Barcelona na każdą kieszeń!

Gołąbka i Robertinho

31 lipca 2012, 12:20

136 komentarzy

Któż nie marzy o wyjeździe do Barcelony i obejrzeniu meczu Dumy Katalonii na żywo na Camp Nou? Taką podróż powinien zafundować sobie każdy kibic Barçy chociaż raz. Biura podróży raczej nie oferują bezpośrednich wycieczek lub są one bardzo drogie, dlatego pokażemy Ci, że taki wyjazd można zorganizować samemu. Wystarczy tylko chcieć.

Jak pokazały prowadzone za pośrednictwem naszej strony badania, aż 78% polskich kibiców Barcelony nie było jeszcze na meczu ukochanej drużyny na Camp Nou, a odsetek Culés organizujących wyjazd samodzielnie jest niewielki. Wycieczki do stolicy Katalonii organizowane przez biura podróży nie należą do najtańszych, ale nie oznacza to, że musimy porzucić pragnienia zobaczenia miasta Gaudiego. Przygotowaliśmy dla Was artykuł, który pokazuje, że wyjazd do Barcelony nie musi być drogi, a kilkudniowy pobyt w stolicy Katalonii można zorganizować sobie za kwotę około 1000-1500 złotych dla jednej osoby (wliczając w to koszt biletów lotniczych, nocleg, bilet na mecz, bilety na transport i wejście do zwiedzanych obiektów oraz jedzenie)! Zapraszamy do lektury, by przekonać się jak to zrobić.

Żeby nie być gołosłownym, poniżej przedstawiamy dwie przykładowe wyceny wyjazdów, które zorganizowaliśmy w ciągu ostatniego roku (w obu przypadkach kurs euro oscylował w granicy 4,20 zł):

Wariant I (5 dni, 6 - 10 marca 2012)

 • Lot: 250 złotych (w obie strony, trasa Poznań - Barcelona, WizzAir)
 • Dojazd i powrót z Poznania: 30 złotych  (PolskiBus)
 • Nocleg: 56 euro (4 doby, Airbnb.com)
 • Bilet na mecz: 59 euro (1/8 finału z Bayerem Leverkusen w Lidze Mistrzów)

Razem: 763 złotych

Wariant II (14 dni, 16 - 31 sierpnia 2011)

 • Lot: 600 złotych ( w obie strony, trasa Poznań - Barcelona z jednym dodatkowym bagażem, WizzAir)
 • Dojazd i powrót z Poznania: 60 złotych (PolskiBus i PKS)
 • Nocleg: 150 euro (14 dób, Airbnb.com)
 • Bilet na mecz: 9 euro (Puchar Gampera z Napoli), 10 euro (Barça B - Villarreal B)

Razem: 1370 złotych

W obu przypadkach nie jest jedynie uwzględniona jedynie kwota tzw. „kieszonkowego” ponieważ tę kwotę każdy dobiera już wedle własnego uznania. Powyższe przykłady pokazują jednak, że taki wyjazd jest jak najbardziej możliwy. Wymaga tylko cierpliwości i organizacji z odpowiednim wyprzedzeniem (1-3 miesiące wcześniej). Zatem do dzieła, planowanie czas zacząć!

Etap pierwszy

Pierwszym  etapem planowania podróży do Barcelony jest rzecz najbardziej oczywista – wybór meczu. Trzeba tutaj jednak zwrócić dokładną uwagę na daty spotkań meczów ligowych. O ile mecze Ligi Mistrzów są z góry określone, tak dokładne terminy w lidze hiszpańskiej ustalane są mniej więcej z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Domyślną datą rozegrania meczu jest zawsze niedziela, dlatego trzeba mieć na uwadze, że mecz może zostać rozegrany w sobotę lub niedzielę.

Drugim krokiem, po wybraniu konkretnego spotkania jest rezerwacja biletu lotniczego.

Jaką linię lotniczą wybrać? W większości przypadków najtańszą opcją jest lot Wizzairem lub Ryanairem, aczkolwiek mogą zdarzyć się różne promocje innych linii, ale na to już nie ma uniwersalnej porady – trzeba rozglądać się za okazjami, gdzie pomocny jest portal http://www.skyscanner.pl  Wspomniane dwie linie lotnicze oferują loty bezpośrednio na lotnisko El Prat znajdujące się pod Barceloną lub do Girony – oddalonej o 100 kilometrów od stolicy Katalonii.

