La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj. By Użytkownikom La Rambli ułatwić korzystanie z tego działu w zgodzie z regulaminem, stworzyliśmy dla Was Kodeks La Rambla. To zbiór sugestii i wskazówek, które pozwolą Wam poruszać się po La Rambli bezpiecznie, bez narażenia na blokadę konta. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Kodeksem!

La Rambla

Online: 1205 Culés

5

Mam nadzieję, że nie zawieszą matury obowiązkowej z matematyki.
Język polski i matematyka muszą być obowiązkowe. Jak chcemy być nowoczesnym narodem skoro obywatele mają problemy z podstawowymi zadaniami rachunkowymi?
30% z podstawowej matury nie powinno być problem, a skoro są to są trzy prawdopodobne powody:
1) złe nauczanie w szkołach średnich, co w niektórych szkołach jest prawdopodobne, ale mamy coś takiego jak korepetycje
2) wyjątkowa niezdolność jednostki do matematyki, chociaż to uważam za najmniej prawdopodobne i wiążę to po prostu z 3) lenistwem i brakiem samozaparcia

2

@barcelonaLM "Ministerstwo Edukacji Narodowej odrzuca propozycję Najwyższej Izby Kontroli, by z powodu słabych wyników czasowo zawiesić obowiązkową maturę z matematyki. "Masz pan gorączkę... stłucz termometr" - komentuje wiceminister edukacji Maciej Kopeć."
źródło: Nie podaje, bo wszędzie jest.

1

@sebasek99 I to mnie cieszy :)

0

@barcelonaLM Z nr 1 się zgadzam co do joty, mój nauczyciel raz ze jest fatalnym motywatorem, to jeszcze źle uczy i nie daje nikomu się wykazać i od razu mówi że nie zdasz. 2 to tak niezbyt, 3 też mocna

1

@barcelonaLM Pozdrawiam ze swoim 28% z 2016r ;) Na poprawce identyczny wynik. No i co z tego, że ang. czy pol. miałem po 70% jak matmy totalnie nie potrafię i nic z tego nie kumam (totalny beton), a samozaparcia mi nie brakowało bo nawet dodatkowe lekcje brałem.

1

@Chwytliwy Znam ludzi, którzy są bardzo dobrzy z przedmiotów humanistycznych i na podstawowej macie w szkole średniej problemów nie mają, tzn. przechodzą i tę maturkę spokojnie na 30% napiszą.
Matematyka to także nie tylko liczenie, ale nauka logicznego myślenia. Zdecydowana większość uczelni bierze pod uwagę matmę, nawet na prawo można iść z matmą zamiast historii i nic to nie zmienia w procesie rekrutacji, np. w Wrocławiu

16

@barcelonaLM W obecnych czasach, przy tak szerokich możliwościach nauki w Internecie oraz całej masie ofert korepetytorskich, to jest dla mnie nie do pojęcia, by nie ogarnąć podstawy z matematyki na te marne 30%. Testowe zadania spokojnie można opanować, choćby na 10 punktów, bo są podobne co roku. No i przecież są tablice maturalne, niektóre rzeczy wystarczy po prostu podstawić do wzoru lub go lekko przekształcić. Sęk w tym, że są takie jednostki, co nawet tego nie potrafią. A co chodzi o zadania otwarte, to do cholery, rok w rok są równania i nierówności kwadratowe, tylko dane się zmieniają. Naprawdę aż tak ciężko się tego nauczyć? Lenistwo jest głównym powodem słabej zdawalności, nie mam co do tego żadnych wątpliwości. A nie żadne "humanistyczne" ukierunkowania czy zły nauczyciel.

0

@Dosq 28% to prawie 30%, są przypadki jeszcze gorsze...
Wpasowujesz się w powód numer 2, oczywiście nie chcę Cię tu krytykować bo każdy rodzi się z takimi a nie innymi talentami. Myślę, że z dobrym nauczycielem wyciągnąłbyś te 2 punkty procentowe więcej

3

@Chwytliwy Przy czym podręczniki, to tak naprawdę książki z zadaniami tylko. Żaden ci dobrze nie wytłumaczy, co i jak. Dlatego jak nie masz dobrze tłumaczącego nauczyciela, to jesteś strasznie w dupie :/

1

@damianex10 To akurat prawda, dużo właśnie dają te tablice, tam jest bardzo dużo wzorów, nawet podstawowe wartości trygonometryczne i wykresy podawają jak na tacy.
Wzór na deltę i pierwiastki to chyba nie problem nauczyć się przez 3-4 lata i jest się już urządzonym w kilku zadaniach. Ciągi też są często i tak jak piszesz wystarczy podstawić do wzoru z tablic.

