Protokół medyczny UEFA w ostatniej fazie zmagań w Lidze Mistrzów

Dariusz Maruszczak

5 sierpnia 2020, 14:50

Marca, AS

4 komentarze

Fot. Getty Images

  • Marca opublikowała, jak będzie wyglądał protokół medyczny ustanowiony przez UEFA na ostatnie trzy rundy zmagań w obecnej edycji Ligi Mistrzów
  • Piłkarze przejdą testy na obecność koronawirusa przed wylotem do Lizbony i już po przybyciu do stolicy Portugalii
  • Zaleca się, żeby władze klubu nie miały kontaktu z zawodnikami

Wszyscy sędziowie, piłkarze, trenerzy i pracownicy drużyn uczestniczących w finałowych zmaganiach w Lizbonie mają na dwa dni przed przybyciem do stolicy Portugalii przejść pierwsze testy na obecność koronawirusa. Muszą one zostać wysłane do UEFA. Jeżeli ktoś uzyska pozytywny wynik, nie będzie mógł podróżować z drużyną, a żeby do niej dołączyć, trzeba będzie udowodnić, że pokonało się już chorobę. Pozostali członkowie wyprawy będą musieli przestrzegać restrykcji higienicznych, a samolot, którym będą podróżować, musi zostać zdezynfekowany.

Tuż po wylądowaniu w Lizbonie drużyny udadzą się do stref vipowskich na lotniskach, gdzie muszą być przygotowane warunki do przeprowadzenia odpowiednich badań medycznych. Ponadto kolejne testy na obecność koronawirusa odbędą się już w stolicy Portugalii, ale nie potrwają dłużej niż dwie godziny. UEFA ma powiadomić kluby z 48-godzinnym wyprzedzeniem o ich przeprowadzeniu. Jeżeli okaże się, że ktoś został zarażony, nie będzie miał dostępu do strefy 1, przeznaczonej dla piłkarzy, trenerów i sędziów. Następne testy będą odbywać się już przed meczami.

Co ciekawe, oddzielnie do Lizbony mają przylecieć władze klubów. Zaleca się też, żeby działacze nie przebywali w tym samym hotelu co drużyna i nie mieli kontaktu z zawodnikami, ponieważ oni akurat nie będą przechodzić wcześniejszych testów. Ponadto prezesów czy członków zarządu nie może być na stadionie więcej niż dziesięciu.

UEFA zaleca również, żeby zespoły podczas pobytu w Lizbonie miały do dyspozycji cały hotel tylko dla siebie, a jeżeli nie będzie to możliwe, aby pokoje były jednoosobowe i by unikano kontaktów z resztą gości. Na stadionie zabronione będzie korzystanie z sauny, jacuzzi czy wspólnych łazienek. Masaże mają odbywać się w oddzielnych szatniach przy każdorazowym czyszczeniu pomieszczenia po jego użytkowaniu. Butelki z napojami powinny być indywidualne i być wyrzucane po każdym użyciu.

Podobnie jak to miało miejsce w rozgrywkach ligowych, drużyny nie będą wybiegać jednocześnie na boisko. W trakcie wejścia na murawę między zawodnikami musi panować odstęp i nie dojdzie do tradycyjnego przywitania czy wspólnych zdjęć przed pierwszym gwizdkiem. Nie będzie również strefy mieszanej po zakończeniu spotkania. Chłopcy od podawania piłek muszą mieć na sobie maseczki, być oddzieleni przynajmniej dwa metry od piłkarzy i dezynfekować ręce w przerwie meczu i po jego zakończeniu. Po pierwszej połowie dezynfekowane będą również piłki. Podczas trwania pojedynku członkowie sztabu szkoleniowego i rezerwowi muszą być oddaleni od siebie co najmniej o metr.

Wszystkie pozostałe mecze w Lidze Mistrzów mają odbyć się bez udziału publiczności. Ponadto każdej drużynie będzie też towarzyszyć szef medyczny, który ma czuwać nad przestrzeganiem protokołu ustanowionego przez rożnych lekarzy dla UEFA. Zespoły mają opuścić Lizbonę od razu po odpadnięciu z rozgrywek.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Haha po takim czymś to coraz bardziej wątpię w tą pandemie...to wygląda jak jakieś szkolenie....

A na murawie będą biegać w tym samym momencie? Chciałbym się upewnić.