Polska jest dość dobrze skomunikowana z Katalonią, ponieważ Wizzair lata na barcelońskie lotnisko El Prat z Gdańska, Poznania, Katowic i Modlina, Ryanair z Poznania i Modlina, a LOT z Warszawy. Do Girony dolecimy Ryanairem z Gdańska, Bydgoszczy, Wrocławia, Krakowa i Rzeszowa (stan na lipiec 2012).

Rezerwację biletów najlepiej dokonać jest bezpośrednio na stronie internetowej danego przewoźnika – Wizzair: http://www.wizzair.com – Ryanair: http://www.ryanair.com/ Podczas wyboru biletów należy pamiętać, że pierwotnie podana cena dotyczy samego biletu, a w dalszej części dopiero doliczane są opłaty lotniskowe czy prowizja za przelew. Dla przykładu, bilety z Poznania do Barcelony i z Barcelony do Poznania mogą widnieć na stronie za 89 złotych za sztukę (czyli 178 złotych w sumie), ale po doliczeniu dodatkowych opłat ostateczna kwota zamyka się w cenie 250 złotych. W tej cenie możemy zabrać wyłącznie bagaż podręczny, o wymiarach i wadze podanych na stronie przewoźnika. Za większy bagaż rejestrowany musimy dopłacić.

Oczywiście jest to tylko jedna z możliwych wersji, ale trzeba mieć świadomość, że podana na początku cena jest tylko częścią całej sumy.

Opłatę za bilety można uiścić na dwa sposoby: przelewem bankowym lub kartą płatniczą. W tym drugim przypadku nie musi być to karta kredytowa, gdyż wystarczy zwykła karta debetowa z możliwością dokonywania płatności internetowych. Co do samych cen za bilety to najlepiej jest rezerwować je z większym wyprzedzeniem – dwa, trzy miesiące, gdyż ceny są wtedy stosunkowo najniższe. Trzeba jednak monitorować sytuację, ponieważ oferta potrafi zmienić się w ciągu kilku godzin.

Pierwszy etap można również wykonać w odwrotnej kolejności. Najpierw sprawdzić na stronie przewoźnika, czy są jakieś korzystne promocje na loty do Barcelony, a dopiero później sprawdzać, czy w danym okresie Barcelona rozgrywa jakiś mecz. To, którą wersję wybierzesz zależy już tylko od Ciebie.

Jeśli mamy zaplanowany wylot z miasta, w którym nie mieszkamy, warto już wcześniej pomyśleć o dojeździe na lotnisko. Studenci i doktoranci mogą liczyć na 51-procentową zniżkę na bilety na przejazd pociągiem. Kolejną opcją godną uwagi jest skorzystanie z usług przewoźnika PolskiBus.com. Stosunkowo wcześnie dokonana rezerwacja pozwoli nam sporo zaoszczędzić, gdyż ceny biletów zaczynają się już od złotówki.

Etap drugi

Mając już zarezerwowane bilety lotnicze można przejść do drugiego etapu, czyli rezerwacji biletów na mecz. Zakupu wejściówek dokonuje się za pomocą oficjalnej strony FC Barcelony lub hiszpańskiego serwisu ticketmaster.es (przejął on usługi servicaixa.com) zajmującego się sprzedażą biletów na różnego rodzaju imprezy (nie tylko mecze). W obu przypadkach proces rezerwacji jest niemal identyczny, czyli wybierasz interesującą Cię ilość biletów, wybierasz miejsca na stadionie i dokonujesz płatności za pomocą karty płatniczej (zasada ta sama, jak w przypadku biletów lotniczych).

Ważne: W momencie wyboru miejsc na stadionie niestety nie można nastawiać się na kupno dwóch miejsc obok siebie. Jest to bardzo trudne ponieważ bilety są zwalniane przez socios w różnych okresach czasowych. Jednakże trzeba próbować ponieważ brak fajnych miejsc danego dnia nie oznacza, że nie pojawią się takowe następnego.

