• 68', 72' Lionel Messi
  • Sobota, 17 kwietnia 21:30
  • La Cartuja
  • TVP 1

Przypominamy zasady, którymi kierujemy się podczas wystawiania ocen, zawarte w regulaminie oceniania zawodników. Pamiętajcie, że jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości lub uwagi związane z artykułem i zamierzacie zadać pytanie w komentarzu, zajrzyjcie uprzednio do działu FAQ – bardzo możliwe, że znajdziecie tam gotową odpowiedź. Życzymy owocnego zapoznawania się z tekstem oraz zachęcamy do pozostawiania komentarzy.

Oceniający: BaroPodertos

90

• 6
  • 6

Piłkarze Athleticu wyprowadzili zaledwie kilka kontrataków oraz starali się odnaleźć drogę do bramki Barcelony głównie za pomocą wrzutek w naszą "szesnastkę". Obrońcy Blaugrany przeważnie radzili sobie w pojedynkach powietrznych, a Marcowi pozostało zachować profesjonalizm przy kilku prostych piłkach. Brawa za złapanie futbolówki po podaniu Inakiego wzdłuż pola karnego (41') oraz obronienie strzału z dystansu (68'). Przydarzyły się Niemcowi niepewne interwencje (np. 78'), jednak ostatecznie nie wynikło z nich nic groźnego, a drużyna wygrała finał bez utraty gola.

0 0 0 0 0 6
26 77% 0 0 0 2

Óscar Mingueza

87

• 6
  • 7

Dobry mecz młodego Hiszpana pod względem gry w defensywie. Co prawda nie miał zbyt wiele do roboty, niemniej to, co miał obronić, to obronił. Przyczepię się jedynie do sytuacji z 75. minuty. Do spółki z Busquetsem pozwolił rywalowi na groźne zgranie górnej piłki do swojego kolegi w naszym polu karnym, lecz chwilę później zagrożenie zażegnał De Jong. Jeśli chodzi o grę ofensywną, to starał się grać do przodu, szukał swoich kumpli, lecz z celnością było różnie (7', 23', 50', 59'). Mimo to, brawa należą się za przeprowadzenie bardzo dobrej akcji w 26. minucie. Najpierw przeciął podanie rywala, następnie napędził grę i ostatecznie zanotował kluczowe zgranie piłki głową do Leo Messiego.

0 0 1 0 2 6
107 95% 1 4 3 2

82

• 7
  • 7

Koeman ponownie zdecydował się zaryzykować, gdyż przed meczem występ Hiszpana był niepewny z powodu bólu, który doskwierał Gerardowi. Ostatecznie zagrał od pierwszej minuty i zaprezentował się bardzo dobrze. Spędził na boisku 82. minuty i przez ten czas zanotował sporo udanych interwencji (8', 16', 43', 76'), niekiedy z dala od własnego pola karnego (20', 25', 33'). Wkradło się kilka fauli, których mógł uniknąć (np. 77'), a poza tym trudno się przyczepić o jakiś poważny błąd. Brawa za determinację, by powrócić na finał Pucharu Króla. Tym razem każdy jest zadowolony.

0 0 0 0 0 4
76 96% 0 6 2 8

90

• 7
  • 7

I w jego przypadku wstęp jak najbardziej na plus. Brawa za udaną grę w defensywie (13', 14', 18' czy 24'), a także szukanie gry do przodu, co przełożyło się na celny przerzut do Desta (19') oraz prostopadłe zagranie do Griezmanna (41'). Nie popełnił żadnych rażących błędów w starciach defensywnych z rywalami, jednak należy wspomnieć o nieudanym wyprowadzeniu piłki w 28. minucie. Co prawda, Frenkie również zachował się zbyt pasywnie, niemniej Clement podjął ryzyko w postaci odważnego podania piłki przez środek własnej połowy, które padło łupem jednego z rywali. Malutki kamyczek w ogródku.