4

@barcelonaLM Zdać maturę z matmy można już praktycznie z zadań zamkniętych, większość z nich jest naprawdę prosta. Ja sam nie byłem wybitny z matmy, a miałem 70% kilka lat temu. Sorry, ale jeżeli ktoś nie osiąga tych marnych 30% to jest po prostu leniem lub amebą.

Btw jestem tym bardziej za tym aby ta matura z matmy była nadal obowiązkowa bo ostatnio miałem taką sytuację; byłem zjeść sobie coś na mieście i płaciłem kartą, babka źle nabiła a ja za szybko przyłożyłem kartę i zamiast skasować ode mnie 14zł to sprzedawczyni nabiła 14 groszy. No i czekam aż jeszcze raz mnie skasuje za to 13,86zł lub 14zł bo co to te 14grosze... ale ona nagle się z zawiesiła i... wyjęła kalkulator, ja jestem cały zaskoczony, chciałem powiedzieć jej że to będzie przeciez 13,86zł ale byłem przekonany, że ona to wie więc się nie odzywałem. NIE POTRAFIŁA obliczyć tego na kalkulatorze i wyjęła kartkę z długopisem i liczyła w słupku ile to jest 14zł minus 14 groszy... Gdy zobaczyłem jej obliczenia na tej kartce to po prostu oniemiałem... Po jakichś dwóch minutach w końcu jej skomplikowane obliczenia dały pożądany rezultat..

0

@barcelonaLM Pewnie niektórzy mnie zaraz zjedzą czy coś, ale główny powód to ten ostatni. Serio, przecież 30% można zdobyć bez problemu podstawiając pod wzór i wklepując w kalkulator. Jeden dzień nauki do samego zdania matury wystarczy w zupełności. A jeśli ktoś faktycznie ma problem i mu po prostu nie wchodzi, to rozwiązanie jest jedno: robić, robić, robić, robić.....https://youtu.be/LXM_tGHcuMo

konto usunięte

1

@barcelonaLM Co do tych korepetycji, to nie każdego jest na nie stać, to jest wydatek przeważnie przynajmniej 50 zł za godzinę, a żeby kogoś czegoś nauczyć to potrzeba przynajmniej godziny tygodniowo, co miesięcznie wychodzi około 200 zł. A to już sporo.


Powód tak słabych wyników to głównie wina nauczycieli, sam znam pełno takich co nie potrafią niczego nauczyć. Mają wiedzę, ale nie potrafią jej przekazać. Takie osoby nie powinny być zatrudniane.

Jeśli nauczyciel jest dobry, to żaden jego uczeń nie potrzebuje korepetycji.

A najgorsi nauczyciela to są tacy, którzy jak ktoś czegoś nie potrafi to zamiast mu pomóc to wydrze na niego mordę, że nie potrafi przy całej klasie i będzie go straszył 1 jak się nie nauczy.

2

@barcelonaLM Punkt 1 średnio, bo nie każdego stać na korki regularne. Ja z matmy zawsze byłem bardzo dobry, ale uważam, że mogłby jej nie być na maturze. Prędzej wyższe wymagania z angielskiego :D

0

@barcelonaLM Nauczania w szkołach średnich nie ma ot co. Pojedyncze placówki które cjs robią

0

@BaRcA!FaN W większych miastach są darmowe korepetycje dla każdego. Ja chodziłem przez 1.5 miesiąca i zdałem na 70%.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Liga typerów

1 KOLAKM 20 pkt
2 norbi77 17 pkt
3 DESPac 17 pkt
4 boronez 16 pkt
5 tribo 16 pkt
Zobacz tabelę

Sonda

Co było najgorsze w Barcelonie w 2020 roku?