Następny mecz:  Barcelona  -  Osasuna     ·  Czwartek, 16 lipca 21:00  ·  37. kolejka La Liga   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Sandro Rosell i Feliu

Imagen de Sandro Rosell

2010-2014

Alexandre Rosell i Feliu - socio numer 12556 - przejął rolę prezydenta klubu 1 lipca 2010 roku. W wyborach przeprowadzonych 13 czerwca Rosell zdobył 61,35% głosów.

Sandro Rosell urodził się 6 marca 1964 roku w Barcelonie. Jego ojciec, Jaume Rosell, był jednym z dyrektorów Barcelony za czasów prezydentury Agustí Montala. Jest absolwentem prestiżowej szkoły Biznesu i Prawa ESADE, na kierunku Administracja w Biznesie. Pracował w firmie "Myrurgia", gdzie zajmował się sprzedażą perfum na Bliskim Wschodzie. Później związał swoją karierę ze światem sportu. W 1990 roku rozpoczął współpracę z Komitetem Organizacyjnym Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. Pracował również w sportowej firmie marketingowej ISL, a później w Nike, co wiązało się z przeprowadzką do Brazylii na trzy i pół roku. Po powrocie do Katalonii w 2002 roku założył firmę Bonus Sports Marketing.

Rosell, który jest socio od 4 października 1970 roku, zawsze był związany z futbolem i Barceloną. Tak jak Guardiola, jako młody chłopiec podawał piłki. na Camp Nou. Prezydent próbował swoimch sił jako zawodnik - wraz z l'Hospitalet występował w Segunda División B.

Jego kariera w zarządzie klubu rozpoczęła się w 2003 roku, kiedy był członkiem zespołu Laporty, który odniósł pewne zwycięstwo w wyborach prezydenckich, zdobywając 52,57% głosów. Laporta obiecywał sprowadzenie na Camp Nou Davida Beckhama, jednak gwiazda Manchesteru United ostatecznie dołączyła do Realu Madryt. Do Katalonii przybył z kolei Ronaldinho, do którego transferu walnie przyczynił się Rosell. Ówczesny wiceprezydent do spraw sportowych był jedną z osób odpowiedzialnych za odrodzenie klubu na płaszczyźnie społecznej i sportowej. Dwa lata po wyborach, 2 czerwca 20056 roku, mając na koncie zdobycie Mistrzostwa Hiszpanii, Rosell odszedł z zarządu. Przyczyną rezygnazcji z zajmowanego stanowiska była niezgodność poglądów z Laportą i jego współpracownikami.

Pięć lat później Rosell wystartował w wyborach prezydenckich z własnym projektem, którego hasło brzmiało "Tots som el Barça". Chciał spełnić marzenie swojego ojca i doprowadzić klub do dalszych sukcesów w lidze hiszpańskiej i na arenie światowej. W 2011 roku drużyna prowadzona przez Pepa Guardiolę zdobyła jeszcze Ligę Mistrzów, ale 2,5 roku później Rosell zrezygnował z zajmowanego stanowiska, oddając prezydenturę Josepowi Marii Bartomeu. Oficjalnie przyczyną dymisji były sprawy osobiste, jednak opinia publiczna mocno łączyła rezygnację prezydenta z aferą Neymargate.