Który sektor najlepszy? To już zależy od indywidualnych preferencji, ale jest pewna zależność. Jeżeli chcesz mieć bardzo dobry widok na boisko, to szukaj miejsc położonych wysoko. Niezależnie czy są na środku, na rogu, czy za bramką wrażenia są bardzo dobre z każdej strony. Natomiast, jeżeli chcesz być blisko zawodników to oczywistym wyborem są miejsca bliżej murawy.

Odbiór biletów

Bilety zakupione przez serwis ticketmaster.es można odebrać w automatach znajdujących się w większości biur banku La Caixa, ze znalezieniem których, ze względu na ich ilość i rozsianie po całym mieście, nie powinno być problemu (lokalizator). Po włożeniu do automatu karty, za pomocą której dokonaliśmy zakupu, wybieramy opcję „Entradas espectáculos” (w górnej części ekranu), a następnie „Recogida de entradas”. Wyświetli się lista zakupionych przez nas biletów, z której wybieramy te, które chcemy wydrukować.

Jeśli dokonujemy zakupu przez oficjalną stronę klubu, bilet możemy wydrukować w domu lub odebrać go w kasie biletowej, okazując kartę kredytową bądź debetową, za pomocą której dokonaliśmy zakupu.

Kasy biletowe przy stadionie 

Kasa biletowa (Accés 14):

 • W okresie letnim: Od 6 czerwca do 6 sierpnia: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-15:00

Kasa biletowa FC Barcelona Boulevard (Accés 7/9):

 • Od poniedziałku do soboty: w sezonie od 10:00 do 19:45, poza sezonem od 10:00 do 18:15
 • W niedziele: od 10:00 do 14:15
 • W dni meczowe: od 11:00 do rozpoczęcia meczu

Kasy biletowe Gol Nord i Gol Sud:

 • W dni meczowe: od 11:00 do rozpoczęcia meczu

Bilety na mecze można nabyć również w sklepach Carrefour i FNAC na terenie Hiszpanii.

Zakwaterowanie

Szukając zakwaterowania, mamy do wyboru kilka opcji: couchsurfing, wynajęcie pokoju w zajmowanym przez kogoś mieszkaniu, całego mieszkania, hostel czy hotel. Ponieważ ideą naszego tekstu jest pokazanie, że wyjazd do Barcelony nie musi być drogi, pominiemy w dalszej części artykułu kwestie związane z zamieszkaniem w hotelu.

Couchsurfing

Ideą couchsurfingu jest oferowanie i korzystanie z darmowego zakwaterowania w wielu zakątkach świata. By korzystać z tej formy podróżowania, należy założyć profil na stronie http://www.couchsurfing.org/ podając kilka podstawowych informacji o sobie: imię, nazwisko, zainteresowania, znajomość języków oraz dodając swoje zdjęcie. Po zalogowaniu się, szukamy osób, które mogą nas przyjąć w interesującym nas terminie i kontaktujemy się z nimi bezpośrednio. Na profilach gości i gospodarzy zamieszczone są oceny i komentarze, które warto przeczytać, zanim zdecydujemy się, u kogo szukać noclegu.

Hostel

To jedna z najczęściej wybieranych forma noclegu przez młodych ludzi, która jest zdecyodowanie tańsza od tradycyjnego hotelu. W hostelach często nocuje się w pokojach wieloosobowych z innymi ludźmi, ale jest również możliwość rezerwacji pokoju jedno-, dwu- czy trzyosobowego. Rezerwacji można dokonać przez międzynarodowy portal http://www.hostelbookers.com/

Wynajem mieszkania

Inną, tanią możliwością noclegu w Barcelonie jest wynajem całego mieszkania. Jest to jednak opcja korzystna w przypadku wyjazdu w kilka osób (minimum cztery). Oferty i rezerwacje można dokonywać przez portal http://www.apartmentsramblas.com/.

W obu powyższych przypadkach płatności dokonuje się również za pomocą karty kredytowej lub debetowej z możliwością dokonywania płatności internetowych. Mieszkanie z portalu ApartmentsRamblas można również opłacić przez PayPal.

