Chciwość czy konieczność? Miejsce Barçy w powstającej Superlidze

Karol Chowański

19 listopada 2020, 16:00

45 komentarzy

Fot. Puste Camp Nou w mecz z Sevillą [Getty Images]

Gdy miał swoje fochy albo nie chciał, żeby mu przeszkadzać, mój stary kumpel Clyde ugryzł mnie kilka razy. Nie miałem do niego żalu. Clyde był anakondą, którą gitarzysta „Slash” Hudson miał przez kilka lat. Muzyk od dziecka był znany z zamiłowania do gadów. W 2002 roku znalazł swojej kolekcji węży nowy dom, na kilka tygodni przed narodzinami pierwszego z synów. Każdy z nas zna uczucie poświęcenia czegoś ważnego w imię czegoś ważniejszego.

Przed podobnym dylematem stoi dziś Barca, a razem z nią pozostałe czołowe kluby Europy. Ten dylemat nazywa się „Superliga”.

W wyniku obecnej sytuacji gospodarczej kluby sportowe muszą przestroić swoją perspektywę. Nawet lokalne przemiany na polskim rynku praw telewizyjnych do zagranicznych lig dowodzą, że pandemia zmieniła warunki gry. Nieodwracalnie. W długim okresie na topie pozostaną ci, którzy dostosują się możliwie najszybciej, najskuteczniej. Swoje podejście zmienia UEFA. Jej władze ryzykują utratę najważniejszych piłkarskich marek. Stawka jest wysoka.

W budzącej coraz większe emocje dyskusji o Superlidze kluczowy będzie aspekt ekonomiczny. Warto precyzyjnie wyjaśnić, dlaczego.

Lekcja z historii

Początek lat 50. był w całej Europie okresem lizania ran po świeżych doświadczeniach wojennych. Biedni mieszkańcy zniszczonego kontynentu potrzebowali radości, nadziei, pokrzepienia. Rosła popularność sportu. Ligi krajowe zakwitły po 1945 roku jak róża na betonie. Kwestią czasu było powołanie rozgrywek międzynarodowych.

Miasta organizujące targi stanowiły wówczas centrum wstającej z gruzów gospodarki. W targowych kuluarach ma swe podłoże rozwój powojennego handlu, dyplomacji i eksplodujący dekadę później w zachodniej części kontynentu dobrobyt. W dniu 18 kwietnia 1951 roku założono Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, pierwsze wcielenie integrującej się Europy.

Gdy niemal równocześnie powołano dwa turnieje, w których miały występować czołowe kluby piłkarskie, te najlepsze pochodziły z miast targowych. Tak też nazwano zapomniany dziś puchar, do którego dołączyła FC Barcelona. Zwolennikami tej decyzji* byli obaj wielcy prezesi tamtych lat, Agustí Montal Galobart i Francesc Miró-Sans. Real Madryt wybrał rywalizację w Pucharze Europy.

Rozpoczęta w 1955 roku premierowa edycja Pucharu Miast Targowych zajęła trzy lata. Tyle czasu trwało dogranie terminów zaangażowanych drużyn, których budżety zasilały częstsze niż dziś mecze towarzyskie (nawet w dalekiej Ameryce Południowej). Zwycięzca debiutującego w tym samym roku Pucharu Europy potrzebował do zdobycia tytułu siedmiu meczów. Formaty rozgrywek i listy uczestników pozwalają ocenić ich poziom.

Madrytczycy wygrali pięć pierwszych edycji Pucharu Europy (1955-1960). Barça zwyciężyła w obu premierowych odsłonach znacznie mocniej obsadzonego Pucharu Miast Targowych (1955-58 i 1958-60). W czwartej doszła do finału, a także odniosła triumf w 1966 r. Mimo zaangażowania w PMT Barcelona zdołała awansować do finału PE w 1961 roku. W zaciętym meczu została pokonana przez legendarną Benfikę Eusebio. Europa stała się za mała na dwa rywalizujące ze sobą turnieje. Znaczenie Pucharu Europy wzrosło, a Barça wypadła z grona jego finalistów na kolejne ćwierć wieku, do przegranego finału w Sewilli (1986). Katalończycy zdobyli swój pierwszy Puchar Europy w 1992 roku. Gdy sięgnęli po drugi (2006), Real miał na koncie dziewięć.

