Następny mecz:  Napoli  -  Barcelona     ·  Dziś o 21:00  ·  1. mecz 1/8 finału Liga Mistrzów Polsat Sport Premium 2   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Joaquin Rifé

Dnia 18 kwietnia 1979 roku, FC Barcelona została, mówiąc brutalnie, wręcz wykopana przez Valencię CF z dalszych rozgrywek o Copa del Rey. Pierwszy mecz co prawda zakończył się efektownym zwycięstwem Barçy 4:1, aczkolwiek w rewanżu to mocarze ze stolicy Lewantu okazali się lepsi, bo nie dość, że strzelili również cztery bramki, to nie stracili przy tym żadnej. Dla wszystkich był to szok.

Zarząd zadecydował, że musi jak najprędzej zacząć działać, gdyż sytuacja taka w ogóle nie powinna mieć miejsca. Efektem tychże namysłów było zdymisjonowanie trenera Luciena Müllera i powołanie w jego miejsce dwójki Rifé - Torres.

Pierwszym i najważniejszym celem tego duetu szkoleniowców, było doprowadzenie objętej przez nich ekipy do finału rogrywek Pucharu Zdobywców Pucharu, który rozgrywany był w szwajcarskiej Bazyleii. Z zadania tego wywiązali się perfekcyjnie, bo nie tylko udało im się dojść do wymarzonego finału, ale również wygrać w nim. Barcelona niesiona dopingiem czterdziestu tysięcy swoich kibiców, poraz pierwszy w swojej historii, sięgnęła po puchar w rozgrywkach tego typu. Po dziś dzień naczynie upamiętniające tamto wydarzenie mogą podziwiać zwykli ludzie, gdyż znajduje się ono w pokaĽnej gablocie z trofeami, mieszczącej się w muzeum przy Camp Nou.

Niestety, kolejny sezon nie był już tak udany jak wcześniejszy, gdyż kataloński klub pożegnał się tym razem dość szybko z Cup Winners' Cup, kiedy to na jego drodze stanęła Valencia. Josep Lluis Núnez uznał, że to wystarczający powód, aby zwolnić Joaquima Rifé z posady trenera, a w jego miejsce po raz drugi już zatrudnić słynnego Helenio Herrerę.