Następny mecz:  RB Salzburg  -  Barcelona     ·  środa, 4 sierpnia 19:00  ·  Towarzyski   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Dmytro Czyhrynski

Dymtro Czyhrynski jest pierwszym Ukraińcem, który został piłkarzem FC Barcelona. Młody środkowy obrońca dobrze radzi sobie w pojedynkach powietrznych, świetnie poczyna sobie także z piłką przy nodze.

Urodzony 17 listopada 1986 roku w Zasławiu (Ukraina) Czyhrynski jest młodym obrońcą. W szeregach Szachtara, piłkarz był kluczową postacią, bacznie przyczyniając się do triumfu ukraińskiej w ostatniej edycji Pucharu UEFA (2009).

Przygodę z piłką, Dmytro rozpoczął jako mały chłopiec w zespole FC Karpaty Lwów. W wieku 14 lat, jego usługami zainteresował się Szachtar, który doprowadził do finalizacji transferu.

Pierwszy mecz w "dorosłej" drużynie Szachtara, Czyhrynski zaliczył, gdy miał zaledwie 17 lat (sezon 2003/04). Już wtedy zawodnik prezentował nieprzeciętne umiejętności. Ciekawostką jest fakt, że Dymtro swój debiut w europejskich rozgrywkach zaliczył właśnie podczas spotkania z FC Barcelona. Ukraiński zespół zwyciężył wówczas 2:0, a występ popularnego Dimy był tylko kilkuminutowym epizodem.

Sezon 2005/06, Ukrainiec spędził na wypożyczeniu w Metałurh Zaporoże w poszukiwaniu doświadczenia. Na przestrzeni całego sezonu rozegrał 15 spotkań i przekonał do siebie ówczesnego trenera Szachtara. Zrobił wrażenie swoją determinacją, tempem gry, a także umiejętnościami wyprowadzania piłki.

Do szeregów drużyny z Doniecka "Dima" powrócił przed zimową przerwą. W drugiej części sezonu zagrał w 11 spotkaniach (strzelił 3 gole) i zdobył swój pierwszy tytuł, mistrzostwo Ukrainy.

Po zakończeniu sezonu, Czyhrynski wziął udział w Mistrzostwach Europy do lat 21. Doprowadził swoją reprezentację do finału, w którym Ukraińcy musieli uznać wyższość Holendrów. "Dima" znalazł swoje miejsce w najlepszej "11" turnieju.

W lecie 2006, w zasadzie zaraz po zakończeniu Mistrzostw Europy U-21, przyszła pora na Mistrzostwa Świata, które odbyły się w Niemczech. Ołeh Błochin postanowił powołać Czyhrynskiego, niemniej jednak uraz wykluczył go z gry w każdym z pięciu spotkań, jakie rozegrała Ukraina na Mundialu w Niemczech.

W wieku 20 lat, w sezonie 2006/07 Dmytro wywalczył wicemistrzostwo Ukrainy, a także zagrał w finale pucharu krajowego, w którym jego drużyna uległa Dynamo Kijów 2-1.

Po transferze do Barcelony oczekiwania wobec Dmytro, za którego Barça zapłaciła 25 mln euro były duże. Ukrainiec na dobrą sprawę nie sprostał im chociażby w najmniejszym stopniu, co spowodowało, że piłkarz powrócił do Szachtara, tylko, że za sumę o dziesięć milionów waluty europejskiej, mniejszą.

PROFIL

Czhyrnski jest potężnym obrońcą z nieprzeciętnymi umiejętnościami. Do jego atutów należy gra w powietrzu, w czym pomagają mu warunki fizyczne (190 cm wzrostu). Ponadto jego szybkość jest aspektem, którym zachwyca się wielu piłkarskich ekspertów na całym świecie. Dmytro "słynie" także ze świetnych crossów na skrzydła spod własnego pola karnego.