Następny mecz:  Napoli  -  Barcelona     ·  Dziś o 21:00  ·  1. mecz 1/8 finału Liga Mistrzów Polsat Sport Premium 2   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Francesc "Tito" Vilanova


Francesc "Tito" Vilanova i Bayó urodził się 17-ego września 1969 roku w miasteczku Bellcaire d’Empordà (Girona). Katalończyk oficjalnie obiął stanowisko pierwszego trenera FC Barcelony w dniu 15 czerwca 2012 roku, kiedy został zaprezentowany w Sali Paryskiej. Wcześniej był wieloletnim asystentem Pepa Guardioli, z którym współpracował od 2007 roku, kiedy razem prowadzili Barçę Atlètic. Po awansie do Segunda B z zespołem rezerw obaj trenerzy przenieśli się do pierwszej drużyny FC Barcelony współpracując na identycznych zasadach. W efekcie Josép Guardiola w roli pierwszego trenera oraz Tito Vilanova piastujący stanowisko asystenta wprowadzili Barcelonę na najbardziej chwalebną ścieżkę w historii Klubu, zdobywając czteranście trofeów podczas czterech lat współpracy - wliczając w to historyczne zdobycie wszystkich sześciu trofeów w kalendarzowym roku 2010.

Tito Vilanova to człowiek od najmłodszych lat związany z klubem FC Barcelona. W szeregi drużyn młodzieżowych Barçy wstąpił w 1984 roku, co ciekawe dokładnie w tym samym czasie, co Pep Guardiola. W szkole La Masía tworzył część młodego pokolenia naznaczone wieloma sukcesami. Katalończyk po kilku latach piłkarskiej edukacji, definiowany jako pomocnik dobrze wyszkolony technicznie, przeniósł się do Barçy B, równocześnie rozgrywając również trzy mecze presezonowe w pierwszej drużynie przed sezonem 1988/89. Jednak jego kariera piłkarska nie potoczyła się tak, jakby to sobie wymarzył. Nie zdołał się 'przebić' - w odróżnieniu od Pepa Guardioli - do pierwszego zespołu Johana Cruyffa i swoją piłkarską przygodę kontynuował reprezentując kolejno takie klub, jak Figueres, Celta Vigo (Primera División), Badajoz, RCD Mallorca, Lleida, Elche oraz Gramenet.

Po przejściu na sportową emeryturę, Francesc Vilanova zdecydował się rozpocząć karierę trenerską. W połowie sezonu 2000/2001 związał się z FC Barceloną i podjął się pracy w roli trenera młodzieżowego zespołu Cadete B, gdzie szkolił młodych Gerarda Piqué, Cesca Fàbregasa i Leo Messiego (rocznik 1987). Następnie, chcąc się rozwijać, zdecydował się zostać szkoleniowcem w Palafrugell, Figueres i Terrassie, aż do czasu kiedy ponownie spotkał się z Guardiolą w 2007 roku i razem rozpoczęli współpracę pełną sukcesów, począwszy od Barçę Atlètic i skończywszy na stworzeniu najlepszej Barçy w historii.

Duet trenerski Guardiola-Vilanova był idealną mieszanką charketrów, pasji, wizji oraz zdoloności taktycznych. Guardiola, wielki innowator, autorytet, motywator, wizjoner i pasjonat, wielokrotnie podkreślał znaczenie i przydatność Tito Vilanovy. Zwracał uwagę na jego prostotę, zdecydowanie i dyskrecję w podejmowaniu decyzji, często w trakcie sytuacji krytycznych. W Tito cenił sobie również silną osobowość, niezłomny charakter zwycięzcy oraz analityczny umysł, który potrafił wprowadzać nowinki taktyczne do preferowanego przez nich obu ofensywnego futbolu kombinacyjnego. Vilanova również wyróżnia się sumienną metodyką pracy.

Obaj panownie przez cztery lata współpracy w pierwszej drużynie FC Barcelony stowarzyli istne perpetuum mobile, które nie tylko gromadziło nieprawdopodobną liczbę tytułów, ale również zachwycało piłkarski świat ofensywną grą, opartą na niezwykłych umiejętnościach piłkarzy wychowanych w barcelońskiej szkółce La Masía. W tym okresie - najlepszym w historii Klubu - Tito wygrał trzy Mistrzostwa Hiszpanii (2008/09, 2009/10 i 2010/11), dwie Ligi Mistrzów (2008/09 i 2010/11), dwa Puchary Króla (2008/09 i 2011/12), dwa Superpuchary Europy (2009/10 i 2011/12), trzy Superpuchary Hiszpanii (2009/10, 2010/11 i 2011/12) oraz dwa Klubowe Mistrzostwa Świata (2009/10 i 2011/12). Od lata 2012 - od kiedy Pep Guardiola zrzekł się piastowania swojej fukcji - Tito Vilanova już jako pierwszy trener, z własnym sztabem ludzi, rozpoczął kontynuację misji, którą rozpoczął z Guardiolą cztery lata wcześniej oraz projektu, który Klub wdrożył w życie przed dwoma dekadami.

Po bardzo dobrej pierwszej części sezonu u Tito zdiagnozowano powrót nowotworu ślinianki przyusznej. Trener Barcelony spędził na początku 2013 roku dwa miesiące na leczeniu w Nowym Jorku, by powrócić do prowadzenia drużyny pod koniec sezonu. Ostatecznie Barcelona wygrała Ligę z dorobkiem stu punktów i odpadła dopiero w półfinale Ligi Mistrzów z Bayernem. 

Po dużych problemach zdrowotnych rok 2013/14 miał być przełomowy i dać ostateczną odpowiedź, jakim trenerem jest Tito. Niestety 19 lipca ponownie wykryto nawrót choroby i Vilanova zrezygnował z pełnionej funkcji ze względu na niemożność pogodzenia leczenia z trenowaniem Barcelony.

Statystyki Tito:

Rozegranych mecżów: 60
Zwycięstwa/Porażki/Remisy: 43/8/9
% zwycięstw: 71,67
Gole: 158 strzelonych, 70 straconych, różnica: +88