0 0 0 0 2 8
107 95% 0 9 1 2

90

• 7
  • 7

Udane spotkanie w wykonaniu Sergio, jednak nie wystrzegł się błędów w defensywie i ofensywie. Zacznijmy od plusów. Zanotował kilka interwencji w destrukcji (np. 3', 42', 44'), a także bardzo dobrze wyglądał w kreacji gry. Odpowiednio dyktował tempo, nieraz błysnął porządnym podaniem (4', 38', 60' - akcja bramkowa, 70'), potrafił przyspieszyć akcje (32', 51') oraz zanotował dwa kluczowe podania; do Messiego (5') i Desta (7'). Co mu nie wyszło? Szwankowało krycie przy stałych fragmentach gry. Do spółki z Minguezą (75') i De Jongiem (84') pozwolili rywalom na kolejno; przejęcie górnej piłki i groźne jej zgranie w kierunku innego rywala oraz oddanie strzału w kierunku Ter Stegena. Co więcej, w 53. minucie zmarnował świetną okazję na zdobycie bramki. Co prawda, piłka spadła pod nogi Busquetsa nagle i zaskakująco, jednak mimo to takie okazje trzeba wykorzystywać.

1 1 0 0 0 6
98 95% 1 10 3 8

Sergiño Dest

74

• 6
  • 6

Pod względem gry w defensywie nie można mu nic zarzucić. Sprostał zadaniom, jakie narzucili mu bierni tego dnia piłkarze Atleticu. Występ pod względem gry ofensywnej raczej do zapomnienia. Był aktywny, uczestniczył w grze kombinacyjnej drużyny, jednak większość prób zrobienia przewagi na boisku zespołowo czy indywidualnie kończyła się niepowodzeniem. Nie wychodziły mu dośrodkowania (np. 17', 31'), a w 7. minucie zszedł na lewą nogę i oddał strzał sprzed pola karnego, jednak to uderzenie w żadnym stopniu nie zagroziło bramce Unaia Simona. Mimo to warto zaznaczyć, że i tak powinien zakończyć mecz z asystą. W 48. minucie zanotował kluczowe podanie do Griezmanna, lecz Francuz nie wykorzystał doskonałej okazji na zdobycie bramki.

1 0 0 0 0 12
51 92% 1 0 0 1

Frenkie de Jong

90

• 9
  • 9

Kapitalny mecz Holendra. Wykonał solidną pracę w defensywie (8', 41', 65'), a oddzielnie należy pochwalić go za akcję z 75. minuty. Jeden z rywali zagrał groźną piłkę w naszym polu karnym, a Frenkie bardzo dobrze wybił ją głową na rzut rożny. Jeśli chodzi o grę ofensywną, trudno wymagać więcej, choć mógł mieć więcej. Strzelił bramkę głową na 2:0, a także zanotował dwie asysty. W 60. minucie celnie zagrał piłkę do Griezmanna, który wykończył akcję, a w 68. przeprowadził świetną akcję z Leo Messim, która również zakończyła się golem. Szybkość przeprowadzenia akcji i wymiana podań przez Messiego i De Jonga na najwyższym poziomie. Poza tym dobrze odnajdował się pod polem karnym rywal lub w nim (np. 10', 21'), raz napędził grę w pojedynkę (63'), ale również potrafił cofnąć się po piłkę i pomóc w rozegraniu (np. 38'). Mimo wielu świetnych momentów w tym meczu, jest się do czego przyczepić, stąd też brak najwyższej oceny przy nazwisku Frenkiego. Do spółki z Busquetsem zagrał zbyt pasywnie podczas jednego ze stałych fragmentów gry w wykonaniu Athleticu (84'), dał się zaskoczyć rywalowi na własnej połowie, który wyłuskał mu futbolówkę (28') oraz nie wykorzystał okazji na zdobycie bramki na początku meczu (5'). Piłka niestety zatrzymała się na słupku.

2 1 4 0 3 8
70 96% 3 2 1 3

Pedri González

81

• 6
  • 6

Znośny mecz w wykonaniu Pedriego, choć to kolejne spotkanie, który obrazuje lekki spadek formy Hiszpana, w porównaniu do tego, co prezentował jakiś czas temu. Solidnie wyglądał w "małej" grze na całej długości boiska (np. 30', 32', 45', 46'), lecz brakowało odważniejszych podań, które miałyby realny wpływ na wypracowanie przewagi przez Barcę nad Athletikiem. Popracował również w destrukcji, co przełożyło się na przejęcia futbolówki w okolicach własnego pola karnego (65'), ale także blisko "szesnastki" rywala (19' czy 21'). Brak wyraźnych błędów, choć przydarzyła się np. strata piłki na połowie rywala, po nieudanym prowadzeniu piłki i wpadnięciu na Leo Messiego (41'), co skutkowało kontrą gospodarzy tego finału.