Airbnb.com

Zdecydowanie najciekawszą opcją, naszym zdaniem, jest portal Airbnb.com. Za jego pośrednictwem można wynająć pokój, całe mieszkanie, jacht na Hawajach czy domek na drzewie w Brazylii. Oferta jest bardzo bogata i różnorodna, dlatego każda osoba może znaleźć coś dla siebie. Przekrój cen jest również bardzo szeroki, ale w wielu przypadkach oferowana cena jest dużo niższa od hostelu/hotelu, a dodatkowo ma się do dyspozycji całe wyposażenie mieszkanie (oczywiście wszystko zależy od konkretnej oferty). Plusem jest możliwość poznania nowych ludzi i mieszkania z właścicielem, który może nam polecić ciekawe miejsca w danym mieście. Opłata również jest dokonywana za pomocą karty płatniczej i do końcowej sumy doliczana jest jedynie prowizja portalu, ale z reguły są to niewielkie kwoty. Z usług tego portalu korzystaliśmy już kilka razy i mamy same pozytywne wrażenia.

Dojazd z lotniska El Prat w Barcelonie

Pociąg

Jednym z najlepszych i najtańszych sposobów, aby dostać się z lotniska El Prat do centrum Barcelony jest przejazd pociągiem R2(Nord). Stacja znajduje się tuż przy lotnisku, a podróż na stację Barcelona-Sants zajmuje około 19 minut. Pociągi odjeżdżają co pół godziny, od 5:42 do 23:38 (stan na lipiec 2012). Jeśli planujemy poruszanie się po mieście metrem, warto zaopatrzyć się na stacji w kartę T-10 (dostępne w automacie na stacji), która pozwoli nam na odbycie 10 podróży, korzystając z transportu zintegrowanego, co oznacza, że będziemy mogli użyć jej także w metrze, autobusach czy tramwajach. Karta kosztuje 9,25 € i może być używana przez wiele osób, co oznacza, że przejazd jednej osoby będzie kosztował 0,93 €. Zasady korzystania z barcelońskiego transportu zintegrowanego i rodzaje biletów zostaną opisane w dalszej części artykułu.

Aerobús

Innym sposobem na dotarcie do centrum miasta jest Aerobús – autobusy odjeżdżają codziennie z terminalu T1 co 5 minut, w nocy do 10 minut, a z terminalu T2 – w dzień co 10 minut, w nocy co 20 minut, a podróż do centrum zajmuje około 35 minut. Autobusy są przystosowane dla osób niepełnosprawnych oraz posiadają dużo miejsca na bagaż. W drodze z lotniska zatrzymują się na: Pl. Espanya, Gran Via – Urgell, Pl. Universitat i Pl. Catalunya, a na lotnisko odjeżdżają z Pl. Catalunya, zatrzymując się na Sepúlveda/Urgell i Pl. Espanya. Do terminalu T1 dojeżdża autobus oznaczony A1, do T2 – A2. Bilety można kupić na przystankach u personelu (płatność gotówką lub kartą kredytową), w automacie (płatność kartą kredytową) lub u kierowcy (płatność tylko gotówką). Pojedyńczy bilet kosztuje 5,65 € (cena obejmuje przewóz bagażu) i jest ważny do godziny po zakupie. Bilet w obie strony kosztuje 9,75 €, przy czym podróż powrotna musi nastąpić maksymalnie 9 dni od daty zakupu.

Dzieci do 4 lat mogą podróżować za darmo. Warto pamiętać, że bilety typu T-10 są nieważne w Aerobúsie.

Dojazd z lotniska w Gironie

Lotnisko w Gironie jest wprawdzie oddalone od samej Barcelony o sto kilometrów, ale dojazd nie sprawia żadnej trudności. Wraz z lotami zsynchronizowane są  autobusy, które dowożą pasażerów bezpośrednio do stolicy Katalonii. Bilet w jedną stronę to koszt 15€, natomiast jest możliwość kupna biletu za 25€ na dwa przejazdy, który ważny jest przez miesiąc od momentu pierwszej podróży. Bilet można zakupić w kasie na przystanku. Rozkład autobusów dostępny jest pod tym adresem

W Barcelonie autobus dojeżdża na dworzec autobusowy Barcelona Nord znajdujący się w centrum. Niedaleko znajduje się stacja metra linii L1(czerwona) - Arc de Triomf - którą można dojechać do Plaça Catalunya, głównego punktu miasta i jednego z trzech największych miejsc przesiadkowych. 

