Okiem Chowańskiego: Laporta stawia na Hålanda, Leo i Ligę Mistrzów, a ja stawiam na Laportę

Karol Chowański

1 grudnia 2020, 16:18

56 komentarzy

Fot. Getty Images

Na ustach całego świata jest serialowa Beth Harmon. Nie istniała. Utkano jej ekranową biografię z losów prawdziwych arcymistrzów. Jednemu z nich, Robertowi Jamesowi Fischerowi, rywalizacja przesłaniała resztę świata. Był wspaniały, kiedy grał. Zamknąwszy się w domu, nurkował w otchłań obłędu. Choć dzielą ich dwa pokolenia, sądzę, że pewna rzecz łączy Bobby'ego Fischera z Joanem Laportą. Pragnienie zwycięstwa.

To było 50 godzin nadziewanych w stolicy Katalonii wspomnieniami a przekładanych sentymentem. W sobotę opuścił nas Diego Maradona. Pobiegł uczyć piłkarskich sztuczek anioły w piekle, niebie czy gdziekolwiek trafił. Życzę mu, by pozwolono mu zabrać jego okrągłą kochankę. Tylko z nią u boku Diego był szczęśliwy... W niedzielne popołudnie Barça znów zagrała jak za najlepszych chwil na ławce Guardioli i Lucho. Poniedziałek był dniem Joana Laporty. Ikona całej epoki w historii Barçy ogłosiła swoje noworoczne plany. Plany na ponowną walkę o fotel prezydenta klubu. Sądzę, że wygra.

Do podróży w czasie zaprosiłem Was przy innej okazji. Ten artykuł będzie o czym innym. Dziś nie pora na wspominki. Nie czas na sentymenty. Tu nam płonie Koloseum.

Lider błądzący

Jest rzecz, jakiej ludzie potrzebują na ciężkie czasy bardziej niż innych. Mam na myśli dobre przywództwo. Kataloński klub potrzebuje go dziś jak tonący tlenu.

Trudne chwile wymagają swoich bohaterów; albo chociaż liderów opinii. Jak wiele postaci przed nimi, osoby Obamy, Trumpa, Szumowskiego czy Messiego udowodniły, że lider wcale nie musi być idealny, aby zyskać wiernych wyznawców. Musi mieć inne cechy, zapewniające mu poparcie, skuteczność, sympatię*. Joan Laporta i Estruch ma każdą z tych cech. Na lidera niedoskonałego nadaje się jak mało kto.

Szanowany prawnik, przedsiębiorca z sukcesami. Pochodzi z rodziny znanej dalej niż płot posesji. Jako prezydent FC Barcelony i przywódca społeczny odegrał istotną rolę w szerzeniu wiedzy o katalońskości, gdy był to znacznie mniej nośny medialnie temat niż obecnie. Wyciągnąwszy go z jednego z najgłębszych bagien w historii, doprowadził klub do serii historycznych sukcesów. Zostawił po sobie gablotę radości & trofeów.

Culé z krwi i kości, co ma swoje wady i zalety (niestety). Mówiąc o Realu Madryt i niesprawiedliwościach dotykających jego klub za sprawą niewidzialnej ręki rynku kolegium arbitrów, Laporta nigdy nie gryzł się w język – na długo zanim za sprawą Piqué stało się to modne na Twitterze.

Jednocześnie, mowa o facecie, który ma na koncie szeroko opisywany w całej Hiszpanii pozamałżeński romans z aktorką porno. Jego CV plami kariera polityczna, którą mogę określić jednym krótkim słowem: porażka. Dobrze pamiętam uzasadnione zarzuty pod jego adresem o defraudację pokaźnych sum pieniędzy. Transfery Keirrisona oraz Henrique Bussa do dziś stanowią dla mnie zagadkę z archiwum X. Szybko znajdziesz online całą kolekcję wypowiedzi Laporty, które pojęciu ekstrawagancji wymykają się wprost w objęcia szaleństwa.

Ludzie lubią takich ludzi jak Joan. Nikt nie jest doskonały.

Liderzy czasu pokoju i czasu problemów

Polecam wywiad Zbigniewa Bońka o boskim Diego we wczorajszym Newsweeku. Argentyński artysta piłki żył życiem z trudem uchodzącym za wzorcowe. Łączy go to z człowiekiem wspomnianym przeze mnie na wstępie.

