„Dziedzictwo Barcelony, dziedzictwo Cruyffa”, czyli jak trenerzy Dumy Katalonii zmienili futbol

Redakcja

2 marca 2021, 09:42

3 komentarze

Johan Cruyff i jego następcy mieli i cały czas mają ogromny wpływ na obecny kształt piłki nożnej. Jak zmieniali futbol? Opowiedział o tym Jonathan Wilson. Książka znakomitego brytyjskiego dziennikarza i autora kultowej „Odwróconej piramidy” ukaże się w Polsce nakładem Wydawnictwa SQN. Można ją już nabyć w przedsprzedaży, zgarniając przy okazji unikalne pocztówki z sylwetkami szkoleniowców!

Zamów książkę w przedsprzedaży na: kliknij tutaj.

Fragment książki

„Van Gaal i Juanma Lillo to trenerzy, z którymi dyskutowałem najwięcej i najczęściej” – wspominał Guardiola. Lillo był szkoleniowcem Tenerife, wówczas – jako 29-latek – najmłodszym w dziejach hiszpańskiej ekstraklasy, który w sezonie 1994/95 zdołał awansować do niej z Salamancą. Choć nigdy nie prowadził żadnego z największych klubów, uważa się go za jednego z najbardziej inspirujących teoretyków tamtejszego futbolu.

Jako że trenerski styl van Gaala był o wiele mniej agresywny od stylu Guardioli, w późniejszych latach utarło się przekonanie, że panowało między nimi napięcie, ale to nieprawda. Guardiola podziwiał Ajax van Gaala. „Kiedy oglądałem ich grę, miałem wrażenie, że starają się i naprawdę mogą osiągnąć wszystko, co najistotniejsze: nie dość, że potrafili grać w piłkę i umieli poświęcać się dla drużyny, błyszcząc jako jednostki, to jeszcze wygrywali mecze – mówił. – Każdy piłkarz bez wyjątku, niezależnie od umiejętności i roli w zespole, był świadom powierzonych mu zadań. Byli niezmiernie zdyscyplinowani taktycznie i mieli niezwykłą zdolność wybierania najlepszych rozwiązań w najwłaściwszym czasie”.

Szacunek był obopólny. „Kiedy zacząłem pracę w Hiszpanii – opowiadał van Gaal – panował tam zwyczaj, że kapitanem drużyny jest najstarszy zawodnik, i u Robsona funkcję kapitana pełnił Amor, a jego zastępcy Nadal. Ale ja uznałem, że o byciu liderem drużyny nie powinien rozstrzygać wiek, ale to, czy ktoś ma cechy pozwalające przewodzić pozostałym. Zastanawiałem się nad tym przez sześć tygodni, aż w końcu zrobiłem kapitanem Guardiolę, który nie tylko miał posłuch wśród pozostałych piłkarzy, ale też świetnie rozumiał taktykę. Sam o niej myślał. Tak, jeśli wziąć pod uwagę kwestie taktyczne, był najinteligentniejszym zawodnikiem, z jakim miałem do czynienia. Nigdy bym się natomiast nie spodziewał, że Luis Enrique okaże się tak dobrym trenerem. Koeman i Mourinho to inna sprawa”.

Większość pierwszego sezonu van Gaala w Barcelonie Guardiola spędził poza boiskiem, lecząc kontuzję mięśnia, której nabawił się, przebiegając przez ulicę w drodze do sklepu. Trener martwił się, że brakuje mu zawodnika w typie „czwórki”, który wcieliłby się na boisku w rolę, jaką w Ajaksie odgrywał Rijkaard – cofniętego rozgrywającego. Przez jakiś czas zastanawiał się nawet nad sprowadzeniem Davidsa, ale gdy tylko Guardiola wydobrzał, stało się jasne, że Katalończyk idealnie pasuje do koncepcji Holendra. „Czytał grę i miał osobowość pozwalającą dyktować jej warunki” – mówił van Gaal. W drugim sezonie zaś, kiedy Guardiolę nadal trapiły kontuzje, postanowił wymienić go na nowszy model, kolejnego filigranowego wychowanka La Masii, Xaviego.

Kliknij tutaj, aby zamówić książkę w przedsprzedaży

O książce

Największe trenerskie seminarium w dziejach futbolu

Barcelona, ostatnie lata XX wieku. Dream Team Johana Cruyffa rozpada się na naszych oczach, trener rewolucjonista odchodzi z klubu, ale jego następcy zmieniają historię futbolu. Styl Cruyffa wciąż święci triumfy i rodzi się nowa generacja piłkarskich myślicieli: Ronald Koeman, Luis Enrique, Laurent Blanc, Frank de Boer, Louis van Gaal, kapitan Dream Teamu Pep Guardiola i młody tłumacz José Mourinho.

Londyn, rok 2020. Prowadzone przez José Mourinho i Pepa Guardiolę drużyny spotykają się w dziewiątej kolejce Premier League sezonu 2020/2021. Mający szansę na pozycję lidera Tottenham podejmuje Manchester City w walce o cenne ligowe punkty. Rywalizacja dwóch wielkich trenerów – pełna trofeów i wyzwisk, skupiająca uwagę całego kontynentu, ale poprzedzona przyjaźnią sprzed 25 lat – trwa w najlepsze.

Dziedzictwo Barcelony, dziedzictwo Cruyffa to po części książka o taktyce – o tym, jak teorie kształtujące współczesny futbol rodziły się w umyśle holenderskiego trenera i jego następców – ale również opowieść o wybitnych jednostkach, które spotkały się kiedyś na Camp Nou, tworząc największe trenerskie seminarium w dziejach piłki nożnej. To historia ich przyjaźni i rywalizacji oraz rzecz o apokaliptycznym konflikcie, który wciąż ma wpływ na oblicze futbolu.

Tytuł: „Dziedzictwo Barcelony, dziedzictwo Cruyffa”
Autor: Jonathan Wilson
Premiera: 10.03.2021
Cena okładkowa: 42,99 zł
Liczba stron: 424

Kliknij tutaj, aby zamówić książkę w przedsprzedaży

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Absolutny "must have" dla fana Blaugrany, którego pasja do piłki nożnej nie kończy się tylko na oglądaniu meczu w telewizji. Z pewnością zamówię.

Coś idealnego dla mnie. Zaraz będzie zamawiane.

Obowiązkowa lektura na następne miesiące. Z pewnością kupię za niedługi czas.