Helio Sousa: Barcelona jest dla Trincão idealna, żeby mógł rozwinąć swój talent

Dariusz Maruszczak

1 sierpnia 2020, 11:15

Mundo Deportivo

7 komentarzy

Fot. Getty Images

Selekcjoner Bahrajnu Helio Sousa prowadził Francisco Trincão w młodzieżowej reprezentacji Portugalii, z którą wspólnie wygrali mistrzostwa Europy U-19. Szkoleniowiec w wywiadzie dla Mundo Deportivo wypowiedział się na temat transferu skrzydłowego do Barcelony i jego zalet.

Mundo Deportivo: Dobrze znasz Trincão, zdobyliście razem mistrzostwo Europy.

Helio Sousa: Tak, w Finlandii, na boisku ze sztuczną nawierzchnią i w dużym upale. Mieliśmy bardzo silną drużynę.

Trincão już wtedy zaczął pokazywać się z dobrej strony.

Był ważną częścią zespołu. Pokazywał wielkie zdolności techniczne, wspaniałą kontrolę w pojedynkach jeden na jeden, mentalność, bardzo dużą pewność siebie. Wprowadzał się i zdobywał sobie miejsce w naszej reprezentacji, rozwijając się w swoim klubie.

Jak grał?

Grał na skrzydle, z prawej strony, był obunożny. Podobało mi się, że wiedział, jak prowadzić piłkę, jak szukać przestrzeni.

Bardzo się rozwinął.

Jest bardzo silny, technicznie jest niezwykle uzdolniony i ma umiejętność asystowania i odzyskiwania piłek, co nie jest łatwe. Rozwija się pod względem wykańczania akcji i regularności.

Zawsze zaczynał na prawej stronie?

Tak, chociaż czasem grał z lewej. Jako skrzydłowy, z dobrą grą jeden na jeden, bardzo dobrze prowadzi piłkę w środku i to pomaga.

Zaskoczył cię jego transfer do Barcelony?

Nie. W Portugalii kluby coraz częściej mogą liczyć na dobre infrastruktury i bardziej uzdolnionych trenerów. To normalne, że mogą pojawiać się piłkarze o jego talencie.

Bardzo dba się tam o szkółkę.

Tak. Reprezentacje i Federacja bardzo się rozwinęły, bardzo dobrze się tam pracuje. Najlepsze kluby z Europy zawsze patrzyły na Portugalię, nie tylko teraz. Barça miała Vitora Baię, Couto, z którymi była mistrzem.

A teraz ma Trincão.

Oprócz jakości ma też wspaniałą osobowość. Udowodnił, że może być w Barcelonie. Podoba mi się jego upór, żeby wykorzystać chwilę. To piłkarz przyszłości.

Co może wnieść wyjątkowego?

Swoją naturalną jakość i wyjątkową siłę mentalną. Ma warunki, żeby przystosować się do futbolu Barcelony. Barça jest idealna, żeby mógł rozwinąć swój talent. Gwiazdy, jakie będzie miał u swojego boku, pomogą mu się poprawiać.

Będzie też Messi.

Barça ma bardzo konkretną koncepcję i zawodników o wyjątkowych umiejętnościach, jak Messi. Tacy piłkarze są idealni dla młodych graczy. Będą się sobą cieszyć.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Zobaczymy jaki z niego talent dopiero..

Biorąc pod uwagę, że jego nominalną pozycją jest prawe skrzydło, to chyba tak średnio.

oj coś czuje że się zdziwisz ziomeczku XDD