Zapamiętałem Maradonę za jego grę, a Fischera za słowa „Lubię ten moment, gdy przełamuję ego rywala”. Moim zdaniem spokojnie mogłyby paść z ust kandydata Laporty. Są ludzie, którzy najlepiej radzą sobie w stanie zagrożenia. Problemów. Trudności. Im cięższe wyzwania, tym wyższa skuteczność w tym, co robią. Rozwijają skrzydła, gdy inni zwijają żagle. Takie osoby się ceni. Nie znam ich wiele. Dla każdej korporacji notowanej na NASDAQ są cenni jak agenci 00 dla dziecięcych marzeń.

Drugi biegun zajmują liderzy idealni na czas prosperity. Dobrze radzą sobie z przeciwnościami małego kalibru. Z wprawą, skutecznie manewrują po spokojnym akwenie. To nie jest banałkiem kierować organizacją globalnego zasięgu o obrotach FC Barcelony, gdy idzie dobrze, bo zaraz może pójść źle, a 150 tysięcy ludzi ma uprawnienia, aby zwolnić cię w każdej chwili. To też trzeba umieć.

Bartomeu wydaje mi się całkiem adekwatnym przykładem skutecznego wodza czasu pokoju. Forbes ocenił w czerwcu bieżącego roku wartość wszystkich aktywów FC Barcelony na 4,8 mld dolarów. Po raz pierwszy w historii rankingu dało jej to pierwsze miejsce. Barça wyprzedziła z ogromną przewagą zarabiające znacznie więcej na prawach tv kluby Premier League, a jej przewaga nad madryckimi przyjaciółmi przekroczyła 0,5 mld USD. Za sprawą kadencji Bartomeu FC Barcelona została klubem piłkarskim o najwyższych przychodach według najnowszego rankingu Deloitte, ze wzrostem r/r w wysokości 150 milionów euro (!) i sięgającą blisko 100 mln przewagą nad drugim w zestawieniu madryckim Realem.

W kontrze do powszechnej opinii, daleko mi do uznania Josepa Marii Bartomeu za najgorszego wodza w historii klubu. Byli gorsi. Wymienione powyżej liczby są imponujące dla każdego, kto choć trochę zna się na ekonomii. Chłodna charyzma introwertyka sprzyjała mu w zarządzaniu Excelem i zdobywaniu nowych źródeł dochodów klubu. Za jego kadencji Barça urosła w Azji, a zwłaszcza w mediach społecznościowych. Wyrazistość sfinksa stawała się przeszkodą w zarządzaniu ludźmi. Bartomeu zawsze wyglądał nienaturalnie na wspólnych zdjęciach z piłkarzami. Z wypowiedzi graczy, jacy opuścili Camp Nou, wynikało, że trudno im było go lubić. Wiele legend FCB komplementowało po latach Guardiolę, Tito, Laportę, a nawet Mourinho. Ktoś chwalił Bartomeu? To złe wieści dla organizacji, gdy na sztorm organizacja wpada w warcie takiego dowódcy.

Generał czasu pokoju przestał sprawdzać się w kataklizmach, jakie kataloński klub fundował sobie regularnie po pożegnaniu z Luisem Enrique. Z każdym poniżeniem w Lidze Mistrzów Azulgrana stawała pod rosnącym ostrzałem własnych fanów, mediów, otoczenia. Obserwując z daleka wydarzenia na Camp Nou, kibice innych klubów z uciechą pałaszowali popcorn. Po sześciu latach i dziesięciu miesiącach na stanowisku Josep Bartomeu złożył dymisję. Nigdy nie uniknie wrażenia, że zrobił to za późno.

Cztery sezony po Luisie Enrique? A gdzie tam! FC Barcelona szuka stabilizacji od jesieni 2011, kiedy po kilku miodowych miesiącach duetu Rosell-Bartomeu władze katalońskiego klubu bez cienia żalu rozstały się latem 2012 z Guardiolą. Po Pepie sportowo bywało jeszcze przepięknie, lecz pod względem organizacyjnym wspomniany rok 2012 jest dla mnie umownym punktem przełomu, kiedy Barça ponownie zajęła miejsce na diabelskim młynie dziejów. Nie zsiadła z niego do dzisiaj.