Poruszanie się po mieście 

Barcelona jest świetnie skomunikowanym miastem i dotarcie w wybrane przez nas miejsce nie powinno stanowić problemu. Zintegrowany transport pozwala na korzystanie podczas jednej podróży na jednym bilecie z metra, autobusów, tramwaju (nie dotyczy Tramvia Blau), pociągów Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya i pociągów Rodalies de Catalunya.

Jedno skasowanie biletu typu T-10 uprawnia nas do odbycia jednej podróży. W regulaminie ATM (Autoritat del Transport Metropolità), „podróżą” określany jest przejazd od punktu początkowego do celu. Podczas takiej podróży możemy wykonać trzy przesiadki (np. z metra do pociągu, z pociągu do tramwaju), za każdym razem kasując bilet, jednak czas, który upłynie od pierwszego skasowania biletu do ostatniej przesiadki (ostatniego skasowania), nie może przekraczać 75 minut (podane wartości obowiązują dla strefy 1, w której znajduje się Barcelona i przylegające do niej miejscowości). Automat rozpozna, kiedy kasowaliśmy bilet i nie będzie kasował go ponownie. Jeśli skasujemy go po ponad 75 minutach, na bilecie zostanie nadrukowany kolejny ciąg cyfr, oznaczający kolejną podróż. Gdy wyczerpiemy limit podróży, na bilecie pojawi się napis „TITOL ESGOTAT”. Liczbę pozostałych podróży możemy sprawdzić na wyświetlaczu przy kasowaniu biletu. Jeśli chodzi o typy biletów, szczególnie polecamy T-10 i T-Dia.

T-10 (9,25 € w strefie 1) – bilet uprawniający do odbycia 10 podróży, przy użyciu wszystkich środków transportu. W trakcie podróży możliwe są 3 przesiadki w ciągu 75 minut. Bilet może być używany przez wiele osób. Przykładowo, gdy podróżujemy we dwie osoby, po przejściu przez bramki, jedna osoba podaje drugiej bilet, a druga osoba kasuje go ponownie. Wtedy automat rozpozna, że podróżują dwie osoby i nadrukuje drugi pasek. Czynność powtarzamy przy każdym przejściu przez bramkę.

T-Dia (6,95 € w strefie 1) – ważny jeden dzień (od pierwszego skasowania) bilet uprawniający do nielimitowanej liczby podróży. Bilet jest ważny tylko dla JEDNEJ osoby. 

Bilety można kupić w automatach na stacjach metra.

Jak dojechać do Camp Nou

Podobnie jak to się ma z ogólnym poruszaniem się po mieście, najlepszą i najwygodniejszą formą dojazdu na stadion Barcelony jest metro. W okolice Camp Nou można się dostać dwiema liniami metra: L3 (zielona) i L5 (niebieska), wybór zależy już tylko od indywidualnych upodobań i miejsca, z którego rozpoczyna się podróż. Wybierając linię zieloną najlepiej wysiąść jest na stacji Palau Reial, a najbliższa stacja linii niebieskiej to Collblanc. Z obu strony dojście pod stadion powinno zająć około dziesięć minut. Jak widać na załączonych mapkach jedyna różnica polega na wysiadaniu z północnej lub południowej strony stadionu.

Zwiedzanie i zakupy w oficjalnym sklepie

Jeżeli głównym celem jest zwiedzanie stadionu czy zrobienie zakupów w FCBotiga, to najlepiej jest dojechać linią L3. Przede wszystkim nie polecamy robić tego w dniu meczu ze z względu na wielkie tłumy ludzi, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybranie się innego dnia.

Po wejściu na teren stadionu przez Accés 9 najpierw mija się po prawej stronie lodowisko, gdzie można wypożyczyć łyżwy i poszusować na tafli lodu lub udać się na obiad do restauracji (często można spotkać tam osoby związane z klubem, jak również obecnych pracowników czy członków Zarządu). Dopiero w dalszej kolejności po prawej stronie znajdują się kasy, gdzie można dokonać zakupu biletu do Camp Nou Experience, jak również biletu na mecz Barcelony. Dokładne informacje, cennik i godziny otwarcia muzeum znajdują się tutaj. Oficjalny sklep i wejście do muzeum znajdują się po przeciwnej stronie kas.