1 0 1 0 1 7
62 94% 0 5 0 1

90

• 7
  • 7

Pod względem gry w defensywie solidne i równe spotkanie od początku do końca (17', 51', 70', 83'), natomiast w ofensywie dał o sobie znać dopiero w drugiej połowie. W pierwszej części spotkania był całkiem aktywny, jednak trudno było mu skutecznie zagrać piłkę w pole karne Basków lub już w jego obrębie(16', 24'). Raz odnalazł Lengleta w "szesnastce" przeciwnika, jednak i tak piłka nie była na tyle dokładna, by Francuz był w stanie oddać strzał na bramkę. Po przerwie jego gra była już zdecydowanie bardziej znacząca, gdyż zdołał zanotować dwie asysty. W 63. minucie udanie zagrał piłkę do Frenkiego de Jonga, a w 72. obsłużył podaniem Leo Messiego.

0 0 0 0 0 12
95 92% 2 4 0 3

90

• 9
  • 9

Świetny występ Argentyńczyka. Zanotował kilka dobrych podań, jak np. kluczowe wycofanie futbolówki do De Jonga w polu karnym rywala (5') czy bardzo dobre, prostopadłe zagranie do Griezmanna w "szesnastkę" Athleticu (10'). Warto również pochwalić go za przeprowadzenie pierwszorzędnej akcji z Minguezą w 26. minucie, odpowiednie wbiegnięcie w pole karne rywala w akcji na 2:0, czym zabrał jednego z dwóch przeciwników, którzy kryli De Jonga, oraz udział w akcji bramkowej na 1:0. Pora przejść do "mięcha", jakim uraczył nas Lionel, a mowa tu o dwóch golach, które zdobył. W 68. minucie przeprowadził doskonałą akcję z De Jongiem i po zejściu na lewą nogę, sprytnie wturlał piłkę do bramki rywala, a 4 minuty później zdobył bramkę na 4:0, wykorzystując tym samym dogranie od Jordiego Alby. Móc oglądać jego grę to jak wygrać na loterii.

3 3 1 0 3 16
50 88% 2 4 1 1

Antoine Griezmann

88

• 7
  • 8

Niemrawa pierwsza część spotkania. Pochwalić go można jedynie za akcje typu pomoc w rozegraniu autu (29') czy ułatwienie wyjścia spod pressingu rywala, poprzez odpowiedni powrót na własną połowę (35'). Oczywiście doceniamy i tego typu zaangażowanie, lecz od tej klasy napastnika wymagamy zdecydowanie więcej. Na plus również akcja z 11. minuty. Dobrze wybiegł do podania od Messiego i później odegrał mu zwrotną piłkę na strzał. Po przerwie było już o wiele lepiej, choć zaczęło się źle. W 48. minucie zmarnował 100% szansę na zdobycie bramki, gdy dostał dobrą piłkę od Desta w polu karnym gospodarzy. Na szczęście przy kolejnej okazji się nie pomylił. W 60. minucie otrzymał podanie od De Jonga i tym razem umieścił piłkę w bramce, dzięki czemu Barca otworzyła wynik finałowego meczu. Co więcej, konkretniej wyglądał także w kreowaniu gry. W 52. minucie zanotował kluczowe wycofanie futbolówki przed pole karne do Pedriego, a w 72. świetnie wypuścił Albę podaniem z pierwszej piłki i chwilę później Messi zdobył swoją drugą bramkę

3 67% 0 0 0 0

Gdzie ocena trenera? Mecz wygrany w 70min. Zmiany? 10min pozniej. Bo po co zmiennicy mają się ograć.

@yoli Wygrali 4-0 w finale PK, kurde, o co tu się przypieprzyć do Koemana... O, już mam!

@slayer Nie ma o co, bo Bilbao nawet nie chciało grać w piłkę.