Odkąd klub z Camp Nou zamienił euforię historycznego 6:1 w Paryżu na bezradne 0:3 w najbliższej rundzie z Juve, przechodzi na przemian fazy klęski, triumfu, upadku, euforii, kolekcjonowania manit i upokorzeń. Po kolejnym potknięciu o własne nogi Barça zakłada garnitur, aby być znów wzorcem dla wszystkich w klasie. Od balu do kaca. I tak przez wiele długich, gorzkich lat.

Dawno temu na tych łamach określiłem Barçę klubem o osobowości borderline. Po kadencjach Valverde, Bartomeu oraz Setiena sądzę, że to określenie jest jeszcze bardziej aktualne niż wcześniej. Od dwumeczu z Juventusem bez walki, bez pomysłu, bez nadziei minęło trzy i pół roku. Gdzie przez ten czas był kapitan tego okrętu, wiedzą tylko Bracia Figo Fagot.

Barça znów potrzebuje strażaka Laporty

Przechodząc do Joana, mogę przez pryzmat jego pierwszej kadencji zaznaczyć, że w stu procentach uosabia dla mnie definicję lidera na trudne czasy (w sferze zawodowej i poza nią). Gdy pod koniec kadencji 2003-2010 katalońskie morze się uspokoiło, zaczął przeszkadzać Barcelonie w systematycznym dalszym rozwoju. Prowadzenie swej kancelarii prawnej oddał innym. Po odejściu z klubu rozpadło się jego życie rodzinne. Szukał wrażeń poza domem, a tabloidy pisały o nim częściej niż prasa sportowa. Jego zawodowe ambicje zaczęły wykraczać poza murawę Camp Nou i sądowe sale. Sięgnęły polityki. Jest mało pamiętaną wielką zasługą Rosella, że przejął ster, zanim Pep z Xavim zaczęli mieć ekstrawagancji Laporty powyżej uszu. PepTeam w momencie gwałtownej zmiany u steru klubu mógł rozbić się o skały. Z prezydentem Rosellem popłynął po drugi tryplet.

Odkąd Sandro przejął schedę po Joanie, minęła w tym roku okrągła dekada. W roku 2020 Barça dwukrotnie zwolniła trenera. Doznała klęski w Lizbonie. Wpadła na finansową mieliznę, gdy w trakcie pandemii cały projekt Espai Barça stanął pod znakiem zapytania. Ikona drużyny i wychowanek, przybrane dziecko całego barcelonismo Leo Messi nie tylko postanowił odejść. On podjął próbę wprowadzenia tego postanowienia w czyn.

Barça znów potrzebuje tak kompetentnego ratownika, jakim Laporta był dla niej, gdy objął funkcję prezydenta klubu 17 lat temu.

Grać, aby wygrać

Przy swoim nazwisku na karcie wyborczej położy w styczniu 2021 trzy rzeczy: doświadczenie, wiedzę i znajomości. To więcej niż wszyscy jego rywale mają w tych dziedzinach razem wzięci.

Jorge Mendes jest dobrym znajomym Laporty, odkąd próbował mu sprzedać pewnego juniora Firpo Sportingu prezentującego na boisku talent, a na głowie pasemka. Mendes z Laportą od wielu lat spotykają się prywatnie przy whisky i rozmowach o piłce. Mino Raiola to kompan prawnika z Barcelony od palenia cygar. Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie, a interesy przyjemniej załatwiać w okolicznościach stosownych do sytuacji.

Gdy chcesz kupić znanego piłkarza, może się przydać, że masz telefon do jego agenta. Albo w sobotę widzicie się na golfa.

Poniedziałek: runda I

W ciągu pierwszej kadencji Laporty Barça zdobyła 12 trofeów. Bilans Bartomeu liczy tyle samo. Znając trochę Joana Laportę i Estruch, jestem pewny, że nadejdzie kiedyś dzień, gdy z zawadiackim uśmiechem dobrze wykształconego poligloty ten kataloński prawnik powie w jakimś wywiadzie, że postanowił ponownie ubiegać się o wybór na kierownika klubu z jednego, bardzo konkretnego powodu. Aby zmienić tę statystykę.

Tyle jest dla mnie oczywiste. Wątpliwość mam, czy w większym interesie klubu, czy własnego ego?