Ciutat Esportiva

Chcąc dojechać do centrum treningowego Barcelony w Sant Joan Despí, możemy użyć biletu T-10, gdyż miejscowość ta znajduje się w pierwszej strefie (spokojnie zmieścimy się w czasie 75 minut, wliczając w to dojechanie na dworzec metrem i podróż pociągiem). Na Plaça Catalunya bądź na Sants wsiadamy w pociąg R1 w kierunku Molins de Rei lub R4 w kierunku Sant Vicenç de Calders, a wysiadamy na stacji Sant Joan Despí. Podróż z Plaça Catalunya trwa około 18 minut. 

Ze stacji należy jeszcze udać się w około półtorakilometrowy spacer, ale na szczęście droga nie jest trudna i od stacji kolejowej wystarczy iść cały czas prosto jak pokazuje ta mapa.

Co zobaczyć w Barcelonie?

Stolica Katalonii to piękne miasto, prezentujące różne oblicza w zależności od dzielnicy czy pory dnia, dlatego warto wybrać się i pozwiedzać nie tylko główne zabytki, ale także inne, teoretycznie mniej popularne miejsca. Niewątpliwie najbardziej znane barcelońskie zabytki związane są z twórczością Antonio Gaudiego. Należą do nich między innymi Parc Güell, Sagrada Família, La Pedrera czy Casa Batlló. 

Parc Güell

Dojazd: 

L3

stacja Lesseps

Godziny otwarcia:

 • listopad - luty: 10:00 - 18:00
 • marzec i październik: 10:00 - 19:00
 • kwiecień i wrzesień: 10:00 - 20:00
 • maj - sierpień: 10:00 - 21:00
Wstęp wolny.

Sagrada Família

Dojazd: 

L2

L5

stacja Sagrada Família

Godziny otwarcia:

 • październik - marzec: 9:00 - 18:00
 • kwiecień - wrzesień: 9:00 - 20:00
 • 26 i 26 grudnia, 1 i 6 stycznia: 9:00 - 14:00

Bilet normalny - 13 € Bilet ulgowy (osoby niepełnoletnie, studenci, emeryci) - 11 € Dzieci do 10 roku życia - wstęp wolny Wjazd na wieżę - 3 €

W Sagrada Família warto wjechać na wieżę kościoła, z której można podziwiać piękny widok na Barcelonę.

La Pedrera

Dojazd: 

L3

L5

 stacja Diagonal

Bilet normalny - 16,50 € Bilet ulgowy - 14,85 € Dzieci (do 6 lat) - wstęp wolny Dzieci (7 - 12 lat) - 8,25 €

Godziny otwarcia:

 • listopad - luty: 9:00 - 18:30 (ostatnie wejście o 18:00)
 • marzec - październik 9:00 - 20:00 (ostatnie wejście o 19:30)

Casa Batlló

Dojazd: 

L2

L3

L5

 stacja Passeig da Gràcia

Godziny otwarcia: Od 9 do 21 (ostatnie wejście o godzinie 20)

Bilet normalny - 18,15 €
Grupy 20+ osób - 15,45 €
Studenci/Europejska karta młodzieżowa/Emeryci 14,55 €
Rezydenci Katalonii 14,55 €
Dzieci do lat 7 - wstęp wolny

Font Màgica de Montjuïc

Dojazd: 

L1

L3

stacja Pl. Espanya

Godziny pokazów:

 • 30 kwietnia - 30 września
  Od czwartku do niedzieli (21:00 - 23:30)
  Pokazy z muzyką rozpoczynają się o: 21:00, 21:30, 22:00, 22:30 i 23:00
 • 1 października - 30 kwietnia
  Pokazy odbywają się w piątki i soboty w godzinach 19:00 - 21:00
 • W Boże Narodzenie i Wielkanoc pokazy odbywają się w godzinach 19:00 - 21:00

Wstęp wolny

Na pokaz fontanny najlepiej wybrać się w późnych godzinach wieczornych, gdy jest już całkowicie ciemno. Naszym zdaniem, właśnie wtedy podświetlona fontanna robi największe wrażenie.