@yoli Ale o co ci chodzi? Zmiany były takie jak trzeba. Roberto wraca po kontuzji więc dostał kilkanaście minut na ogranie, Araujo za jeszcze nie w pełni gotowego Pique, Dembele, żeby nie zatracił rytmu meczowego, Braithwaite chyba za Griezmanna - normalna zmiana w ataku. I przede wszystkim Moriba rozegrał kolejne minuty

@MatiFCB2000 za późno. Jeśli prowadzisz w meczu 4.0 i masz nie ogranych piłkarzy na ławce to chyba można śmiało ich wpuścić. Inaczej graja po 4 min o nic. A pozniej wystawia ich się na trundy mecz i mają coś zrobić kiedy nie idzie. Rytmu meczowe nie zastąpią żadne treningi.

@yoli A kto niby był nieograny? Tylko wracający po kontuzji Roberto, który dostał minuty. Cała reszta która weszła grała regularnie, w tym Moriba, który od jakiegoś czasu w każdym meczu (oprócz jednego) wchodzi z ławki.

@MatiFCB2000 Czy przy wyniku 3:0 w 68 min, 4:0 w 72 min i całkowitej praktycznie dominacji na boisku możesz zakładać że masz mecz rozstrzygnięty? To może mając w perspektywie dalszą część sezonu i pozostałe mecze można:
A) Oszczędzić zawodników którzy grają praktycznie zawsze, stanowią trzon kadry , a właściwie licząć Griezmann/Dembele są jedyną 12 trenera, z której wybiera 11?
B) Czy danie zagrania zawodnikom pokroju Ilaix, Martin, Trincao, a w szczególności Puig, Pijanic musi się sprowadzać do dawania im po 5 minut? Czy później nagle nie mamy sytuacji, że wchodzi gracz i gówno wnosi w meczu, bo dostaje 5 min z czego 3-4 zajmuje mu w ogóle adaptacja na boisku? Masz praktycznie rozstrzygnięty mecz i w perspektywie 20-25 min meczu i ciężko dać pograć O COŚ tym rezerwowym?

Czy nie przypomina to sytuacji z wyzywanym Valverde, który w dramatycznie uciekającym półfinale LM na Anfield nagle ratuje się wpuszczaniem Malcoma, którego pomijał praktycznie pół sezonu?
Czy nie uczy czegoś przykład ostatnich meczy Realu, który nas zamiata w El Classico, po czym musi dać odpocząć Modricowi i potrzymać na trybunach lekko pobijanego Kroosa w meczu z Getafe gdzie tracą punkty? A czemu? Bo rozgrywa im piłkę Isco, co boisko zobaczył w rozstrzygniętym meczu z Livepoolem, a wcześniej grał ogony albo w ogóle?. Bo gra wracający po kontuzji Valverde, który nie jest w rytmie meczowym i trener też pomija go większość seoznu?
Nie daj bóg u nas wypada FdJ, Pedri i nie ma nagle kim grać. Bo Puig wchodzi ratować wynik z Valladoidem w 88 minucie, gdzie ciśnienie sięga zenitu i żeby złapać rytm wymienia 5-6 krótkich podań, bo przecież trening to nie LaLiga.
Nie da być się jokrem na niektórych pozycjach. Jokerem może być Duńczyk jak go wystawią na 9 żeby dołożył nogę, albo głowę (jak z Realem - niestety nie trafił) w jedynej akcji, gdzie coś mógł zrobić i dostał podanie. Na środku pomocy to musisz czuć to coś. A u nas środek od 10 meczy wygląda tak samo. Koeman nie tworzy sobie żadnej opcji rezerwowej na wypadek urazu, kontuzji, kartki. Nie zmienia to postaci rzeczy że Finał był najlepszym naszym meczem w sezonie gdzie dominowaliśmy totalnie. Ale los nie zawsze daje takie łatwe mecze, dlatego lepiej samemu ogarnąć plan B, gdyby A nie zadziałał.

@slayer nie przypieprzam się do Koemana o finał Cdr bo to był nasz najlepszy meczy, tylko o zmarnowaną szansę na ogranie rezerwowych zawodników w meczu o stawkę w rozstrzygniętym spotkaniu. Rozegrali w maksie 18, 11, 10, 5 i 4 min (czas dodatkowy wliczony) a każdy poza Roberto praktycznie mógł 10 więcej co wg mnie robi jednak sporą różnicę, w perspektywnie tych 8 czekających nas meczy.
I o to mam pretensje do trenera. O nieskorzystanie z szansy jaką dał mu świetny, ugrany w ~70 min wynik.