W sobotę zmierzą się ze sobą dwie najlepsze drużyny w historii Pucharu Króla

Maciej Łoś

13 kwietnia 2021, 12:30

Sport

12 komentarzy

Fot. Getty Images

Barcelona zmierzy się w sobotę w finale Pucharu Króla z Athletikiem. Obydwie drużyny są najbardziej utytułowanymi zespołami w tych rozgrywkach. Łącznie wygrywały je już 53 razy.

Historia rozgrywek Pucharu Króla sięga 1902 roku, kiedy to rozegrano turniej na cześć osiągnięcia pełnoletności przez władcę Hiszpanii Alfonsa XIII. Choć była to jeszcze edycja nieoficjalna, w finale Barça pokonała zespół złożony z zawodników Bilbao FC i Athleticu 2:0. W 1903 roku odbył się pierwszy oficjalny turniej, którego triumfatorem okazał się właśnie Athletic. Był to początek dominacji baskijskiej drużyny w rozgrywkach, które kilkukrotnie na przestrzeni dziesięcioleci zmieniały nazwę.

Athletic był najbardziej utytułowanym zwycięzcą Pucharu Króla do 1997 roku. Wtedy to został on wyprzedzony przez FC Barcelonę, która wygrała rozgrywki po raz 24. Wszystko dlatego, że klub z Kraju Basków nie triumfował w tym turnieju ani razu od 1984 roku. W tamtym roku okazał się lepszy od Barçy w meczu, który został zapamiętany ze względu na rywalizację Diego Maradony i Andoniego Goikoetxei.

W bezpośrednich finałach Athletic pokonał Barçę jeszcze raz, w 1932 roku. W pozostałych sześciu przypadkach to Blaugrana była lepsza od baskijskiej drużyny. Po raz ostatni stało się to w 2015 roku, gdy podopieczni Luisa Enrique wygrali 3:1. W sumie obydwa zespoły wystąpiły łącznie w 78 finałach. Ciekawa sytuacja miała miejsce w 1910 roku, gdy Barcelona wygrała Puchar organizowany przez RFEF, a Athletic ten, który w tym czasie utworzyła Unión de Clubs.

W 1953 roku Barcelona otrzymała trofeum na własność, ponieważ wygrała trzy kolejne Puchary z rzędu. Sytuacja powtórzyła się w 2017 roku. Athletic po raz pierwszy triumfował trzy razy z rzędu w 1916 roku, a czterokrotnie byli najlepsi w latach 1930-1933.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.
konto usunięte

Finał i najlepsze drużyny, lepiej być nie mogło..
« Powrót do wszystkich komentarzy