Jeśli Laporta wygra wybory i osiągnie sukces – nie będzie to mieć znaczenia. Podobnie jak Michael Jordan, Laporta gra tylko, aby wygrać. Jego start ad hoc do wyborów 2015 roku precyzyjnie odzwierciedlał chaos, jakim było wtedy jego życie. Tym razem jest przygotowany. Wkroczył wczoraj do ringu na walkę, która potrwa 12 rund. Tę pierwszą wygrał w moim przekonaniu u wszystkich sędziów.

Na poniedziałkowej konferencji stary-nowy kandydat pokazał się w świetnej formie. Autentycznemu luzowi towarzyszyły odważne deklaracje. Pod płaszczykiem wytrawnego PR-owca kryły się celnie wbijane szpilki i precyzyjnie adresowane oskarżenia. Więcej dowiedziałem się z tego, czego Laporta nie powiedział, niż z tego, co powiedział, a powiedział przecież całkiem sporo. Jeśli określić jego występ hasłowo, muszę wymienić wszystkie clickbajty obecnej sytuacji Blaugrany: Messi, Liga Mistrzów, transfery, Mbappe, Cruyff, pozostanie Koemana, sytuacja finansowa, wolna Katalonia, Masia, Guardiola, stabilizacja, zespół. Przyjaciele.

W pewnym momencie swojej przemowy Laporta stanowczo przypomniał, do czego Komisja Tusquetsa kompetencje ma, a do czego wcale nie ma. Jedno zdanie, które charyzmą przebiło wszystkie wypowiedzi Bartomeu. Na żywo oglądałem wczoraj na youtubie precyzyjnie wyreżyserowany od początku do końca spektakl stopniowania napięcia.

Jak wytrawny pokerzysta, Laporta zostawił masę niedopowiedzeń. Uwierzcie mi na słowo lub nie. Najlepsze karty wciąż trzyma blisko przy sobie.

Mikołaj Laporta i jego „Beckhamy”

Pjanić może być solidnym fachowcem, ale dzieci na świecie nie wrzucają jego plakatów nad łóżko. Poprzedzające występienie Joana coraz konkretniejsze plotki o sprowadzeniu na Camp Nou Erlinga Braut Hålanda, Pogby i innych ciepłych nazwisk stanowią tylko punkt wyjścia do twardych konkretów. Barça potrzebuje nowego Neymara (a może dwóch), aby:

1) przekonać całą generację zdolnej barcelońskiej młodzieży, że odejście do Anglii nie jest najlepszą rzeczą, jaką mogą zrobić latem 2021;
2) odciążyć Messiego na ostatnie lata jego kariery w klubie;
3) dać Koemanowi atuty w ofensywie (jakimi do bardzo niedawna nie byli Braithwaite ani Griezmann), a także poparcie, spokój i stabilizację w jego pracy; nierozważne wypowiedzi innych kandydatów mocno temu zaszkodziły.

FC Barcelona nie jest w tak złej sytuacji sportowej, organizacyjnej i finansowej, jak była, gdy Laporta objął to stanowisko poprzednim razem. Przez finansowe konsekwencje pandemii, koszty wizerunkowe potencjalnej utraty Messiego na rzecz klubu z petrodolarów i kac historycznego upokorzenia przez Bayern sprawiają, że jest w niewiele lepszej.

Na mapie kontrkandydatów nie widzę nikogo o porównywalnym z Laportą doświadczeniu w profesjonalnym sporcie i dużym biznesie. To poważny zarzut. Zanim Víctor Font i inni nauczą się o zarządzaniu globalną organizacją tego kalibru tego, co Laporta wie na samiutkim starcie, minie czas. Dużo czasu. Kataloński klub wciąż ma najlepszego piłkarza świata. Ma kilka gwiazd i rokującego trenera. Na pewno nie ma czasu. Gdy kandydat o nazwisku innym niż Laporta nauczy się reguł tej gry bez reguł, Mbappe i Hålanda dawno wsiądą do samolotu klasy „Orzeł 1” i odlecą do Madrytu.

Barça si, Laporta...

Możemy sobie dowcipkować, że piłkarze Borussii, Manchesteru United czy PSG to pęta wyborczej kiełbasy, ale David Beckham pełnił identyczną funkcję podczas pierwszej kampanii Joana Laporty. Jak w przypadku plebiscytu Złotego Balona, medialny przemysł podszyty hajpem i clickbajtem eliminuje złudzenie, że mówimy o głosowaniu opartym wyłącznie o aspekty merytoryczne. One zapewniają firmom przetrwanie. Nigdy nie dają zwycięstw kandydatom na prezesa.