Historia Blaugrany jest historią rywalizacji z Realem Madryt. Zwycięstwo klubu z Les Corts nad madryckim rywalem w każdym Klasyku, sezonie ligowym czy europejskich pucharach jest małym triumfem Katalonii nad Kastylią – małego, podbitego narodu nad „sąsiadem” z przymusu, od którego region i zamieszkujące go 6 milionów ludzi wycierpieli niejedno.

Kto tego nie rozumie, nie pojmie zawiłych losów klubu z Les Corts ani motywów jego postępowania ponad sto lat od dnia założenia przez Gampera. Decyzją Bartomeu Barça jest obecna w ustaleniach o Superlidze od zarania tego projektu – ze względu na coraz bardziej widoczne dno klubowego skarbca i zamiar budowania przewagi nad Królewskimi na każdym froncie tej rywalizacji.

Z rozmów z Katalończykami mam pewność, że ktokolwiek zostanie prezesem FC Barcelony, zawsze będzie pamiętać bolesną lekcję o obstawieniu złego konia w latach 50-tych.

Kryzys ekonomiczny czasem poszukiwaczy złota

Kryzysy gospodarcze zawsze rodzą poszukiwaczy skarbów. Zależnie od okresu historycznego i szerokości geograficznej, ruszają żaglowcem na nowy kontynent, do domu opuszczonego przez sąsiada albo w mrozy Alaski. Ryzykowali wszystkim, którzy nie mieli niczego. Wielu straciło życie. Inni wygrali na loterii życia zostanie bogaczami.

Kolejny w XXI wieku globalny kryzys finansowy – tym razem w wyniku pandemii – oznacza nowe wyzwania i ograniczone możliwości. Odpowiednikiem XIX-wiecznych gorączek złota w XXI-wiecznym kapitalizmie jest szukanie nowych źródeł kapitału. Kluby piłkarskie pilnie rozglądają się od lutego za nowymi możliwościami. Potencjalne wpływy z Superligi są w pandemii jedną z niewielu, jakie mają w realnym zasięgu. Organizacje aspirujące do piłkarskiej NBA zachowują się jak każdy inny podmiot gospodarczy dążący do poprawy dynamicznie zmieniającej się sytuacji finansowej, niezależnie od branż i rynków: producent elektroniki badający nowe technologie, renomowany bank szukający luk prawnych na nowe formy lichwy lub narkotykowy kartel budujący w sercu Amazonii łodzie podwodne o zasięgu międzykontynentalnym.

Pieniądz nigdy nie śpi. Ekonomia ewoluuje. Wymaga adaptacji. Czy uznana za kaprys grupy futbolowych bogaczy Superliga w obecnej sytuacji gospodarczej staje się dla drużyn z półki Barçy koniecznością swoich czasów? Czy dla nas, widzów, musi to być coś złego?

„Przetrwać” nie znaczy „wygrać”

Koronawirus spowodował wiele ludzkich tragedii, a przy okazji szerokie konsekwencje ekonomiczne na całym świecie. W hiszpańskim sporcie sprowadzają się one do braku wpływów z biletów meczowych, zaniku przychodów z klubowych muzeów, spadku obrotów w stacjonarnych sklepach, że wymienię tylko te najbardziej oczywiste.

Kluby formatu Barçy, Bayernu, Liverpoolu przetrwają. Jednym będzie oczywiście łatwiej niż innym. Ewentualne bankructwa dotkną tylko małe kluby z niższych lig, których nikt nie chce oglądać w płatnej telewizji. Pozostałe otrzymają pomoc (samo)rządów, potną pensje, postawią na szkółki albo zostaną kupione przez nowych właścicieli z regionów świata, których kryzysy ekonomiczne nie dotyczą. Dadzą sobie radę.