Tibidabo

Dojazd: L7 (FGC), stacja, Av. Tibidabo, następnie Tramvia Blau lub autobus 196 do Pl. del Funicular, skąd kolejką linową można wjechać na Tibidabo (8€ w obie strony)

Wyprawa na Tibidabo zapewni nam możliwość podziwiania pięknej panoramy Barcelony, czy skorzystania z atrakcji tamtejszego parku rozrywki. Podczas podróży polecamy wybranie Tramvia Blau (bilet w jedną stronę 3€, w obie 4,70€), który działa od 1901 roku. Jadąc zabytkowym tramwajem, miniemy imponujące rezydencje z końca XIX i początku XX wieku, w tym dom przy Avinguda del Tibidabo 32, który z pewnością pamiętają osoby czytające "Cień wiatru" Carlosa Ruiza Zafóna. Co ciekawe, miłośnicy powieści katalońskiego pisarza na Tibidabo mogą odnaleźć również dom, którego zdjęcie umieszczono na okładce książki "Marina" (mapa dojścia).

Montjuïc

Na drugą górę, obok Tibidabo, w Barcelonie można dostać się na dwa sposoby. Pieszo, ruszając z Plaça Espanya w kierunku Font Màgica i Muzeum Sztuki Katalońskiej (dojazd taki sam, jak opisany wcześniej) lub kolejką linową z barcelońskiego portu - bilet w jedną stronę 10 €, w dwie strony 15 €. Godziny otwarcia kolejki:

 • 1 stycznia - 28 luty 10 - 17:30
 • 1 marca - 5 kwietnia 11:00 - 19:00
 • 6 czerwca - 11 września 11:00 - 20:00
 • 12 września - 16 października 11:00 - 19:00
 • 17 października - 31 grudnia 10:00 - 17:30
 • Nieczynne 25 grudnia, lub w przypadku silnego wiatru

Wędrująć po Montjuïc można obejrzeć i zwiedzić obiekty olimpijskie, na których rozgrywane były Igrzyska w 1992 roku. Na samym szczycie znajduje się zamek, który w dawnych czasach pełnił funkcję fortu, a obecnie przekształcony jest na muzeum militarne. Część drogi można pokonać kolejką linową - cena biletu w jedną stronę: 6.80€ dorośli 5.20€ dzieci, w dwie strony: 9.60€ dorośli, 7€ dzieci - która rusza z tego miejsca. Na Montjuïc można się również wybrać na stary cmentarz, gdzie pochowani są m.in. założyciel FC Barcelony Hans Gamper, zamordowany Prezydent Generalitat Lluís Companys, czy słynny kataloński malarz i rzeźbiarz Joan Miró.

Inne ciekawe miejsca

Wymienione powyżej miejsca, to tylko główne zabytki, które najczęściej przejawiają się w różnego rodzaju przewodnikach. Stolica Katalonii ma jednak dużo więcej do zaoferowania i niesamowite miejsca można odkryć prawie na każdym kroku. Barcelonę najlepiej zwiedza się pieszo, taką radę możemy dać każdemu, kto po raz pierwszy wybiera się w podróż. 

Osoby odwiedzające Barcelonę po raz pierwszy, z pewnością będą zainteresowane spacerem słynną Ramblą. Warto zajrzeć do Mercat de Sant Josép de la Boqueria, gdzie znajdziemy świeże owoce i warzywa, mięsa czy owoce morza (polecamy pyszne świeże soki i koktajle owocowe, ok. 1,5€). Rambla jest jednym z najpopularniejszych wśród turystów miejsc w Barcelonie, więc warto zachować szczególną ostrożność, by nasz dobytek nie padł łupem licznych kieszonkowców.

Idąc Ramblą od Plaça Catalunya dotrzemy do nabrzeże, gdzie śladem mieszkańców Barcelony warto usiąść i odpocząć, przeglądając prasę sportową, korzystając ze słońca czy zajadając się oliwkami. Plażowiczów przyciągnie z pewnością Barceloneta.

Wymienione powyżej miejsca niewątpliwie są warte odwiedzenia. Jeśli jednak chcemy uciec od tłumów i zobaczyć inne, mniej turystyczne oblicze Barcelony, najlepszym sposobem wydaje się zaplątanie się w gąszczu wąskich uliczek dzielnicy gotyckiej i Ribéry. Możemy znaleźć miejsca takie jak plac Sant Felip Neri, Born, przepłynąć się łódką w Parc de la Ciutadella, zwiedzić kościół Santa Maria del Mar czy obejrzeć imponujący Estació de França. Polacamy również spacer Via Laietana, będącą jedną z bardziej reprezentacyjną ulic w mieście czy Passeig de Gràcia. Na podstawie własnych doświadczeń, zachęcamy również do nocnego spaceru Avinguda Diagonal, w szczególności po meczu na Camp Nou, kiedy w metrze są prawdziwe tłumy ;) To, jaką Barcelonę odkryjemy, zależy tylko od nas.

