Następny mecz:  RB Salzburg  -  Barcelona     ·  środa, 4 sierpnia 19:00  ·  Towarzyski   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Zlatan IbrahimovićUrodzony w Malmö (Szwecja), 3 października 1980 roku, Zlatan Ibrahimovic przybywa do Barcelony mając olbrzymi bagaż doświadczeń zdobytych zarówno na boiskach w Holandii, Włoch, jak i na arenie europejskiej. Jego ojciec jest Bośniakiem, matka pochodzi z Chorwacji, jest wybitnym napastnikiem: dominuje w pojedynkach główkowych, jest szybki, strzela dużo goli, a ponadto potrafi w pojedynkę przesądzić o losach spotkania.

Profesjonalną karierę rozpoczął w szwedzkim Malmö FF, które opuścił w 2001 roku na rzecz gry w Ajaxie Amsterdam. W holenderskiej ekipie, gdzie grał u boku Maxwella, wyrastał na zawodnika klasy światowej i stał się autentycznym crackiem, pomimo młodego wieku. Reprezentując barwy holenderskiego zespołu spotkał się z Ronaldem Koemanem, który był trenerem drużyny ze stolicy.

Po trzech sezonach przygody w Ajaxie i zdobyciu 2 mistrzostw kraju, 1 pucharu krajowego oraz Superpucharu Holandii doczekał się transferu do klubu z najwyższej półki. Nowym pracodawcą Szweda stał się Juventus Turyn, wówczas prowadzony przez Fabio Capello. Barwy Bianconerrich Zlatan bronił w sezonach 2004/2005 oraz 2005/2006; wywalczył swoje pierwsze mistrzostwo Włoch. Afera Moggigate w konsekwencji spowodowała jednak, że zespół został zdegradowany do Serie B, a także stracił wywalczone tytuły mistrza Italii. Taki obrót spraw zdecydował o przeprowadzce Ibrahimovića do Interu Mediolan.

Trzy wielkie sezony w brawach Intern

Z zespołem z Mediolanu, szwedzki napastnik wywalczył 3-krotnie Scudetto oraz 2 razy Superpuchar Włoch. Gdy trenerem mediolańskiego klubu był Roberto Mancini, pozycja Ibry była niepodważalna, tak samo było gdy stery objął José Mourinho.

Na prezentację Ibrahimovića jako nowego piłkarza FC Barcelona (27 lipca 2009 roku) przybyło 60 000 kibiców, ustanawiającym tym samym klubowy rekord.

Warto nadmienić, że transfer Ibry na Camp Nou był rekordowym zakupem katalońskiego klubu w 110-letniej historii. Rekordowy zakup okazał się jednak niewypałem, i o ile w kwestii sportowej wszystko wyglądało nie najgorzej, o tyle, decyzja Guardioli, a także kontrowersyjne wypowiedzi agenta piłkarza sprawiły, że wielki gwiazdor, po jednym sezonie spędzonym na Camp Nou przeniósł się na roczne wypożyczenie do AC Milan. Mediolański klub musi jednak wykupić piłkarza przed sezonem 2011/12, za sumę 24 milionów euro.

Zlatan jest także gwiazdą pierwszego formatu reprezentacji narodowej Szwecji. W latach 2005, 2007 oraz 2008 był wybierany najlepszym piłkarzem w kraju.

PROFIL

Znakomita technika, jaką posiada Ibrahimović, na przestrzeni całej kariery pozwoliła mu na olbrzymią ilość popisowych zagrań oraz przepięknych goli. We Włoszech jest znany z pseudonimu, który brzmi Ibracadabra.

Mierzący 195 cm piłkarz jest silny fizycznie, co pozwala mu dominować w pojedynkach główkowych. Budowa ciała pozwala Szwedowi na znakomite zastawianie piłki, co jest bardzo korzystne dla drużyny.

Warunki fizyczne sprawiają, że jest on typem ultranowoczesnego napastnika. Do tego strzela wiele bramek. W sezonie 2008/2009 zdobył w Serie A 25 goli, stając się najlepszym strzelcem na Półwyspie Apenińskim.