Tylko, że to osobne pojęcia: „przetrwać” a „zwyciężyć”. FC Barcelona nie będzie skutecznie pełnić swej głównej od 1899 roku roli rzecznika i globalnego ambasadora Katalonii, jeśli trwale wypadnie z europejskiej czołówki. Błędy w zarządzaniu oraz polityce transferowej ostatnich lat wystarczająco dobiły fanów, drużynę, klub i jego prestiż, aby ideę Superligi sobie w Barcelonie darowano. Sportowo Barça jest w rozsypce, lecz podobnie jak w okresie między sukcesami Rijkaarda i kadencją Guardioli nie traci najwyższych aspiracji. W sporcie na tym poziomie aspiracje kosztują.

Klub Katalończyków ma zwyciężać, bo tego żądają Katalończycy, jego właściciele. Kto chce zwyciężać w sporcie czasu zarazy, musi ruszyć szukać złota. I powinien ruszyć szybko.

Czas przestać mylić „elitaryzm” z atrakcyjnością

Superlidze można oczywiście zarzucić elitaryzm. Można też: atrakcyjność.

Ten koncept nie jest nowy. Pandemia tworzy mu jednak nowe warunki. Przyspiesza nieuniknione. Jak w wielu innych dyscyplinach, widzowie domagają się rywalizacji najlepszych z najlepszymi. Czy to źle?

Liga Mistrzów przez swoją demokratyczność długo miała w sobie romantyzm, jaki doceniałem. Z czasem doprowadziło to do sytuacji, w której co roku przed startem rozgrywek mogę przewidzieć liderów grup w siedmiu przypadkach na osiem. Turniej stał się w ten sposób karykaturą rzekomej równości, bo wyniki 6:0, 6:2 i 5:1 tylko eksponują stale rosnące różnice między czołowymi ligami a resztą stawki, zamiast je ograniczać. Dlatego obecna Liga Mistrzów tak naprawdę zaczyna się dla mnie w fazie pucharowej.

Szansa awansu wyżej drużyn bijących się w większości grup o trzecie miejsce maleje z każdym rokiem. Nie ma co mówić o ich zwycięstwie w całych rozgrywkach. Po co zatem hipokryzja utrzymywania systemu, który daje im na to iluzoryczną szansę?

Wzorem Ligi Narodów, UEFA ma okazję stworzyć arenę rywalizacji o najwyższe cele dla najlepszych z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron: widzów, klubów i piłkarzy podnoszących swoje wzajemne umiejętności na wielkich arenach, a nie kartofliskach na Cyprze lub Zakaukaziu. Ktoś ma przyjemność z oglądania Barcelony pokonującej ustępujący jej o kilka sportowych pięter Ferencvárosi TC? Ja nie mam. A w tym samym czasie co „demokratyczną” fazę grupową w obecnym kształcie wolę obejrzeć po dwa grupowe mecze Barcelony z Juventusem, Chelsea i Atlético.

Tak słodka perspektywa, że można się rozmarzyć.

Ponad 50 lat temu Puchar Miast Targowych ustąpił miejsca Pucharowi Europy. Skoro na kontynencie mamy dziś kilkanaście drużyn gwarantujących najwyższy poziom rywalizacji i ponad połowa z nich może aspirować do wygranej, być może nadszedł czas, aby Ligę Mistrzów zastąpić Superligą?

 

* Z różnych względów, jakie obszernie opisał m.in. Alfredo Relaño w książce „Barça vs. Real. Wrogowie, którzy nie mogą bez siebie żyć”, do której miałem przyjemność napisać przedmowę.

Ankieta

Czy jesteś za Superligą?

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

"Gdy sięgnęli po drugi (2006), Real miał na koncie osiem."
Real miał dziewięć.

@MeMyselfAndI zgadza się. dzięki!
« Powrót do wszystkich komentarzy