Zakupy

Jeśli chcemy zrobić zakupy, warto zajrzeć do El Corte Inglés, które są zlokalizowane w kluczowych punktach miasta. Świetnie zaopatrzony sklep spożywczy znajduje się na poziomie -1 w El Corte Inglés na Plaça Catalunya. W mieście znajdziemy również wiele supermarketów spożywczych DIA. Owoce i warzywa warto kupować w lokalnych sklepach czy na bazarach. Popularnym miejscem zakupów w sklepach odzieżowych jest dla barcelończyków ulica Portal de l'Àngel odchodząca od Plaça Catalunya.

Jedzenie

Będzie to najbardziej subiektywny z poddziałów. Przede wszystkim nie polecamy pełnych turystów, zatłoczonych restauracji przy Rambli. Naszym zdaniem, lepiej odejść kilkadziesiąt czy kilkaset metrów w bok i znaleźć lokal, w którym widać, że przesiaduje wielu Katalończyków. W ten sposób znaleźliśmy miejsca, do których wracamy podczas każdej wizyty w Barcelonie. Naszym wyborem na śniadania jest Bar La Principal (mapka dojazdu), w którym polecamy bocadillos, popularne hiszpańskie kanapki. Bar jest popularny wśród miejscowych, którzy spotykają się tam na poranną dyskusję o sprawach bieżących i przegląd prasy.

Miejscem, które wybieramy na obiady czy kolacje jest restauracja Melic del Gòtic (mapka dojazdu), z menu del día w cenie 10 €. Restauracja oferuje bardzo dobre mięsa pieczone na ogniu, własnej produkcji wina oraz dobre desery (jeśli macie ochotę na spróbowanie katalońskich przysmaków, warto sięgnąć po crema catalana). Możemy również liczyć na bardzo miłą obsługę.

Doskonałym miejscem na kawę, deser czy wykwintną kolację jest znajdująca się obok Melic del Gòtic restauracja Els 4 Gats, znana również miłośnikom twórczości Zafóna, odwiedzana dawniej przez takie osobistości jak Pablo Picasso czy Antoni Gaudí.

Ważne: 

Przed wyjazdem warto pamiętać o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, uprawniającej nas do otrzymania świadczeń zdrowotnych. Lista placówek NFZ, w których można wyrobić kartę - klik.

Mamy nadzieję, że zamieszczone przez nas porady ułatwią Wam zorganizowanie podróży do Barcelony, a sam wyjazd dostarczy niezapomnianych przeżyć. Osoby chcące podzielić się z nami swoimi wrażeniami z wycieczki, zachęcamy do wysłania wiadomości z relacją do Gołąbki lub Robertinho, bądź na adres robertinho@fcbarca.com (z dopiskiem "Wyrażam zgodę na publikację mojego artykułu w serwisie FCBarca.com. Oświadczam, że wymienione materiały są mojego autorstwa. Wyrażam zgodę na dokonywanie w nich skrótów oraz zmian redakcyjnych. Przyjmuję do wiadomości, że o formie publikacji decyduje redakcja FCBarca.com). Najciekawsze relacje opublikujemy w naszym serwisie!

Zachęcamy również do podsyłania nam w wiadomościach miejsc w Barcelonie, które polecacie innym Culés wybierającym się do Katalonii. Czy będzie to odkryty przez Was interesujący zabytek, ulubiona restauracja czy miejsce, z którego roztacza się malownicza panorama, zależy już tylko od Was. Wspólnie stworzymy mapę z miejscami, które w Barcelonie warto odwiedzić!

Udanych podróży życzą...

Gołąbka i Robertinho

Artykuł dostępny będzie w dziale Strefa Culés.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

A znacie jakieś sprawdzone noclegi ? W rozsadnych cenach ;)
« Powrót do wszystkich komentarzy