• Ousmane Dembélé 90'
  • FC Barcelona rzutem na taśmę pokonała Real Valladolid 1:0 po bramce w 90. minucie Ousmane'a Dembélé
  • Duma Katalonii zbliżyła się już na jeden punkt do liderującego Atlético
  • To już 19. ligowy mecz bez porażki z rzędu w wykonaniu podopiecznych Koemana

Po przerwie reprezentacyjnej, która na szczęście nie pozostawiła większego piętna na żadnym zawodniku Barcelony, wracamy do rozgrywek klubowych. Sezon wkracza na ostatnią prostą, a szanse na tytuł mistrzowski dla Dumy Katalonii rosną. Po wczorajszej porażce Atlético z Sevillą Blaugrana zależy tylko od siebie. Jeśli wygra wszystkie pozostałe mecze, będzie mogła świętować mistrzostwo. Starcie ze zdziesiątkowanym Realem Valladolid było pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu. Ronald Koeman nie kalkulował i wystawił sprawdzony skład, w którym znaleźli się zagrożeni absencją w El Clásico Leo Messi i Frenkie de Jong.

Zawodnicy Realu Valladolid odważnie weszli w mecz. To oni jako pierwsi podeszli pod pole karne Barcelony, ale nie zagrozili bramce Ter Stegena. Jednak w 9. minucie po wrzutce w pole karne strzał głową oddał Kodro; piłka odbiła się od poprzeczki. Barcelona odpowiedziała za sprawą Minguezy. Hiszpan główkował po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, ale zrobił to zbyt słabo i Jordi Masip bez problemu wyłapał piłkę. W 15. minucie po faulu na Leo Messim sędzia odgwizdał rzut wolny z ok. 20 metrów, Argentyńczyk ustawił piłkę i uderzył technicznie, ale minimalnie niecelnie. Mogło się wydawać, że Barcelona powoli odzyskiwała kontrolę nad spotkaniem, ale goście nie dawali za wygraną. Kolejną szansę zawodnicy Realu Valladolid stworzyli sobie w 25. minucie. Roque Mesa przejął piłkę i podciągnął z nią aż do pola karnego Barcelony. Hiszpan oddał strzał, ale futbolówka przeleciała wysoko nad poprzeczką.

Podopieczni Ronalda Koemana mieli trudności z rozegraniem składnej akcji, która kończyłaby się strzałem na bramkę Masipa. Również za łatwo dopuszczali gości do dogodnych sytuacji. Przez kilkanaście minut gra wyglądała bardzo niewyraźnie. Żadna z drużyn nie potrafiła oddać strzału. Zawodnicy Barcelony mieli wiele problemów z przetransportowaniem piłki w pole karne. W 40. minucie gospodarze stworzyli sobie w końcu sytuację strzelecką. Griezmann wypuścił biegnącego w kierunku bramki Dembélé, a Francuz wystawił piłkę podeszwą Messiemu. Strzał kapitana Barçy został jednak zablokowany. Przed gwizdkiem kończącym pierwszą część spotkania blisko gola był Pedri. 18-latek uderzył piłkę po ziemi sprzed pola karnego, ale futbolówka po interwencji Masipa trafiła w słupek.

Barcelona rozpoczęła drugą połowę zmieniając ustawienie. Frenkie de Jong został przesunięty ze środka obrony do linii pomocy. Barca od samego początku zepchnęła gości do głębokiej defensywy. W 50. minucie Dembélé został sfaulowany przed polem karnym. Leo Messi po raz drugi w tym meczu spróbował swoich sił ze stałego fragmentu gry, ale tym razem piłka trafiła w mur. Po 5 minutach pierwszy raz po zmianie stron zaatakowali zawodnicy Realu Valladolid. W pole karne wdarł się Olaza i uderzył lewą nogą w kierunku bliższego słupka, ale piłka trafiła tylko w boczną siatkę. W odpowiedzi Barcelona wyprowadziła kontrę. Leo Messi wypuścił prawym skrzydłem Dembélé. Francuz uderzył mocno po ziemi, ale Masip obronił. Griezmann próbował dobijać jeszcze głową, ale jego próba również zakończyła się niepowodzeniem. W 64. minucie trzecią szansę na bramkę z rzutu wolnego miał Leo Messi. Tym razem górą był Masip. Po chwili swoich sił z dystansu spróbował świeżo wprowadzony Trincão, lecz trafił prosto w bramkarza gości.

W 71. minucie znów Leo Messi uderzył z dystansu. Tym razem z gry, ale piłka ominęła minimalnie słupek. Od 78. minuty Barcelona grała w przewadze. Po faulu Oscara Plano na Dembélé sędzia pokazał zawodnikowi gości czerwoną kartkę. Barça próbowała cały czas atakować, ale coraz trudniej było znaleźć lukę w defensywie Realu Valladolid. W 83. minucie blisko gola był Trincão, ale nie sięgnął piłki na wślizgu. Na kilka minut przed końcem regulaminowego czasu gry Trincão wrzucił piłkę w pole karne. Do piłki w ostatniej chwili dopadł Moriba. Uderzył głową, ale trafił w boczną siatkę. W końcu w 90. minucie z prawego skrzydła wrzucił piłkę De Jong. Futbolówka odbiła się od głowy Araujo i spadła pod nogi Dembélé, który bez zastanowienia uderzył lewą nogą i pokonał Masipa. Barcelona nie pozwoliła już wyrwać sobie zwycięstwa i zbliżyła się do liderującego Atlético już na jeden punkt

FC Barcelona: Ter Stegen – Mingueza (min. 63, Araujo), De Jong, Lenglet – Dest (min. 87 Puig), Busquets (min. 63, Braithwaite), Pedri (min. 77, Moriba), Alba – Dembélé, Messi, Griezmann (min. 63, Trincão)

Real Valladolid: Masip – Janko (min. 65, Hervias), Javi Sánchez, Bruno, Olaza - Nacho, Roque Mesa, Alcaraz, Oscar Plano - Guardiola (min. 77, De Sousa), Kodro (min. 85, Waldo)