eoren bez której artykuł by się nie ukazał i dokonała edycji tekstu. :)

Druga część artykułu powinna się ukazać w najbliższym czasie.

Świetna analiza. Osobiście jestem zwolennikiem Maxi Gomeza jako następcy. Statystyki Luki Jovića zachwycają jednak nie widziałem go do tej pory w akcji. Ta dwójka to najczęściej pojawiające się nazwiska i wydaje mi się, że któryś z nich trafi do nas :)

Świetny artykuł. Z tego całego towarzystwa przekonuje mnie tylko, Jovic i Maxi Gomez. O Jesusie nie piszę bo to jest transfer nierealny. To samo Kane, który na pewno się pojawi w drugiej części. Reszta zestawienia to piłkarze zwyczajnie za słabi na Barcelonę, albo nie pasują profilem. Widziałbym jeszcze Firmino u nas, ale jest nie do wyciągnięcia. Icardi spoko.

Ehh, właśnie sobie uświadomiłem, że jeszcze parę lat i przyjdzie nam przeczytać podobny artykuł tylko z nazwiskiem Messiego w tytule :/ Z drugiej strony ciekawe kto będzie wtedy brany pod uwagę

Główna kwestia to na ile jeszcze zdrowie pozwoli Luisowi grać na dotychczasowym poziomie. Na razie żaden (ani młody, ani stary) kandydat nie dorównuje mu, więc zmiennik więcej siedziałby na ławie niż grał.
Najlepszy byłby kandydat ze szkółki, który zgodziłby się spokojnie czekać na wejście w miejsce Luisa. Ktoś taki, jakim był kiedyś Bojan Krkić (ponad 1000 bramek w drożynach młodzieżowych), ale na razie nie widać nikogo takiego.
Mimo wszystko optowałbym za przygotowywaniem następcy w Barcy B i stopniowym wprowadzaniem na miejsce Luisa. A dla Suareza, o ile mu zdrowie pozwoli, widziałbym z czasem rolę jokera (jak kiedyś Henka Larsson).

Super, że pojawił się taki artykuł.
Pokazuje to nie tylko że mamy genialnych użytkowników, którzy znają się na rzeczy i potrafią spłodzić taką analizę, ale także mamy szczęście mieć administrację, która jest gotowa na współpracę z nieetatowymi autorami i umieścić taki artykuł na stronie.

dla mnie pierwsza opcja Jović , później w kolejności Gomez i Werner

Depay moglby nam sporo dać i myśle ze nie byłby bardzo kosztowny