Następny mecz:  Barcelona  -  Real Madryt     ·  Niedziela, 24 października 16:15  ·  10. kolejka La Liga Canal +   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Agustí Montal i Galobart

 Retrato de Agustí Montal i Galobart 1946-1952

W listopadzie 1945 roku Agustí Montal zaapelował o dokonanie zmian w sposobie zarządzania klubem. Do tej chwili pełnił on funkcję księgowego w zarządzie Josepa Vendrella.

Wojna domowa w Hiszpanii dobiegła już końca i zdaniem Montala nadszedł najwyższy czas, by działalność klubu także mogła wrócić do normalności. Petycja Montala została pozytywnie przyjęta przez zarząd i przekazana władzom. Dziesięć miesięcy później dotychczasowi włodarze FC Barcelony podali się do dymisji, zaś nowym prezydentem klubu mianowano Agustíego Montala.

Mandat prezydencki dotychczasowego przemysłowca, o demokratycznych przekonaniach, rozpoczął się 20 września 1946 roku. Nie ma wątpliwości, że przywrócił on klubowi prawdziwą wielkość. Podczas sześciu lat rządów Montala Barcelona ugruntowała sobie pozycję w ścisłej elicie klubów hiszpańskich. Sukces prezydentury Montala ukoronowały dwa tytuły mistrza Hiszpanii z rzędu (1948 oraz 1949). W ten sposób klub mógł świętować podwójnie w 50. rocznicę założenia FC Barcelony.

Jednak nie był to jeszcze szczyt możliwości Barçy, pod rządami Montala. W 1952 roku zespół dowodzony przez czeskiego szkoleniowca, Ferdinanda Daucika, w którego skład wchodzili tacy piłkarze jak Ramallets, Kubala, Basora, César czy Manchón, triumfował w rozgrywkach ligowych, sięgnął po Puchar Hiszpanii, Puchar Łaciński, Trofeum Martini Rossi oraz Puchar Evy Duarte. Te tytuły sprawiły, że ówczesny skład przeszedł do historii jako "Barça Pięciu Pucharów".

Wspominiane sukcesy sprawiły, że stadion Les Corts, mimo iż został powiększony, nie był w stanie pomieścić wszystkich kibiców, którzy chcieliby dopingować Barçę. Montal, myśląc o przyszłości klubu, dokonał zakupu nowych terenów budowlanych, tych samych, na których stanęło później Camp Nou.

16 lipca 1952 roku ustąpił ze stanowiska. W długiej historii FC Barcelony zapisał się jednak jako jeden z jej najbardziej zasłużonych prezydentów.