Inicjatorzy wniosku o wotum nieufności wobec zarządu FC Barcelony zebrali rekordową liczbę podpisów socios [Aktualizacja]

Dariusz Maruszczak

17 września 2020, 20:45

Marca, Cadena SER, Catalunya Radio

46 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Inicjatorzy wniosku o wotum nieufności wobec zarządu FC Barcelony poinformowali, że zebrali ponad 20 tysięcy podpisów
  • To znacznie więcej niż wymagania zawarte w statucie i przewidywania samych organizatorów zbiórki
  • Opozycja wzywa Bartomeu, aby podał się do dymisji

Przypomnijmy, że jeszcze wczoraj rano podpisów było 14 100 i pojawiały się wątpliwości, czy uda się zebrać wymaganą liczbę 16 521 podpisów. Mobilizacja w ostatnich dwóch dniach była jednak bardzo duża, a do punktów zbiórek docierały kolejne paczki z podpisami. Rzeczywistość przekroczyła nawet szacunki samych organizatorów, którzy stawiali sobie za cel zebranie 18 tysięcy podpisów. Tymczasem uzyskano ich aż 20 731, co jest rekordem w historii Barcelony. Zostały już one dostarczone do klubu.

Teraz czas na drugi etap procedury, czyli utworzenie Komisji ds. Wniosku o Wotum Nieufności, która zajmie się weryfikacją wniosku i podpisów. Musi ona powstać do dziesięciu dni od złożenia wniosku. Przy dotychczasowych postępowaniach z 2008 i 1998 roku odrzucano około 3,5% i 6% podpisów, które nie spełniły wymagań formalnych. Jak podaje Cadena SER, Jeżeli powtórzyłby się drugi scenariusz, organizatorzy musieliby zebrać wcześniej 17 512 podpisów, żeby wniosek został zatwierdzony. Nadwyżka jest tak znacząca, że zagrożenie nieprzyjęcia wniosku pojawiłoby się dopiero po odrzuceniu ponad 20% podpisów.

Wspomniana Komisja ma dziesięć dni na zweryfikowanie wniosku. W przypadku przyjęcia go będzie musiała przeprowadzić głosowanie referendalne nie wcześniej niż 10 i nie później niż 20 dni po zatwierdzeniu wniosku. Jordi Farré nie wierzy, by obecny zarząd mógł cieszyć się wystarczającym poparciem, żeby utrzymać władzę. – Na podstawie tych danych obliczamy, że Bartomeu musiałby uzyskać wsparcie 12 tysięcy socios podczas głosowania. Nie sądzę, żeby tyle osób się na to zdecydowało. Uważam, że Bartomeu poda się dziś do dymisji. Myślę, że referendum odbędzie się 1 listopada – stwierdził.

– Dymisja Bartomeu już teraz byłaby czymś normalnym, ja gdybym miał 20 tysięcy osób przeciwko sobie, zrezygnowałbym. Byliśmy bardzo rygorystyczni i jeśli odsetek odrzuconych podpisów przekroczy 6%, będzie to podejrzane – dodał Marc Duch.

Według Catalunya Radio, wbrew oczekiwaniom inicjatorów wniosku o wotum nieufności, Bartomeu nie zamierza jednak podawać się do dymisji. Klub ma opublikować komunikat po oficjalnym przeliczeniu podpisów. Jutro o 12:00 ma odbyć się konferencja prasowa, na której liderzy opozycji odpowiedzą na pytania dziennikarzy.

Aktualizacja

FC Barcelona w oficjalnym komunikacie potwierdziła otrzymanie odpowiedniej liczby podpisów w stosownym czasie. Po wstępnym przeliczeniu okazało się, że jest ich 20 687. Klub zapowiedział, że zgodnie ze statutem w ciągu najbliższych 10 dni utworzona zostanie Komisja ds. Wniosku o Wotum Nieufności, a gdy do tego dojdzie, organ ten w ciągu 10 dni zweryfikuje, czy wniosek i dostarczone podpisy spełniają wymagania formalne. Więcej na temat procedury można przeczytać w tym artykule. Jak podaje RAC1, organizatorzy ostatecznie dostarczyli 20 984 podpisy, ale 297 z nich okazało się nie spełniać wymogów podczas pierwszego liczenia.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Bartek miej resztkę godności i wypier..... :)
« Powrót do wszystkich komentarzy