Następny mecz:  Real Madryt  -  Barcelona     ·  Niedziela, 1 marca 21:00  ·  26. kolejka La Liga Canal +   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Vic Buckingham

Vic Buckingham podpisał umowę z FC Barceloną dnia 19 grudnia 1969 roku. Przybywając do stolicy Katalonii wiedział już doskonale na czym polega jego praca, gdyż wcześniej ogromnego doświadczenia nabrał trenując zespoły z ligi greckiej.

Anglik już od samego początku wzbudził sporo kotrowersji, gdyż pierwszą rzeczą jaką uczynił po objęciu Barçy, było stwierdzenie, że z takim składem raczej nie ma co marzyć o większych sukcesach pokroju Mistrzostw Hiszpanii. Jak by nie było, należało mu po części przyznać rację, gdyż jego podopieczni zajmowali wówczas dopiero dziesiąte miejsce w lidze i mieli osiem punktów straty do lidera. Ostatecznie, sytuacja znacznie się poprawiła, a Buckinghamowi należała się butelka szkockiej whisky, gdyż awans na czwarte miejsce był nielada wyczynem.

Rok 1969 przyniósł ze sobą kolosalnych rozmiarów skandal, choć 'Blancos' po dziś dzień nie przestał zadziwiać - jakby nie było - swoimi wyczynami. W półfinale Pucharu Hiszpanii, który odbył się na Camp Nou, FC Barcelona podejmowała właśnie Real Madryt. Rifé wszedł nieprzepisowo w Velázqueza, a sędzie bezwłocznie podyktował jedenastkę. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż faul ten miał miejsce w odległości od pola karnego nie mniejszej, niz z Londynu do Los Angeles. Skandal był po prostu monumentalny.

W następnym sezonie, Buckingham poprowadził drużynę do zwycięstwa w Pucharze Hiszpanii, a w pamięci wszystkich kibiców na pewno pozostanie niesamowicie emocjonujący mecz finałowy, kiedy to zmierzyć się trzeba było z Valencią CF. Pomimo tego sukcesu, angielski szkoleniowiec został zdymisjonowany, a jego miejsce zajął niezwykle utytułowany Marianus Michels, który wcześniej prowadził wielki Ajax Amsterdam.

Vic Buckingham zmarł w połowie lat dziewięćdziesiątych. Jego śmierć niezwykle mocno dotknęła wszystkich ludzi, którzy w jakikolwiek sposób byli i są nadal związani z FC Barceloną.