Podsumowanie ankiety dotyczącej powstania Superligi

Dariusz Maruszczak

9 maja 2021, 21:27

7 komentarzy

Fot. Getty Images

Superliga przeleciała jak meteor przez europejski futbol, rozbudzając wielkie emocje i prowokując do wielu dyskusji. Dlatego też opublikowaliśmy na łamach FCBarca.com ankietę, w której zapytaliśmy Użytkowników, czy popierają koncepcję związaną z jej utworzeniem.

Zamiarem inicjatorów Superligi było poprawienie jakości europejskich rozgrywek, zwiększenie zainteresowania piłką nożną czy wreszcie polepszenie finansowania, zwłaszcza w dobie kryzysu. Zgodnie z przyjętymi zasadami uczestnikami nowego turnieju miało być piętnaście zespołów stale biorących w nim udział i pięć drużyn, które awansowałyby na podstawie uzyskiwanych wyników. Inicjatywa spotkała się z natychmiastową reakcją UEFA i sporą krytyką piłkarskiej społeczności. Projekt nie został wytłumaczony zbyt klarownie, a kilka jego założeń wzbudzało wątpliwości. Ostatecznie większość klubów-założycieli wycofało się z projektu, w którym pozostały już tylko Barcelona, Real Madryt i Juventus.

Również Użytkownicy FCBarca.com w większość (54,35% uczestników ankiety) sprzeciwili się zaproponowanej koncepcji. Zwracają oni uwagę na zmniejszenie znaczenia rozgrywek krajowych, a także niesprawiedliwe odcięcie wielu klubów od rywalizacji z mocarzami. Ponadto osoby biorące udział w sondzie uważają, że ciągłe spotkania gigantów w końcu stracą na swojej wyjątkowości. Podkreśla się też, że brak spadków jest sprzeczny z zasadami rywalizacji sportowej. Wątpliwości budzi w tym kontekście także wybór niektórych uczestników, podobnie jak rola prezesów Superligi, którymi mieli być szefowie poszczególnych klubów. Dla Użytkowników sprzeciwiających się tym rozgrywkom, cały projekt opiera się głównie na chęci wzbogacenia się wielkich i nadmiernego uprzywilejowania ich w strukturze europejskiej.

Inicjatywę poparło 33,81% głosujących. Wskazują oni, że dzięki Superlidze będzie można obejrzeć większą liczbę meczów na najwyższym poziomie, przez co rozgrywki staną się ciekawsze. Krytykują też brak reform UEFA, która jest uważana za instytucję skorumpowaną, a pod względem pazerności wcale nie ustępującą Superlidze, ponieważ kumuluje ona dla siebie wielkie zyski, a nie pomogła klubom w czasie kryzysu. Użytkownicy uważają też, że obecna Liga Mistrzów jest skostniała i staje się ciekawa dopiero w fazie pucharowej. Niektórzy podkreślają też, że Superliga byłaby dobra dla Barcelony, która potrzebuje dodatkowych środków. Dość duża liczba uczestników ankiety (11,84%) nie ma swojego zdania w tej sprawie, co pokazuje, że projekt nie został wyjaśniony zbyt dobrze.

Ankieta

Czy popierasz koncepcję utworzenia Superligi?

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Superliga to dobry pomysł, ale nieoszlifowany. Trzeba go dopracować i wdrażać.
« Powrót do wszystkich komentarzy