To, że Laporta zaczął od kiełbasy wyborczej, jedynie podkreśla dla mnie, jak wytrawnym jest graczem, jak dobrze zna się na rzeczy. Socis też oglądają skróty bramek z Ligi Mistrzów. Też grają w FIF-ę. Teraz jest moment marketingowego sz(t)u(r)mu, pełnej ofensywy, głosniejszych od innych medialnych bomb transferowych nazwisk. Czas zagonienia wyborczych rywali z płaczem do narożnika. Na ciężką pracę i konkrety przyjdzie pora później. Po wyborach. Do jakich mój faworyt podchodzi z klarownym zamiarem zwycięstwa.

Gdy Laporta wygra, lecz w worze Św. Mikołaja nie wręczy culés Hålanda, to przypominam, że na transferze „zastępcy” Beckhama barceloński klub wyszedł w swoim czasie całkiem nieźle. Stało się tak, bo facet, który wczoraj stanął przed tymi milionami słuchaczy – wiedział, co robi. A znał się gorzej, niż zna się dziesięć lat później.

Ta konferencja tylko utwierdza mnie w kiełkującym przez ostatnie dni przekonaniu, że Laporta dobrze przemyślał swój start w wyborach. Bardzo długo zwlekał. Umiejetnie pompował balonik plotkami i kontrolowanymi przeciekami do katalońskiej prasy, w której wciąż ma niezliczone grono sojuszników. Konkretnie wskazał mankamenty obecnej sytuacji klubu jako organizacji oraz taktyczne wady drużyny. Ma cel i widzi drogę, jak go osiągnąć. Jego wypowiedzi potwierdziły mi, że czuje aktualne deficyty klubu na każdej płaszczyźnie – sportowej, organizacyjnej, finansowej i każdej innej. To były słowa kogoś, kto organizację, o jakiej mówi, zna na wylot. Duży kontrast. Wywiady z pozostałymi kandydatami, jakie czytałem, były nudne, populistyczne, a przede wszystkim: do bólu niekonkretne. Nie przekonał mnie żaden z nich.

Oceniając resztę kandydatów, chcę ponadto zaznaczyć, że tu nie potrzeba fachowców od rewolucji aksamitnych. Nie teraz. Jeśli Joan Laporta ma plan na odrodzenie klubu sprowadzeniem medialnej gwiazdy, udobruchaniem Leo i w celu odzyskania Pucharu Europy postawieniem na Koemana tak odważnie, jak ten stawia na Araujo, Fatiego, Pedriego, Desta i Minguezę – mogę zakończyć ten artykuł tylko jedną prośbą.

Wygraj to, Joan.

Wygraj, bo żaden z nich nie ma do tego jaj. Tacy „fachowcy” rządzili przez kilka ostatnich lat i stop. Wystarczy! Każdy widzi, do jakiego stanu doprowadzili klub, który obaj kochamy.

    

* W tym miejscu znajomo mogą Wam brzmieć różne hasła. Wymienię kilka. Uprzedzam, że podobieństwo do prawdziwych ludzi i zdarzeń jest w pełni przypadkowe.

Głosuję na niego, bo to facet jak ty i ja”.
Jesteśmy z panem. My, prawdziwi Polacy”.
Przecież to D10s. Wybiorę go kapitanem

---

Za garść inspiracji i śródtytułów, bez których ten artykuł nie powstałby w tej formie i tempie – dziękuję Legendom FCBarca.com.
(K.)

Ankieta

Kto według Ciebie powinien zostać prezydentem FC Barcelony?

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Haaland pewnie trafi do Hiszpanii ale nigdy nie zagra w Barcelonie. Domyślacie się chyba dla kogo będzie strzelał gole?

@betonito Ja się domyślam, ale od wczoraj przyjmuję zakłady ;)

Jego karierę prowadzi Tata (rozsławiony przez Keano).
Kieruje nią Raiola.

Skandynawowie nie pasują do Barcelony. Tu musi być jakiś latynos. Haaland pewnie w końcu trafi do tego klubu o którym pisałem ale np logicznym kierunkiem byłby dla niego MU.
« Powrót do wszystkich komentarzy